Balkánske gitarové trio na Slovensku

Balkánske gitarové trio na Slovensku

Balkan perexV rámci festivalu Kultúrneho leta a hradných slávností 2014 sa uskutočnil 6. júla na hlavnom námestí v Bratislave gitarový koncert v podaní skupiny Balkan Strings Trio. Po zakončení svojho turné v Rakúsku, sa rozhodli zavítať aj na Slovensko.


„Pred niekoľkými rokmi sme hrali na Bratislavskom majálese prvýkrát. Bol to príjemný koncert a atmosféra bola dobrá. Bratislava je prekrásne staré mesto. Vždy sa tešíme, keď ju môžeme znovu navštíviť,“ uviedol najstarší gitarista Zoran Starcevic.

Balkánsky koncert spravil na domácich aj zahraničných návštevníkov veľký dojem a gitaristov odmenili veľkým potleskom. „Slovenské publikum je perfektné. Sme veľmi vzrušení a šťastní,“ povedal otec svojich talentovaných synov Zoran Starcevic.

Balkan

Na príprave koncertu ako aj celého festivalu sa podieľali predstavitelia Bratislavského kultúrneho a informačného strediska. Tento koncert ako uvádza produkčná festivalu Snežana Jović Werner je trochu náhodou. „Dostali sme na nich kontakt aj odporúčanie. Našťastie boli na turné v Nemecku a Rakúsku, čo je kúsok od nás, a tak nám predniesli ich umenie. Som rada, že sa takýto koncert u nás odohral. Bol výborný,“ uviedla Snežana Jović Werner.

Balkan1

K balkánskej hudbe ju neviaže len pracovná povinnosť produkčnej, ale aj spomienky na domov a detstvo. „Môj vzťah je výnimočne veľký, keďže som Srbka a sama sa venujem balkánskej hudbe. Je to pre mňa veľká česť, že som mohla zorganizovať tento koncert,“ uzavrela Snežana Jović Werner. Po doznení jeho posledných melodických nôt sa návštevníci pobrali každý svojou cestou. Čaro Balkánu sa nestratilo ani vtedy a sprevádzalo ich v podobe tónov a spomienok na krásny umelecký zážitok na ich ceste domov.

Autorkou fotografií je Lenka Meravá


 

Soutěže

Za časů ušatých čepic…

Jo, jo, to bývaly časy. Venku nasněžilo, mráz lezl za nehty, děti sáňkovaly a koulovaly se, oblečení samý sníh a boty promáčené, dobře bylo. Prý tehdy světem chodil medvědář, který na poutích a jarmarcích předváděl svého medvěda.
Jonathan Livingston

Krása vsakující se do míst, kde žijeme...

Začala bych duchem místa. Odkazem mých předků. Nalezením svých silných míst. A začala kolem sebe tvořit krásu, která se podle autorky bude vsakovat do místa, na kterém žijeme. Zamyslela jsem se. Znáte ty lidi, kteří umí udělat domov kdekoliv? U kterých je vám krásně, protože z ničeho udělali mnoho? Tak tady bych si byla jistá, že tito lidé vědí, kam náleží.
GRADA
Banner

Videorecenze knih

Rozhovor

Nejen českou premiéru komedie M.A.S.H chystá Vršovické divadlo MANA, říká Věra Mašková

mana 200Rozvolňování po éře covidové pandemie je znát na koncertech, klubech a divadlech. Konečně! Také Vršovické divadlo MANA připravilo program, které nabídne třeba už v červnu na Letní scéně v Heroldových sadech. "Doufám, že našim divákům nabídneme to, co ...

Hledat

Sylva Lauerová: V románu Hodina zmijí své pokušení hrát si se čtenáři posouvám až k hranici dokonalosti

Fanoušci spisovatelky Sylvy Lauerové se po třech letech konečně dočkali a jejich radost může být hned dvojnásobná. Je to jen pár týdnů, co vyšla její sbírka poezie s názvem Klóketen a nyní se na knižních pultech objevil i nový román Hodina zmijí.

Z archivu...


Literatura

Jak se zbavit kil – stálé téma dne

kni 200Hubneme a hubneme a hubneme. K tomu nás nabádá tisk, rozhlas i televize. Chodí nám nevyžádané e-maily na zaručeně dokonalé prostředky, které nám zajistí lepou postavu. Úspěšní jsou přece jen ti štíhlí – kdo nezvládá vlastní váhu, nezvládá...

Divadlo

Fringe festival mluví anglicky, ale oslovit dokáže každého

alt Fringe festival, který probíhá v těchto dnech na Malé Straně v Praze, je všechno, jen ne ”okrajová”, ”druhotná” záležitost, jak by se ostatně dal přeložit jeho název z angličtiny. Mladá a bohužel prozatím málo známá divadeln...

Film

S Pepikem Hnátkem je Okresní přebor konečně úplný

alt„Na žádnej ťukes nemáte, jste dřeváci, a proto taky hrajete vokres.“ Tahle věta stačí, aby si divák udělal dojem nejen o celém filmu (i seriálu), ale také o hlavním hrdinovi Pepikovi Hnátkovi a jeho fotbalovém m...