Čakanie na Pesa

Čakanie na Pesa

Tisk
cakanie na pesa 200Peso nie je (veľmi) zlý preklad mena “Doggo”, ktoré bolo použité v pôvodnej verzii knihy britského autora Marka B. Millsa. Avšak kniha, rovnako ako jej názov, vypovedá vlastne jednoduchý, ba až triviálny príbeh.

 

 

Tak ako vymyslieť meno Peso pre hlavného hrdinu zrejme nebola otázka zádumčivých mesiacov autora, i obsahovo je to s veľkou pravdepodobnosťou veľmi rýchlo a za horúca napísaná beletria.

Autor sa na pulty slovenských kníhkupectiev dostal pomerne neskoro (až v roku 2014) po odštartovaní svojej kariéry v britskom prostredí v roku 2004, a to dielom detektívneho charakteru s názvom Prístrešok pre člny (The Whalebout House). Táto jeho kniha a i ostatné knihy z detektívneho žánru sa v preklade zatiaľ neobjavili.

Mills ale prichádza s novým beletristickým žánrom, ktorý zďaleka nemá detektívne rysy. Čakanie na pesa je oddychová kniha, číta sa rýchlo a pomerne rýchlo na tento dej aj zabudnete. Autor v nej rozoberá najmä puto medzi zvieraťom a človekom. Peso je bežné zviera, avšak s nezvyčajným výzorom, ktorý púta pozornosť okolia najmä svojou nepríjemnou povahou. Jeho majiteľ, ktorý sa ale časom stáva jeho najlepším priateľom si hľadá k Pesovi vzťah už od začiatku knihy.

cakanie na pesa

 

Tieto dve stratené existencie si pomerne zle rozumejú a hľadajú drobnými momentami, kedy sa ľudská a zvieracia ríša prepájajú, svoje vlastné identity. Obaja pátrajú po svojom pôvode, či už po pôvodnom majiteľovi alebo po Danielovom skutočnom otcovi, a tým nadobúdajú pocit, že k sebe skutočne patria.

 

Daniel sa pri Pesovi veľa učí a Peso sa postupne osmeľuje v prejavení zvieracích citov voči svojmu novému majiteľovi. A napriek tomu, že dejová línia sa extrémne nemení, v príbehu zaznamenáme i niekoľko zvratov.

 

Knihu by som naozaj odporučila iba ako formu oddychovej literatúry. Pomerne okukaný a predvídateľný dej i výber jazyka napovedá, že Čakanie na Pesa nemá veľké ambície. Od knihy by som očakávala viac britského humoru, jemne viac nápaditosti i kreatívnejší opis zvieraťa, ktoré bolo ústrednou postavou knihy.

 

Názov: Čakanie na Pesa
Podtitul: Jeden muž. Jeden pes. Jedna veľká láska.
Autor: Mark B. Mills
Vydavateľstvo: FortunaLibri
Prvé vydanie
Hodnotenie: 50 % 

https://www.fortunalibri.sk/search?q=pesa


 
Banner

PřihlášeníSlavná herečka a její studentka. Která z nich si zahraje v nově otevřeném Národním divadle?

Eliška Pešková (Miroslava Pleštilová) je divadelní hvězda, úspěšná učitelka herectví a žena divadelního podnikatele Pavla Švandy ze Semčic. Otýlie Malá (Iveta Hlubučková) je zas mladá dívka, která ze všeho nejvíc touží stát se herečkou.

Začala jsem svým snům rozumět a vykládat je i druhým

Nejdříve psala básničky, které, jak sama přiznává, byly spíše jakési přetlaky emocí a jejího silného vnímání. Pak přišly novelky ze života, v nichž mohla uplatnit svoji fantazii, která pracovala na plné obrátky. Později si jen tak vydala básnickou sbírku Proudy, novelku Mimo prostor a čas a v roce 2021 již pod nakladatelstvím Albatros Media knihu Tajemství snů a jak ho rozluštit, na jejímž pokračování pracuje. Také má rozepsaných několik románů a jako šéfredaktorka vede internetový magazín Kultura21.cz.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Na našich vystoupeních hrajeme průřez celé naší tvorby, říká Vladan Vavruša

gaia foto perexPop-rocková kapela GAIA má už leccos za sebou, hlavně řadu vystoupení, nepřehlédnutelné úspěchy v regionu a narůstající původní tvorbu. Zatímco v září proběhl v Otrokovicích křest CD Druhá múza, kde jako zpěvačka debutuje Bára Havelková, ...

Tvrdý jak voda - varování před totalitou "kulturních revolucí"

Tvrdý jak voda je tvrdá politická satira, román, kde se mísí humor a emoce. Univerzální lidské drama o povaze moci, nebezpečí pýchy a síly touhy, jež se valí navzdory všemu a všem, jen směr nikdo z nás nezná. Román Tvrdý jak voda se odehrává v místech, kde se autor narodil, na Oradelské vrchovině uprostřed Číny. Je jaro roku 1968, zuří kulturní revoluce a hlavní hrdina, Kao Radboj odchází z armády, aby "přenesl plamen nového myšlení na rodnou hroudu".

Z archivu...

Čtěte také...

„Spalovač mrtvol“ Juraj Herz se nechal rozpitvat a vydává autobiografii

herz 200Ačkoli režisér Juraj Herz (1934) natočil minimálně tři filmy, které se dají považovat za to vůbec nejlepší, co kdy v Československu a následně Česku vzniklo, nebývá u tzv. československé nové vlny zmiňován mezi prvními a dost často se uvádí až někdy ve d...


Literatura

Naboso s Ninou Karen

naboso200Zaplaveni jeden druhým. Hledám tě, ztrácím tě, jsi v těchto řádcích, jsi mou přenošenou trýzní. Básnickou sbírku Niny Karen Naboso vydalo nakladatelství Monika Le Fay.

...

Divadlo

Rodinné taneční divadlo Letem světem se uskuteční 20. března v 17:00 v Divadle na Vinohradech

letem svetem 200Již třetí celovečerní titul uměleckého souboru Baby Balet Praha s názvem „Letem světem“ přinese v Divadle na Vinohradech (nejen) dětskému divákovi cestovatelský zážitek.

...

Film

Jak se zbavit toxického zaměstnavatele?

Renfield perexRenfield (Nicholas Hoult) je oddaný a neustále ponižovaný Drákulův zaměstnanec. Jeho narcistický pán (Nicolas Cage) vyžaduje, aby mu Renfield sháněl kořist přesně podle jeho požadavků a poslouchal každý jeho příkaz bez ohledu na to, jak poniž...