Lovci – letní superhrdinské čtení od Františka Kotlety

Lovci – letní superhrdinské čtení od Františka Kotlety

kotleta lovci 200Nakladatelství Epocha nám servíruje další výborný chod, tentokráte futuristickou akční adrenalinovku od Františka Kotlety, která nese úsečný název Lovci. Kdo by si ji neměl nechat ujít a čím vším oblaží vaše smysly, se dozvíte v následující recenzi.


O Františku Kotletovi  se toho moc neví. Mnozí dokonce pochybují, zda opravdu existuje. Jasné je pouze to, že se narodil v roce 1981 v Bruntále. A pokud máme tomuto mystifikátorovi věřit, tak pracuje jako řezník a ve volném čase píše krvelačnou prózu. Zatím napsal opěvovanou trilogii Bratrstvo krve, slovanskou epopej Perunova krev a humornou knížku plnou akce Příliš dlouhá swingers párty.


O čem to vlastně je? Petr Mlejnek, inspektor z Organizace pro boj s vylepšenými teroristy, jejíž příslušníci si říkají Lovci, se nechtě dostane k vyšetřování rozsáhlé konspirace. Stává se hlavním aktérem tohoto komplotu, ale zachovává si chladnou hlavu a za pomoci přátel se z téhle šlamastyky snaží vysekat. Mnohdy i doslova. Rozepnul jsem pistolové pouzdro a vytáhl z něj CZ-47E. Tři výstřely udělaly ze zvědavců neškodnou hromadu třepajících se svalů. Str. 273


Chválím vydařenou obálku Lukáše Tumy, jež tlumenými barvami i zvoleným tématem názorně evokuje nedalekou „zářnou“ budoucnost. Co mě taky nadchlo, to je popis futuristického života, gadgetů, stejně jako reálný pocit akce a boje – podrobné popisy zbraní nejsou na škodu, naopak přispívají k vytvoření potřebného feelingu blízké budoucnosti.


V barvitém doslovu Martina Fajkuse, šéfredaktora časopisu Pevnost, se dovídáme, že Lovci představují první český superhrdinský román. Na první pohled se to může zdát zavádějící až spoilerové, ale v podstatě je to pravda – jedná se o souboj klaďasů proti záporákům. Zápletka není průhledná, působí jako skládanka a logicky dává smysl. To beru jako velké plus.

kotleta lovci


Lovci se mi hodně líbí. Kupodivu ani nemusím být z Prahy, abych ocenila, jak si autor s naším velkoměstem vyhrál a vytunil ho do roku 2050. Už to samo o sobě je zábavné. A ztvárnění blízké budoucnosti též považuji za vydařené. Co se týká Prahy multikulti, tak mě stíhal neodbytný pocit, že Kotleta snad viděl do budoucnosti a předpovídal migraci nejrůznějších etnik i problémy s tím spojené. Vše je popsáno nanejvýš živě, až z toho zamrazí. (Třída Porozumění se nacházela mezi Novým a Starým Žižkovem uprostřed části města, které se říkalo sunnitská čtvrť. Vytváření podobných čtvrtí představovalo neodvratný proces. Ať už lidé ze své země odešli z jakéhokoliv důvodu, měli nutkavou potřebu se v nové zemi a  v novém městě dávat dohromady s lidmi stejného původu, etnika a víry. Praha byla takových čtvrtí plná. Jediné, co dělalo problémy, byla skutečnosti, že sunnitská čtvrť těsně sousedila se čtvrtí šíitskou, což se nakonec vyřešilo tím, že na dělící čáře permanentně parkovaly obrněné transportéry, které jednou za týden vzplály molotovovým koktejlem či něčím méně podomácku vyrobeným, jako byl projektil z RPG.) str. 33-34


O každé autorově knížce si říkám, že ji už nemůže překonat. A vždycky se zmýlím. Každý Kotletův počin se něčím odlišuje, ať hlavním nápadem, prostředím či žánrem, každý má svou vlastní svébytnost a tak nemůžu porovnávat jablka a hrušky. Čtivý, moderní, vyhláškovaný a pop kulturními narážkami nabitý text Kotlety mi sedí jako ulitý. Kdybych mohla, klidně bych vypsala dvacet úryvků, které mě pobavily, upoutaly mou pozornost, nebo prostě jen rozesmály. Takže Lovce doporučuju všem jako hravé, akcí nabité vtipné čtení nejen na léto.


