Silné písně a vášeň křehkých žen

Silné písně a vášeň křehkých žen

Tisk

altTuzemská formace BraAgas na svém čtvrtém albu Fuerte dokazuje, že s lidovými písněmi různého původu umí pracovat znamenitým způsobem.  Chvílemi to vypadá, že oblíbená kapela pohybující se v prostorné žánrové škatulce „world music“ má cizokrajné melodie a rytmy přirozeně v krvi.

 


 
BraAgas existují od roku 2007.  Jejich debut No.1 byl směsicí  „světové“ hudby  a středověkých písní. Následující (a podle stopáže umenšené) No.2 vydané v roce 2008 mělo taktéž středověkou náplň. Tvůrčím vrcholem se stalo album Tapas (2009) oceněné hudebními akademiky („Anděl“ v kategorii „world music“).  Kapela má na kontě nejen spoustu vystoupení před domácím publikem, notně si užívá také přízně diváků v zahraničí. V nedávné minulosti koncertovala například ve Francii, Španělsku, Německu, Rakousku, Maďarsku a dalších zemích.
 
Původně ryze ženské těleso se v poslední době rozhodlo  spolupracovat i s muzikanty rodu mužského, což je patrné zejména na aktuálním albu Fuerte. Nahrála ho sestava: Kateřina Göttlichová (zpěv, cistra, kytara), Michala Hrbková (zpěv, housle), Kateřina Eva Lanči (zpěv, perkuse), Daniela Kalvodová (zpěv, viola, flétna), Karla Braunová (zpěv, flétna, klarinet), Jan Hrbek (poloakustická basa) a Jaroslav Krasničan (akordeon).

alt
 
Fuerte obsahuje dvanáct písní a nutno podotknout, že kapela si při hledání inspiračních zdrojů vymezila poměrně široké území. Tentokrát je zjevné, že cíleně zabloudila především do jižních hudebních vod, kde není nouze o zpěvné melodie. Například cikánsko-rumunská píseň Čaje Šukarije, která zde má i remixovou podobu, by mohla být označena za největší hit alba. Podobnou ambici může mít i židovská Lewone.  Avšak tady nejde o hity a lacinou chytlavost, podstatné je, že album jako celek vytváří uhrančivou atmosféru.  

Pokud se poctivě zaposloucháte do skladeb, jejichž původ je mirandský, bulharský, sefardský, židovský, makedonský, galicijský či srbský,  může to ve vaší mysli vyvolat zajímavé fantazie. Samozřejmě – každý to má jinak. Za sebe mohu potvrdit, že mi naskočila noc, oheň, naléhavé zpěvy, vášeň a tajemství. Věrné harmonické postupy, nástrojová pestrost a suverenita, s jakou se proplétají jednotlivé vokály křehkých žen, jsou tou nejpodstatnější výbavou souboru BraAgas.  O jeho perspektivách nemůže být pochyb.

Opravdu neznám lepší muziku pro romantické dny a noci. Pokud nevěříte, přesvědčte se!     

alt

 

Fuerte
Interpret: BraAgas
Žánr:  world music
Skladby:  1/ Chin Glin Din (mirandská), 2/ Jana i Turčin (bulharská), 3/ Gledaj mi Libe (bulharská), 4/ Čaje Šukarije (cikánsko-rumunská), 5/ La Serena (sefardská), 6/ Lewone (židovská), 7/ Fraile Cornudo (mirandská), 8/ Yo me Levanti (sefardská), 9/ Nazad (makedonská), 10/ Tua Nai e Meiga (galicijská), 11/ Radule (srbská), 12/ Čaje Šukarije Remix
Stopáž:  42:44
Vydavatelství: Indies Scope, 2012, www.indies.eu   
Hodnocení:  90  %

Zdroj foto / obálka:  Indies Scope


 

Přihlášení



Aneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Mandrage: „Někteří tomu říkají komerce, já to nazývám propagace“

altSkupina Mandrage válcuje rádia s hity Šrouby a matice či Hledá se žena a sami jsou zatím válcováni fanoušky. Jejich Anděl za nejlepší hudební skupinu je používán jako činka a nepochybně jsou skvělá banda. Ostatn...

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.


Literatura

Nina a její lásky.

Nina 200Kniha Petry Braunové Nina, kterou v tomto roce vydalo nakladatelství Grada, má podtitul životní příběh Niny Divíškové a seznamuje čtenáře s životními peripetiemi známé divadelní a televizní herečky a...

Divadlo

Zničující a krutá láska na Větrné Hůrce

Vetrna hurka perexKdyž Kateřina a Heathcliff společně vyrůstali, slíbili si na svobodných úpětích Větrné Hůrky věčnou lásku. I když byl Heathcliff jen nalezenec, kterého do domu přivedl Kateřinin otec, aby se o něj postaral, Kateřina v tom nevid...

Film

Velká jízda za tornády

torn 200Film V oku tornáda (2014) je o městě Silverton, kde se během pár dní objeví spousta tornád. Akční snímek je o jízdě v autech, lítání v autech a odfukování lidí i s budovami.

...