Když jsem si přečetla recenze k tomuto románu, nebyla jsem si jistá, co čekat. Ovšem hned při prologu jsem pochopila, na co ostatní redaktoři naráželi. Příběh se líně vleče, pomalu a nenápadně vtahuje do děje. To v žádném případě neznamená, že je v něm nouze o zvraty a napínavé chvíle.
Přesto jsem musela u četby lehce skřípat zuby. Autor píše jednotlivé kapitoly z různých pohledů, důležitou hrdinkou celého děje je Annie Ohová. A právě s ní jsem měla největší problém. Ačkoliv beru ohled na to, že spisovatel je muž, a proto mu ženské postavy mohou dělat potíže, naprosto nezvládl věrohodnost Annie. Pravděpodobně si ukousl příliš velké sousto při výběru počáteční zápletky – vztah ženy se ženou. Nejvíce zarážejícím faktem, kterým si možná Lamb něco kompenzoval, byla spokojenost hlavní hrdinky v dlouholetém manželství s mužem. Jistě, nabízí se možnost bisexuality, ovšem tu sama Annie vůbec nepřipouští.
A tady se dostávám k opravdu velké výtce pro paní překladatelku. Sice jsem nepátrala, jestli i v originále používá spisovatel obdobné zdrobněliny, ale snažně vás prosím, vyvarujte se označení „lesbička“. Pokud ho používá homofob, budiž. Ale lesba by ho nikdy nepoužila. Je to totiž urážka. A proto mi málem vypadly oči z důlků, když ho Annie a její přítelkyně Viveca každou chvíli pronesly.
Když ovšem pominu těchto pár nesrovnalostí, Jako voda je opravdu příjemná kniha. Čtenář si u ní odpočine a užije si přechody ze současnosti do vzpomínek postav. Román nám ukáže různou škálu problémů, které musíme řešit ve svém životě, dostaneme se s ním do komplikovaných situací abudeme přemýšlet, jak z nich co nejlépe vybruslit. A tak pokud ho nezařadíme do literatury přibližující queer komunitu, může být příjemným kouskem v naší knihovničce.
Jako voda (We Are Water)
Autor: Wally Lamb
Překladatel: Markéta Polochová
Žánr: Román
Nakladatelství: HOST
Rok vydání: 2015
Počet stran: 575
Hodnocení: 70%
Zdroj foto: http://nakladatelstvi.hostbrno.cz/
< Předchozí | Další > |
---|