The Little Willies - osvěžená klasika

The Little Willies - osvěžená klasika

Tisk
ImagePředělávky prověřených písní občas vyznívají jako nepovedené parodie. To však není případ americké kapely The Little Willies. Na svém druhém albu nazvaném For The Good Times přistoupila k dílům uznávaných tvůrců s citlivostí, pokorou a invencí.
Stačilo pár tónů a mě napadlo, že tohle bych chtěl někdy poslouchat naživo – a nejlépe v Zapadákově, ve tři hodiny ráno, v zakouřené hospodě...

Formace The Little Willies vznikla v roce 2003 v New Yorku původně jako příležitostné seskupení. Záměr “jen tak pro radost si zahrát to, co už vymysleli jiní” vyvrcholil o tři roky později vydáním alba, které muzikanti pojmenovali stejně jako svou kapelu. A protože měli s touto nahrávkou úspěch, usoudili, že bude rozumné pokračovat dál.

Stejně jako tehdy i nyní platí, že tento zdánlivě nenápadný projekt táhne písničkářka a zpěvačka Norah Jones (nar. 1979), která má na kontě mnohá ocenění od kritiků i posluchačů. Na novém albu se uplatnila nejen zpěvem, ale i hrou na piano. 

Image


The Little Willies sáhli do zlaté truhly country písní a nemohli se přehmátnout. Johnny Cash, Kristoffer Kristofferson, Dolly Parton, Ralph Stanley, Scott Wiseman, Cal Martin, Loretta Lynn, Willie Nelson...  Co jméno, to pojem. Zasvěcenci při jejich nekompletním výčtu jistě smeknou. Zdá se, že s podobnou pokorou se do tvorby cover verzí pustila pětice hráčů a jedna velmi talentovaná žena, v žilách jí mimochodem koluje indická krev (po otci, slavném sitáristovi).

Nemusíte patřit k úzce zaměřeným fanouškům country, aby vás tucet písní zaujal. Pokud je na první poslech zjevné, že lidé, kteří toto album nahráli, jsou nejen zdatní instrumentalisté, ale především vědí, co hrají, pak nutně musí zavětřit každý příznivec kvalitní muziky. Ten totiž ve spodních vrstvách zaslechne i vlivy jazzu, blues, šansonu a uši s radostí nastaví jižanskému větru. 

Nenechte se zmást předsudky, že před plnohodnotným poslechem dobře převařených klasiků musíte obout špičaté boty, nasadit klobouk a k pasu připnout kolt. Takové doporučení ode mě nechtějte. Co vím určitě, skvěle se tyhle písně poslouchají v autě. Hezkou jízdu po vyježděných cestách!      

                                             Název: For The Good Times
Skladby: 1/ I Worship You, 2/ Remember Me, 3/ Diesel Smoke, Dangerous Curves, 4/ Lovesick Blues, 5/ Tommy Rockwood, 6/ Fist City, 7/ Permanently Lonely, 8/ Foul Owl On The Prowl, 9/ Wide Open Road, 10/ For The Good Times, 11/ If You´Ve Got The Money I´Ve Got The Time, 12/ Jolene.
Celkový čas: 38:45
Vydavatel: EMI, 2012
Informace: www.emimusic.cz, www.thelittlewillies.net, www.norahjones.com, www.norahjones.cz
Hodnocení:  85  % 

 


 
Banner

PřihlášeníS toxickými vztahy je to jako s chřipkou – virus daleko snadněji napadne člověka s oslabenou imunitou

S velkou nadsázkou by se tenhle příběh dal nazvat „Jíst, meditovat a milovat po česku“. Jen to není taková selanka, i když se děj odehrává v romantickém přírodním prostředí Grand Canyonu. Hlavní hrdinka tam ani nemedituje, ani si neužívá místních kulinářských specialit, ale tvrdě maká a kručení v břiše už ani nevnímá. A milování? Počáteční elektrické výboje vzrušení brzy vystřídají bolest, paralýza ze strachu a živočišný odpor. Naštěstí zafunguje i pud sebezáchovy.

Pointa

Skřítci Houbáci opět zasahují

Děti, co mají pod kloboukem, už jistě znají skřítky Houbáky. Ti se nyní vracejí na scénu a s nimi spousta dalších lesních bytostí, bez nichž by to v lese nebylo tak úplně ono. Na světě je druhý díl Houbáčků, knížky, která by měla ležet na čestném místě všech knihkupectví. Čím je tak výjimečná? Je prostě jedinečná!

Pointa

Banner

Hledat

Rozhovor

Dokumentarista Petr Horký: Příběh je to nejcennější, co můžete zachytit

horky perexPokud chcete svou prací odvyprávět příběhy i z těch nejtěžších cest, je zapotřebí špičkové vybavení. Své o tom ví dokumentarista Petr Horký, který projel svět křížem krážem. Nejen o tom, co hraje největší roli během pořizování těch nejlepších zábě...

Videorecenze knih

Fotbal je magie, je to souboj umění, techniky a síly se soupeřem, který chce taky vyhrát

Na svém kontě má 130 fotbalových zápasů v nejvyšší československé soutěži, během nichž vystřelil 11 gólů. Kromě toho je dvakrát mistr Kostariky a jednou mistr střední Ameriky, z doby kdy působil v kostarickém klubu LD Alajuelense. Řadu let byl fotbalovým expertem a komentátorem fotbalových zápasů v České televizi. Spolu s manželkou, dcerou a synem pořádají každoročně pravidelně rodinný příměstský tábor pro děti Multi Art Camp, o který je obrovský zájem. Věnuje se také grafice a malování obrazů. Řeč je o Pavlu Karochovi.


Literatura

Pro koho září Hvězda?

hvezda perexKdyž jsem brala tuhle knížku do ruky, jako bych dopředu tušila, že bude fakt dobrá! Mám ráda příběhy o píli, odhodlání, důvěře v sebe sama, které předchází nedůvěra, příběhy o tom, že když má někdo sen, jde si za ním i navzdory překážkám, a seb...

Divadlo

Mladá krev a staré kosti divadelní tradice v příští sezóně HaDivadla

hadivadlo200Brněnské HaDivadlo se ve své 39. sezóně 2013/2014 chystá obrátit svoji pozornost k protipólu dvou postav hrdina – monstrum v klasických dramatických textech. Divadlo se navrátí k ikonám české i světové divadelní tradice, jako j...

Film

Exkluzivní retrospektiva na dafilms.cz: FILMOVÉ SNY JANA ŠVANKMAJERA

Svankmajer200Streamovací portál DAFilms uvede v dubnu exkluzivní retrospektivu Jana Švankmajera. Diváci se mohou těšit na jeho slavné celovečerní filmy i méně známé krátké filmy. Kurátoři DAFilms získali unikátní soubor filmů, díky nimž mohou diváci poznat ...