Název: Lovci
Autor: František Kotleta
Žánr: fantasy
Nakladatelství: Epocha
Rok vydání: 2015, vázané
Počet stran: 304
Hodnocení: 95 %

www.epocha.cz


 

Soutěže

Za časů ušatých čepic…

Jo, jo, to bývaly časy. Venku nasněžilo, mráz lezl za nehty, děti sáňkovaly a koulovaly se, oblečení samý sníh a boty promáčené, dobře bylo. Prý tehdy světem chodil medvědář, který na poutích a jarmarcích předváděl svého medvěda.
Jonathan Livingston

Krása vsakující se do míst, kde žijeme...

Začala bych duchem místa. Odkazem mých předků. Nalezením svých silných míst. A začala kolem sebe tvořit krásu, která se podle autorky bude vsakovat do místa, na kterém žijeme. Zamyslela jsem se. Znáte ty lidi, kteří umí udělat domov kdekoliv? U kterých je vám krásně, protože z ničeho udělali mnoho? Tak tady bych si byla jistá, že tito lidé vědí, kam náleží.
GRADA
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Rozhovor

Pavel Vondráček: Nad myšlenkou hudebního festivalu v Poděbradech jsem uvažoval už před několika lety

podebradske hudebni leto 200Pavel Vondráček je mladý klavírista a skladatel, který v roce 2021 založil a spolupořádá nový poděbradský hudební festival. Jako prezident Poděbradského hudebního jara tak sestavoval nejen program letošního ročník...

Hledat

Sylva Lauerová: V románu Hodina zmijí své pokušení hrát si se čtenáři posouvám až k hranici dokonalosti

Fanoušci spisovatelky Sylvy Lauerové se po třech letech konečně dočkali a jejich radost může být hned dvojnásobná. Je to jen pár týdnů, co vyšla její sbírka poezie s názvem Klóketen a nyní se na knižních pultech objevil i nový román Hodina zmijí.

Z archivu...

Čtěte také...

Zásnuby nejsou červená knihovna

ZASNUBY 200Zásnuby bývají úžasným romantickým zážitkem. Člověk by tentýž romantický zážitek čekal i u románu Zásnuby od J. Courtney Sullivanové. Ale chyba lávky. Tento mnohovrstevný román v sobě skrývá totiž mnohem mnohem víc než jen červenou knihovnu.

...

Literatura

Jdou Vánoce, ten zlatý čas…

pohadky vanocniho zvonku kozik albatrosUž za měsíc zazvoní zvoneček, rozzáří se stromeček, rozjasní se oči dětí a nastane rozbalování dárků. Budou tady Vánoce. Pro Františka Kožíka prý kouzelné slovo. Alespoň to říká jeho...

Divadlo

Vyhynutí včelstev – naše smrt

altFalešní proroci hlásali konec světa už sice bezpočtukrát, zatím to chválabohu nikdy nevyšlo, na druhé straně nemusí být takováto představa totálního zániku planety Země pouhopouhou utopií. Naplnit ji mohou, ač se to na první pohled může zdát nereálné, i

Film

Profil: Satjádžit Ráj (1921-1992)

satyajit perexTématem letošního ročníku zlínského festivalu Culturea byla kultura indická, se kterou se návštěvníci mohli blíže seznámit např. během tanečních hodin inspirovaných Bollywoodem, tedy indickou „továrnou na sny”. Indická kinematografie, to ale...