Umění jako terapie je okénkem do našich životů

Umění jako terapie je okénkem do našich životů

Tisk

umeni jako terapie 200Na umění lze nahlížet z různých úhlů pohledu. Z pohledu technického, politického, historického, aktivizačního a terapeutického. Autoři knihy Umění jako terapie se zaměřili na ten poslední z nich, jejž důkladně a čtivě rozebírají. Nabízí se nám tedy možnost nahlížet náš život i život společnosti skrze umění, skrze jednotlivá umělecká díla.

 


Kniha je členěna do pěti kapitol – Metodologie, Láska, Příroda, Peníze a Politika
. Autoři nahlížejí na umění jako na terapii, respektive na jednu z možností, jak lze umění chápat, jak ho lze pojímat a především, jak ho lze plně využít v našem osobním životě.

Metodologie nás provází sedmi funkcemi – zapamatování, nalezení naděje, prožitek utrpení, kompenzace, sebepoznání, růst a docenění. To vše je něco, co nás provází celý náš život – potřebujeme si věci uchovávat v paměti; potřebujeme být šťastní, optimističtí a naplnění nadějí; život ovšem nejsou jen radosti ale i strasti; nejsme dokonalí ani naprosto vyrovnaní, a proto to potřebujeme nějak vykompenzovat; potřebujeme více poznávat sebe sama a nechat i ostatním nahlédnout do nás samých; přijímat i to odpudivé a nepříjemné, protože i to pro nás může být přínosem; v neposlední řadě pak oceňovat i drobné a zdánlivě obyčejné detaily všedního života. To vše nám umění nabízí a autoři knihy nám to demonstrují na konkrétních uměleckých dílech, na příkladech v podobě ilustrací, které nám tak pomáhají si vše, co v knize zmiňují, lépe představit.

V první kapitole autoři také uvádějí zajímavé odpovědi na otázky, jaké umění by se mělo tvořit, jak by se s ním mělo obchodovat, jak bychom ho měli studovat a jak by se mělo vystavovat.

umeni jako terapie 1

Další čtyři kapitoly jsou strukturované podobně jako ta první. Jsou složeny z jakýchsi podkapitol a zamýšlí se nad různými otázkami. Shrňme si je.

Láska – tato kapitola je uvozena větou, že láska by měla patřit k těm příjemnějším aspektům života, ovšem vždy tomu tak není a tuto příjemnou stránku provází i řada nepříjemností. Autoři nám zde proto předkládají, jak lépe milovat, co dělat pro udržení vztahu, jak lépe se v partnerském životě chovat apod.

Příroda – byla tady dříve než my, dennodenně nás obklopuje, uchvacuje nás svou krásou, skýtá nám uklidnění a nezapomenutelné okamžiky, ale může nás i donutit k zamýšlení se nad vlastní existencí. Probouzí v nás myšlení pozitivní i negativní. Pro ilustraci tohoto nekonečného kontrastu autoři uvádějí příklad jihu a podzimu.

Peníze – podíl peněz v umění jakožto dělicí čára mezi kvalitou a kýčem. Ukázka toho, co peníze dokáží vytvořit a co dokáží naopak zničit. Umění jakožto výsledek kapitalismu, potažmo dobrého či špatného vkusu spotřebitelů. Otázka co je správná investice do umění a co ne, otázka kultivace vkusu, otázka úpadku vkusu apod. Za tím vším stojí jen a jen peníze. Peníze jakožto přínos i zhouba zároveň.

Politika – možnosti angažovaného umění, umění jako výpověď o stavu společnosti, jako způsob boje za lepší zítřky, jako ilustrace toho, co je na světě špatné a na co naopak můžeme být hrdí. Umění jako idea (či ideologie?) daného národa, dané kultury vypovídající o jejích hodnotách, o ní samé. Je zde ovšem zmíněna i cenzura a to, že občas není od věci ji aplikovat.

