To bych zvládl taky

To bych zvládl taky

to bych zvladl 200Poznáte tých čitateľov, ktorí pri prvom listovaní knihou hľadajú obrázky? Niektorí z nás to robia s každou hrubou knihou, ktorá vyzerá nudne. Pri tejto mini encyklopédii moderného umenia sa o nedostatok obrázkov báť nemusíte, nájdete ich na každej stránke.

 

 

Komiksová kniha To bych zvládl taky od krikľavo žltej farby obálky cez jedno z najznámejších diel moderného umenia – Fontána od Marcela Duchampa, kričí po pozornosti. Ako hovoria samotní autori knihy, dvaja študenti z Fakulty výtvarných umení a dvaja študenti Filozofickej fakulty Masarykovej univerzity, inšpiráciou im bola kniha Obrázky z českých dějin a pověstí.

to bych zvladl 2
Obrázky a obrazy, umenie komiksové a umenie moderny, spojenie priam žiaduce. Pretože ako inak sa môžeme priblížiť umeniu, ak nie cez obrazy? A nechýba ani vzletné povzbudenie od autorov: „Pozor! Věnujete-li umění moderny svůj čas, zkrásníte a zbohatnete.
S nástupom skupiny impresionistov, ktorí radikálne osviežili európsku umeleckú tvorbu 19. storočia sa začína i príbeh knihy komiksov. Ozrejmuje nielen ako došlo k vzniku skupiny, ale aj odkiaľ získali svoje pomenovanie, predstavuje najznámejšie mená z ich radov a základné motívy, ktoré spracúvali. Všetko je sprevádzané vtipnými a trefnými poznámkami z pera autorov, ktoré sú súčasťou komiksových bublín.
Nápadité spracovanie každého obdobia a štýlu nepochybne zarezonuje v každej mysli a niektoré príbehy umenia ostanú vryté v pamäti práve vďaka humornému pojatiu a do detailu premysleným kolážam. Takýmto spôsobom môže kniha slúžiť nielen ako výučbová pomôcka, zjednodušený výťah na skúšku, ale i ako stručný sprievodca pre umeleckého laika.

Čo ma pri čítaní knihy zaskočilo bolo zobrazenie niekoľkých explicitných obrázkov. Zopár takýchto komiksových pásov hraničiacich s čiernym humorom knihu odsúva od hranice s literatúrou, ktorá by bola čitateľná i pre deti. To môže byť i na škodu, pretože inak by mohla ľahko figurovať ako zjednodušený výťah z umenia pre základné školy.

Autori nezabudli na secesiu, expresionizmus, ani abstrakciu, pri popise formalizmu sa nebáli venovať niekoľko strán navyše brnenskej Vile Tugendhat i brnenskej architektúre. Tak prešli až do abstraktného expresionizmu a svoje putovanie dejinami zakončili konceptuálnym umením. Čiastočky venované českým moderným umelcom (spomeňme napríklad Pavla Janáka, Josefa Gočára, či Milana Knížáka) dopĺňajú veľké mená svetových umelcov a pripomínajú tak i českú umeleckú scénu.

to bych zvladl 1

To bych zvládl taky : umění moderny v komiksech
Autoři: Petr Kovář, Marta Kovářová, Ondřej Navrátil, Magda Navrátilová Garguláková
Vydavatel: Masarykova Univerzita
Rok vydání: 2016
ISBN 978-80-210-8187-1
Formát 230 x 300 mm
Celková cena: 152 Kč

Hodnocení: 90%

https://is.muni.cz/obchod/baleni/95708
  


 

PřihlášeníSoutěže

Za časů ušatých čepic…

Jo, jo, to bývaly časy. Venku nasněžilo, mráz lezl za nehty, děti sáňkovaly a koulovaly se, oblečení samý sníh a boty promáčené, dobře bylo. Prý tehdy světem chodil medvědář, který na poutích a jarmarcích předváděl svého medvěda.
Jonathan Livingston

Krása vsakující se do míst, kde žijeme...

Začala bych duchem místa. Odkazem mých předků. Nalezením svých silných míst. A začala kolem sebe tvořit krásu, která se podle autorky bude vsakovat do místa, na kterém žijeme. Zamyslela jsem se. Znáte ty lidi, kteří umí udělat domov kdekoliv? U kterých je vám krásně, protože z ničeho udělali mnoho? Tak tady bych si byla jistá, že tito lidé vědí, kam náleží.
GRADA
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Banner

Rozhovor

3. díl seriálu Březen, za kamna vlezem – nejlépe s knihou (tištenou, elektronickou, audio)

BMC perex3Březen býval měsícem knihy, starší ročníky si to dobře pamatují. Asi i v dřevních dobách býval touto dobou propad prodejů (i když se na ně asi tenkrát tolik nehrálo) a tak byl jarní měsíc vybrán jako vhodný ku čtení. Na nějaký čas nám, milovníkům p...

Hledat

Sylva Lauerová: V románu Hodina zmijí své pokušení hrát si se čtenáři posouvám až k hranici dokonalosti

Fanoušci spisovatelky Sylvy Lauerové se po třech letech konečně dočkali a jejich radost může být hned dvojnásobná. Je to jen pár týdnů, co vyšla její sbírka poezie s názvem Klóketen a nyní se na knižních pultech objevil i nový román Hodina zmijí.

Z archivu...

Čtěte také...

Hledala smrt, našla život

pristav nadeje (2)Když Marianne nevyšel pokus o sebevraždu, rozhodla se, že to zkusí znovu. Malovaná dlaždička, která se jí náhodou dostala do rukou, ji nasměřuje do Bretaně, až do přístavu Kerdruc. Tam získá práci...


Literatura

Čistý řez rezavým skalpelem v Operaci Rath

OperaceRath perexLékařské prostředí patří k atraktivním literárním tématům, stejně tak prostředí policejní a kriminalistické. V kauze notoricky známé korupční aféry doktora Davida Ratha se obě profese potkaly a stvořily ...

Divadlo

Vězeňský kvintet

vezensky kvintet200Máj - lásky čas. Jaro je v plném květu a omamná vůně vítězství se line osvobozenými pražskými ulicemi, jež se stávají němými svědky příběhů se šťastnými konci i přívalů radosti vyvěrajících z návratů, setkávání a toliko kýžené t...

Film

Underwold se vrací ke svým kořenům

underwold200Při zmínce o akčních filmových sériích o upírech se mi ihned vybaví dva názvy. Tím prvním je samozřejmě Blade s nepřekonatelným Wesley Snipesem a druhým jednoznačně Underworld (fanoušci Stmívání prominou). Právě druhý jmenovaný se dočkal v po...