Jak průkopníci umírání hledají smysl života
Banner

Jak průkopníci umírání hledají smysl života

Tisk

Hovory k sobe perexObavy ze smrti nebo z umírání pocítí na své pouti životem snad každý člověk. Někteří lidé pocítí úzkost tak velikou, že si s ní nevědí rady a vyhledají pomoc psychoterapeuta. Irvin D. Yalom ve své nové knize opět otevírá téma psychoterapie a popisuje případy ze své psychoterapeutické praxe.

 


Nabízí lidské příběhy, nic více a nic méně. Jejich výběr je pestrý, podobně jako je pestrá Yalomova terapeutická praxe. Navíc sám autor je osmdesátník, i on je často konfrontován se smrtí a je si velmi dobře vědom její blízkosti. Díky tomuto faktu se mu jistě daří lépe se přiblížit rozpoložení, v jakém se jeho klienti nacházejí. Ti často usedají do křesla zdánlivě sebevědomí, uvnitř jsou však plni hořkosti, předsudků, nedůvěry, skepse a obav. Někdy to má doktor Yalom opravdu těžké, musí s nevětší opatrností hledat skuliny do utrápených duší a rozplétat zamotané myšlenky a přitom sám zůstat v klidu a nad věcí. A věřte, že v některých případech se musí opravdu držet, aby ovládl své emoce!

„To nejdůležitější, co mohu já nebo kterýkoli jiný terapeut udělat, je nabídnout autentický hojivý vztah, z něhož si pacienti mohou vzít to, co potřebují . Klameme sami sebe, pokud si myslíme, že tím hojivýcm faktorem je nějaký konkrétní čin, ať už interpretace, návrh, pojmenování nebo ujištění.“

Přesně to považuji za vůbec nejobtížnější úkol každého správného psychoterapeuta – ukočírovat své ego a nepodsunout klientovi vlastní názor, radu, způsob řešení. Zdá se, že Yalomovi se to v jeho praxi daří, důkazem je jeho renomé, k němuž jistě přispívá také fakt, že má na svém kontě mnoho dalších známých knih.

hovory

Irvin D. Yalom je emeritním profesorem psychiatrie na Stanfordově univerzitě. V Portále vyšly jeho knihy Lži na pohovce, Když Nietzsche plakal, Máma a smysl života, Chvála psychoterapie, Láska a její kat, Každý den o trochu blíž, Léčba Schopenhauerem a Problém Spinoza.

Kniha Hovory k sobě s podtitulem Ohlédnutí za terapií obsahuje opravdu zajímavé případy. Každý z nich je úplně jiný a přesto se některé posléze prolnou. Autor předkládá trampoty svých klientů s citem a vypráví je tak, že se do nich čtenář může ponořit jako při četbě napínavé detektivky či společenského románu. Na práci psychoterapeuta je fascinující i to, že se nikdy nemusí přesně dozvědět, jak pomohl a musí se naučit žít s tajemstvím, když provází své pacienty na cestě k zotavení.

Blízkost smrti nutně vyvolává otázku, jak se její příchod a proces umírání dá zvládnout důstojně. Velmi prospěšné může být soustředění se na tady a teď. Také představa, že se člověk stává jakýmsi vzorem pro druhé (v knize je jednou z pacientek krásně použit příměr průkopníci umírání), dává prostor naplnění smyslu života. Jsou to často drobnosti, které dodají zlomené a strachem zdeptané duši zase sílu – a právě na ty dokáže doktor Yalom ve své knize trefně poukázat. Bonusem k tomu všemu je odkaz Marca Aurelia, jehož dílem Hovory k sobě byl, kromě jiného, psychoterapeut inspirován.

Hovory k sobě/ Ohlédnutí za terapií
Autor: Yalom, Irvin
Překladatel: Bartošková, Linda
Nakladatel: Portál
Počet stran: 184
Vazba: pevná
Rok vydání: 2015
Hodnocení: 100 %

www.portal.cz
http://obchod.portal.cz/hovory-k-sobe/


 

Přihlášení



Detaily jsou sugestivním románem – o lidech kteří utvářejí naši osobnost jen tím, že projdou naším životem

Kdesi v bezčasí Stockholmu se zmítá žena v horečce, která probouzí její paměť a z té se vynořují vzpomínky: na vztah s ženou, z níž se později stane celebrita, na excentrickou spolubydlící z univerzitních let, rozervaného bohéma, s nímž prožila románek, nebo na křehkou, traumatizovanou Birgitte. Vyprávění skládá do čtyř portrétů složených ze zdánlivě nedůležitých detailů a prostřednictvím nich nám vypráví o sobě samé.

Skrytý ráj. Fulviova poslední kniha o inkvizičních procesech v 17. století

Román Skrytý ráj mě opravdu zasáhl. Autora jsem doposud neznala, ale byla jsem velmi příjemně překvapena. Přestože má kniha 440 stránek, přečetla jsem ji za tři večery a četla dlouho do noci. Od napínavého příběhu této, skoro by se dalo říct, historické detektivky, se nebudete moct odtrhnout. Přenesme se teď společně do 17. století, doby nejtvrdších inkvizičních procesů.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

Na dobré přátele by člověk neměl zapomínat, říká Robert Rohál

robert perex1Nejen dramaturgii divadelního předplatného, ale také koncertů či besed má od letošního května v Domě kultury v Kroměříži na starosti Robert Rohál. Jako programový pracovník se také spolupodílí na dalších akcích a festivalech. Kultura mu v...

Winterberg: nový projekt kolem Jaroslava Rudiše

Winterberg je nový hudebně-literární projekt, ve kterém se sešli Jaroslav Rudiš, Zdeněk Jurčík a Tomáš Neuwerth, spoluhráči z kapely Kafka Band. Společně složili a natočili několik písní inspirovaných Rudišovým románem Winterbergova poslední cesta, který právě vychází v anglickém překladu Kris Best v nakladatelství Jantar Publishing. Táhlá, silně atmosférická skladba The Beautiful Landscape je prvním singlem trojice, pojmenované po Winterbergovi, hlavní postavě cenami ověnčené knihy.

Z archivu...

Čtěte také...

Milostný román v e-mailech

Severak 200Oblíbený milostný román na pokračování – Dobrý proti severáku a Každá sedmá vlna rakouského autora Daniela Glattauera, které vydalo v jednom celku nakladatelství Host Brno, je příjemným odpočinkovým čtením. V obou románech se projevuje autorova s...


Divadlo

Do Kroměříže zavítá Fichtl

fichtl 200Hořká komedie z doby, kdy život běžel na jeden válec. Olej v benzínu, svoboda v nesvobodě a láska v teplákách.

...

Film

Cesta na Měsíc znovu po 110 letech aneb pojďme 6. 9. 2012 na premiéru unikátního, dokumentárního filmu!

cesta na mesic plakatKdo by neznal obrázek měsíční tváře se zabodnutým projektilem v oku? Který z kluků nečetl román Julese Verna a kdo by neznal díla H. G. Wellse? A kdo by neslyšel o slavném ztraceném, zničen...