Kniha jako celek ukazuje nový pohled na umění. Pro mě existují mnohá umělecká díla, která mi zhola nic neříkají a naopak ta, co mě oslovují. Proto příště, až navštívím nějakou výstavu a nebudu vědět, co si o kterém díle myslet (pokud pominu popisky), vzpomenu si na tuto knihu, která mi tak otevřela skvělou možnost toho, jak si z oné výstavy odnést víc, než bych si třeba odnesla kdykoliv předtím. Jak poznat sebe sama, jak umělecká díla využít pro svůj vlastní život, jak skrze ně nahlížet na minulost, současnost i budoucnost, jak vnímat či chápat onen pestrobarevný a neustále se měnící svět plný krás i ošklivostí. Je to zkrátka možnost navíc, kterou určitě stojí za to prozkoumat.


Název: Umění jako terapie
Autor: Alain de Botton, John Armstrong
Žánr: odborný
Nakladatelství: Kniha Zlín, s. r. o.
Rok vydání: 2014
Počet stran: 239
Hodnocení: 75%

www.knihazlin.cz


 
Banner

Přihlášení



Občanská válka, draci a dvě dívky. Jak nás ovlivňuje původ naší rodiny?

Aurora a Eva. Dvě odlišné dívky. Aurora je sirota, o kterou se stará její babička. Eva má milující rodiče. Jejich cesty se protnou během války, která obě poznamená.

Knihy s úsměvem

Dagmar Pecková nežije z podstaty, neusíná na vavřínech a je kreativní, což dokládají i její alba

Mezzosopranistky Dagmar Peckové si vážím nejen pro její umění, ale je mi sympatická i tím, že je taková, jaká je. Přímá, bezprostřední a neskutečně agilní co se týče nejrůznějších uměleckých projektů – ať už je to hudební festival Zlatá Pecka nebo činoherní inscenace Mistrovská lekce, kde má hlavní roli. Jako jako jediná z pěvkyň své generace neustrnula, nežije z podstaty a neusíná na vavřínech. Jde o umělkyni hodně širokého záběru, o čemž svědčí i její tři „různobarevná“ alba…

www.dagmarpeckova.com

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Rozhovor

10. díl seriálu Březen, za kamna vlezem – nejlépe s knihou (tištenou, elektronickou, audio)

10 BMC perexBřezen býval měsícem knihy, starší ročníky si to dobře pamatují. Asi i v dřevních dobách býval touto dobou propad prodejů (i když se na ně asi tenkrát tolik nehrálo) a tak byl jarní měsíc vybrán jako vhodný ku čtení. Na nějaký čas nám, milovník...

Videorecenze knih

Kdo jsem a co tady dělám?

Novinkou nakladatelství Portál je knížka supervizora, lektora a poradce obětí trestných činů Rostislava Honuse s názvem Kdo jsem a co tady dělám? Tato publikace vycházející z existenciální filozofie nabízí praktickou sebezkušenost pro každého, kdo by jen na okamžik zapochyboval o tom, že je právě tam, kde má být a že jeho život má svůj smysl.

Portál

Z archivu...

Čtěte také...

Návrat z nicoty

navrat z nicoty 200Martin Pistorius se stal na týden mým nejvěrnějším společníkem, protože jsem knihu nosila s sebou, ačkoliv jsem jela jen dvě zastávky tramvají.

...


Literatura

Nejmilejší zvířátka – pro děti, které rády lepí samolepky

nejmilejsi zviratka 200Nakladatelství Fragment připravilo pro předškoláky několik sešitů zábavných úkolů s aktivitami se samolepkami, které pomohou děti zabavit při dlouhé cestě autem či vlakem nebo při deštivém počasí. Kromě seš...

Divadlo

Lidé bez vlastností ožijí v podání činoherců z JAMU

lide bez vlastnosti 200Dvě slavná prozaická díla Roberta Musila propojili inscenátoři z Divadelní fakulty JAMU v novém titulu Lidé bez vlastností, jehož premiéru uvede 24. února brněnské Studio Marta. Inscenace je volnou adaptací Musilovy románové p...

Film

7 dní v Havaně aneb jak její obyvatelé žít umějí

7 dni v havane„Film 7 dní v Havaně“ je velmi netradičním filmem, který se bude promítat v našich kinech. Zaujme nás zejména svým poutavým pohledem na Havanu  roku 2011.  Pokud jste ještě v Havaně nebyli, anebo jste mě...