Na okraji společnosti na nás dohlížejí American Head Charge se svým EP Shoot

Na okraji společnosti na nás dohlížejí American Head Charge se svým EP Shoot

Tisk

200 FILMMnohočlenná kapela z Minnesoty, American Head Charge, se zformovala v roce 1997 a předvedla světu něco úplně nového a neokoukaného. Není to pravý industriální metal, ani rap metal či nu metal. Podařilo se jim zkombinovat vše zmíněné do netradiční směsice, kde nechybí řízný vokál, mocný a všehoschopný; nabouchané bicí, nezaměnitelná basa i neopomenutelné kytary.

 

 

AHC působili na hudební scéně do roku 2009, kdy to rozpustili, ale přede dvěma lety ohlásili nečekaný comeback. Za léta svého působení vydali pouze tři regulérní alba - Trepanation (1999), The War of Art (2001) a The Feeding (2005) a kompilační nahrávku Can't Stop The Machine (2007). Po více než šesti letech přišli s novým materiálem ve formě báječného EP Shoot, které si sami vydali 23. 7. 2013.

Jak kapela sama přiznává na svém webu, neměli to lehké – přežili problémy s nahrávacími společnostmi, turné, závislosti i smrt kytaristy Bryana Ottosona. Přesto AHC vytrvali a nabízí nám novou lahůdku ze svého krámu. Kapela nyní funguje ve složení: Cameron Heacock – zpěv, Chad Hanks – basa, Sin Quirin – kytara , Karma Singh Cheema – kytara, Justin Fowler – klávesy, Chris Emery – bicí.

film

Shoot se opět reprezentuje správnou kombinací agrese, vzteku, smutku a humoru, nezaměnitelnými texty a originalitou hudby samotné. Kapela vždy produkovala návykové písně a to se povedlo i nyní. Writhe má ze začátku temnou až zádumčivou melodii, která se přes posluchače přeleje a plazí se v uších hloub a hloub do hlavy. Zanechává neutuchající pocit smutku, zlosti a originality. Velmi povedená písnička v duchu starých AHC.
Set Yourself on Fire se s ničím nepáře, má těžkotonážní a přímočarý rozjezd. Experimenty se zvuky a nejrůznější polohy hlasu dělají píseň znepokojivou a až nepříjemně vlezlou.
Sugars of Someday je se stopáží 3:50 nejkratší písničkou z desky. Líbivá a jaksi lehká melodie s kouzelným hlasem člověka chytí a nepustí.
Sand má pomalý až hutný rozjezd a ani zde nechybí experimentování s vokálem, jako ostatně i s hudební složkou. Pomalé a valivé tempo dodává písni nádech akutnosti. Tohle zrovna není rádiovka. Ale do rozmanitého repertoáru AHC se skvěle hodí.
Rock N Roll N*gger je cover od americké rock/punk zpěvačky Patti Smith. Oproti předešlé písni je to pořádná změna a šok. Jakési radostné osvobození se z deprese a užívání si rebelie. Skočná, vtipná a hlavně vysoce návyková. Doporučuju poslech na vlastní nebezpečí! Tohle už z hlavy jen tak nedostanete.

film1

Comeback se víc než povedl. Připadá mi, že kapela vyrostla jak textově, tak hudebně a snaží se vyšplhat zpátky na vrchol. Nezbývá než počkat na plnohodnotné album a pak posoudit jejich snahu. Shoot je originální a dělá to, co hudba má – vyvolává emoce. Mě přímo dostává do kolen. Tak jim dejte šanci!


Název nosiče: Shoot (EP
Interpret: American Head Charge
Žánr: industrial metal
Skladby: 01. Writhe, 02. Set Yourself on Fire, 03. Sugars of Someday, 04. Sand, 05. Rock N Roll N*gger
Stopáž: 23:54
Vydavatelství: nezávislé vydání
Hodnocení: 95 %

Zdroj foto/obálka: headcharge.com


 

PřihlášeníBanner

Roky od nobelistky Annie Ernaux jsou výjimečnou mnohogenerační zpovědí

Spisovatelka Annie Ernaux získala v roce 2022 Nobelovu cenu za literaturu za to – podle vyjádření švédské akademie – „s jakou odvahou a klinickou ostrostí odhaluje ve svých literárních textech odcizení a kolektivní omezení osobní paměti“. Právě tento motiv figuruje i v jejím starším díle zvaném Roky, které teď konečně po 15 letech vyšlo i v českém překladu.

Host

Já, smrt = zdařilá česká young adult

V nakladatelství Cosmopolis vyšla další kniha mladého autora Aleše Novotného, young adult thriller Já, smrt.

Cosmopolis

Banner

Hledat

Rozhovor

„Kultura pro mě znamená jít někam ven, za vyšší formou zábavy.“

langerova 200Pokračujeme s rozhovory s našimi redaktory, abychom vám přiblížili, kdo se skrývá za řádky těch všech recenzí a článků. Nyní o sobě více prozradila Jana Langerová, se kterou už jste možná komunikovali ohledně soutěží.

...

Videorecenze knih

Anketa

Červen, Mezinárodní den dětí, Světový den hudby. Co pro vás hudba znamená, vnímáte ji od dětství?
 
Banner

Fifty aneb Když je trojka životním snem

Představení Fifty Dejvického divadla bylo vrcholem čtvrtého dne zlínského divadelního festivalu Setkání Stretnutie, jehož cílem je upozornit na aktivní vztahy českých a slovenských divadel a divadelníků a ukázat výsledky jejich spolupráce.

Městské divadlo Zlín


Literatura

Komu se dá v dnešní době věřit?

komu se da verit 200V nakladatelství Host vyšla nedávno další populárně naučná kniha, tentokrát s názvem Komu se dá věřit a podtitulem Jak nás technologie sblížily a proč by nás mohly zase rozeštvat. Autorka Rachel Botsmanová v ní předkládá velmi z...

Divadlo

Horečka sobotní noci může zachvátit opravdu každého!

Horecka 200Aplaus ve stoje, zpívající pódium a rozvlněné hlediště. Takový byl závěr muzikálového představení Horečka sobotní noci. Vytáhla jsem rodinku za kulturou a skutečně jsme nelitovali. Česká premiéra kultovního muzikálu se v pražském Kalichu uskute...

Film

Jako nikdy vhlédneme do duše umírajícího umělce

200filmFilmový obraz lidí, vědomých blížícího se konce své pozemské pouti, zdůrazňoval v minulých desetiletích hlavně jejich nenadálou aktivitu, kdy se pokoušeli něco změnit či prosadit - z české tvorby lze uvést zejména Kachyňova Směšného pána (1969), jatého př...