Smrť, život a absurdno

Smrť, život a absurdno

Tisk

camus200Mýtus o Sizyfovi je známym a takmer populárnym dielom filozofie. Priznávam, že nie je tým, čomu hovoríme ľahké čítanie. Ak vidíte tenkú filozofickú knihu, zväčša o nej platí, že ju budete čítať dlhšie ako Dostojevského román, a nie je tomu inak ani pri diele Alberta Camusa.

 

 

Myšlienky Alberta Camusa sú veľmi nahustené v texte. Ani jedna veta nie je nazvyš, nad každou máme možnosť uvažovať, Camus totiž radikálne odmieta „textové omáčky“, ide priamo k jadru myšlienky a čitateľovi často nedáva priestor na vlastné názory. Camusov radikalizmus sa prejavil v jeho filozofických, či viac literárno-filozofických spisoch. Mnohí ho vždy zaraďovali a dodnes radia medzi existencialistov, jeho meno neoblomne stojí hneď vedľa Sartrovho, aj keď on sám sa medzi existencialistov nikdy neradil. Sám hovorí: „Nevěřím dostatečne v rozum, abych mohl věřit v nějaký systém. Co mě zajímá, je zjistit, jak se má člověk chovat. Přesněji řečeno, jak se má chovat když nevěří ani v Boha, ani v rozum.“
Prečo žiť, či vlastne prečo sa nezabiť? Čo je pre človeka samovražda? Ako môžeme byť skutočne šťastný? Tento svet Camusa naplniť nemôže, Boh preňho neexistuje a hľadá riešenie, dôvod nezabiť sa. Aké sú alternatívy samovraždy?

camus


K samovražde privádza ľudí najmä pocit absurdna, a to v prípade, ak uvažujeme osobnosti, ktoré preskúmali svoje možnosti a netrpia psychickými chorobami. Napĺňa ich však absurdno tak hlučné, že si pred ním nemôžu zapchávať uši. Ako v doslove naznačuje Eva Beránková, absurdno sa zdá byť podobné „prvému hriechu“, ktorý oddelil prvých ľudí od Boha. Tu oddeľuje človeka od zmyslu života a ľudského údelu.
Na niekoľkých príkladoch, a to najmä z literatúry, ukazuje autor potvrdenie svojej tézy. Vyberá si zámerne literárne postavy, ktoré však dobre korešpondujú s viacerými typmi osobností.
Pridanou hodnotou klasického Mýtu o Sizyfovi je krátke zamyslenie nad tvorbou Franza Kafku, nad absurdnom v jeho diele a v jeho postavách. Rovnako kvalitný je doslov, ktorý  napísala ku knihe Eva Beránková a v ktorom načrtáva Camusovu osobnosť a filozofiu, interpretuje časti textu a necháva ho tak v mysli čitateľa rezonovať.


Mýtus o Sisyfovi
Autor:
žánr: filozofie
Rok vydání: 2015
Počet stran: 182
Nakladatelství: Garamond
ISBN 978-80-7407-265-9
Hodnocení: 90 %

( 2 hlasů )

http://www.e-garamond.cz/index.php?page=kniha&;arg1=mytus-o-sisyfovi-647


 

PřihlášeníBanner

Roky od nobelistky Annie Ernaux jsou výjimečnou mnohogenerační zpovědí

Spisovatelka Annie Ernaux získala v roce 2022 Nobelovu cenu za literaturu za to – podle vyjádření švédské akademie – „s jakou odvahou a klinickou ostrostí odhaluje ve svých literárních textech odcizení a kolektivní omezení osobní paměti“. Právě tento motiv figuruje i v jejím starším díle zvaném Roky, které teď konečně po 15 letech vyšlo i v českém překladu.

Host

Já, smrt = zdařilá česká young adult

V nakladatelství Cosmopolis vyšla další kniha mladého autora Aleše Novotného, young adult thriller Já, smrt.

Cosmopolis

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Rozhovor

"Jsem klasický scenárista," říká o sobě Václav Šorel

vaclav sorelV loňském roce vyšlo kompletní vydání komiksů, na kterých se jako scenárista podílel pan Václav Šorel – Zlatá kniha komiksů. My, dnes věkem zralí, nad stránkami vzpomínáme, jak jsme netrpělivě čekali na nová a nová čísla čas...

Videorecenze knih

Anketa

Červen, Mezinárodní den dětí, Světový den hudby. Co pro vás hudba znamená, vnímáte ji od dětství?
 
Banner

Fifty aneb Když je trojka životním snem

Představení Fifty Dejvického divadla bylo vrcholem čtvrtého dne zlínského divadelního festivalu Setkání Stretnutie, jehož cílem je upozornit na aktivní vztahy českých a slovenských divadel a divadelníků a ukázat výsledky jejich spolupráce.

Městské divadlo Zlín

Z archivu...

Čtěte také...

Na mušce: Druhá nebezpečná mise Šedého muže

na musce200Nakladatelství Kalibr vydalo v červnu druhý díl série Šedý muž od Marka Greaneyho s názvem Na mušce. Načasovali si to pěkně, jelikož od července se můžete na Netflixu podívat na film Šedý muž. Garantuju, že se dočkáte fakt pořádné dávky akce a napětí...


Literatura

Kniha matematiky

kniha matematiky200Velké ideje jednoduše vysvětlené – tak nás láká obrázek na encyklopedické publikaci Kniha matematiky, která vyšla v listopadu pod hlavičkou nakladatelství Universum v jejich geniální sérii Kniha vědy.

Divadlo

Tragédie člověka, který neuměl říct NE

netrpelivost-srdce perexPoručík Anton Hofmiller (Petr Matyáš Cibulka) má jednu vlastnost, která mu občas nesmírně komplikuje život: neumí říkat ne. Když se spřátelí s nádhernou Ilonou (Romana Widenková), zdá se, že našel své štěstí.

<...

Film

Německy mluvené filmy dorazí do Prahy a Brna

pr 200Mnohé filmů, které v české distribuci sotva spatříme, zprostředkovávají početné přehlídky - tak se pořádají přehlídky středoevropských kinematografií, snímků natočených ve francouzštině, španělštině, nyní též německy. Festival německy mluvených filmů zvaný...