To bych zvládl taky

To bych zvládl taky

Tisk

to bych zvladl 200Poznáte tých čitateľov, ktorí pri prvom listovaní knihou hľadajú obrázky? Niektorí z nás to robia s každou hrubou knihou, ktorá vyzerá nudne. Pri tejto mini encyklopédii moderného umenia sa o nedostatok obrázkov báť nemusíte, nájdete ich na každej stránke.

 

 

Komiksová kniha To bych zvládl taky od krikľavo žltej farby obálky cez jedno z najznámejších diel moderného umenia – Fontána od Marcela Duchampa, kričí po pozornosti. Ako hovoria samotní autori knihy, dvaja študenti z Fakulty výtvarných umení a dvaja študenti Filozofickej fakulty Masarykovej univerzity, inšpiráciou im bola kniha Obrázky z českých dějin a pověstí.

to bych zvladl 2
Obrázky a obrazy, umenie komiksové a umenie moderny, spojenie priam žiaduce. Pretože ako inak sa môžeme priblížiť umeniu, ak nie cez obrazy? A nechýba ani vzletné povzbudenie od autorov: „Pozor! Věnujete-li umění moderny svůj čas, zkrásníte a zbohatnete.
S nástupom skupiny impresionistov, ktorí radikálne osviežili európsku umeleckú tvorbu 19. storočia sa začína i príbeh knihy komiksov. Ozrejmuje nielen ako došlo k vzniku skupiny, ale aj odkiaľ získali svoje pomenovanie, predstavuje najznámejšie mená z ich radov a základné motívy, ktoré spracúvali. Všetko je sprevádzané vtipnými a trefnými poznámkami z pera autorov, ktoré sú súčasťou komiksových bublín.
Nápadité spracovanie každého obdobia a štýlu nepochybne zarezonuje v každej mysli a niektoré príbehy umenia ostanú vryté v pamäti práve vďaka humornému pojatiu a do detailu premysleným kolážam. Takýmto spôsobom môže kniha slúžiť nielen ako výučbová pomôcka, zjednodušený výťah na skúšku, ale i ako stručný sprievodca pre umeleckého laika.

Čo ma pri čítaní knihy zaskočilo bolo zobrazenie niekoľkých explicitných obrázkov. Zopár takýchto komiksových pásov hraničiacich s čiernym humorom knihu odsúva od hranice s literatúrou, ktorá by bola čitateľná i pre deti. To môže byť i na škodu, pretože inak by mohla ľahko figurovať ako zjednodušený výťah z umenia pre základné školy.

Autori nezabudli na secesiu, expresionizmus, ani abstrakciu, pri popise formalizmu sa nebáli venovať niekoľko strán navyše brnenskej Vile Tugendhat i brnenskej architektúre. Tak prešli až do abstraktného expresionizmu a svoje putovanie dejinami zakončili konceptuálnym umením. Čiastočky venované českým moderným umelcom (spomeňme napríklad Pavla Janáka, Josefa Gočára, či Milana Knížáka) dopĺňajú veľké mená svetových umelcov a pripomínajú tak i českú umeleckú scénu.

to bych zvladl 1

To bych zvládl taky : umění moderny v komiksech
Autoři: Petr Kovář, Marta Kovářová, Ondřej Navrátil, Magda Navrátilová Garguláková
Vydavatel: Masarykova Univerzita
Rok vydání: 2016
ISBN 978-80-210-8187-1
Formát 230 x 300 mm
Celková cena: 152 Kč

Hodnocení: 90%

https://is.muni.cz/obchod/baleni/95708
  


 

PřihlášeníŘeka pod hladinou – hra na samotné výspě teritoria život

Na knižním trhu se nedávno objevil titul, který by si zasloužil multižánrové zařazení. Řeka pod hladinou s podtitulem Vědomím proti času totiž není pouhým dobrodružstvím, ale románem s mnohem širším, filosoficko-psychologicko-vědeckofantastickým přesahem. Vypráví o muži, jehož v červnu roku 2018 objevili indiánští lovci na břehu řeky Tatshenshini v oblasti Yukon a přivezli jej s vážným poraněním do Nemocnice sv. Pavla ve Vancouveru. Neznámý v bezvědomí je později identifikován jako vodácký průvodce z Čech.

Bílá vlčice

Na první pohled mě Bílá vlčice zaujala svou nádherně ilustrovanou obálkou, která láká k samotnému prozkoumání obsahu knihy. Pojďme se tedy společně ponořit do dobrodružství maličké Pětky a jejího věrného druha havrana Raaka, který ji doprovází na její místy i strastiplné životní pouti. Budete zažívat nezměrná dobrodružství v hlubokých lesích, podél řek i na rozsáhlých pláních v samotném srdci hor, kdy se radostné chvíle, budou střídat s těmi smutnějšími, avšak rozhodně vás nenechají vydechnout.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Veronika Pobořilová: „Zaskáčete si v těsné blízkosti interpretů v jedoucím trolejbuse! To přece chcete někdy vyprávět svým dětem!“

Poborilova 200Ve středu 15. dubna proběhne 6. ročník netradičního hudebního festivalu Busfest, který se odehrává na palubě jedoucích zlínských trolejbusů. Centrum veškerého dění bude klasicky situováno na točně u Sportovní haly, kde odpoledne vypukne boha...

Fanouškovství i historie nejúspěšnějšího českého klubu

Úspěšný český autor Ota Kars přichází s dalším dílem, které se tentokrát věnuje jeho vášni pro fotbal. Fotbalová škvára je další knihou vydanou ke 130. výročí od založení letenského klubu. Popisuje jeho historii tak trochu jiným způsobem.

Z archivu...

Čtěte také...

Co napsala Písařka ze Sieny?

pisarka sienaAch, to zase bylo čtení s velkým Č. Zřejmě mám poslední dobou štěstí na výběr knih, protože Písařka ze Sieny je dalším příběhem, který mne dostal až do kolen. Tahle kniha je skvostným příkladem toho, kdy si člověk uvědomí, proč vlastně vůbec čte. Správným dávkováním je ...


Literatura

Vzpoura pokořených andělů – příběhy s tajemstvím

 

CílekPoněkud netradiční krimi příběhy ukazují, že k nastavení vhodné atmosféry není třeba severské zimy ani anglických vřesovišť. Úplně postačí česká kotlina. Povídky nezačínají a nekončí standardně – nálezem oběti a dopadením pachatele – ale jsou spíše zam...

Divadlo

Pětatřicátý ročník festivalu Mezinárodní týdny tance proběhne on-line

mezinardodni tydny tance 200Pětatřicátý ročník Mezinárodních týdnů tance, nejstaršího festivalu současného tance ve střední Evropě, proběhne pouze ve virtuálním prostředí. Pořadatel festivalu, konzervatoř Taneční centrum Praha, rozhodl, že ...

Film

Historické sci-fi: Zítra vstanu a opařím se čajem

altFilm Zítra vstanu a opařím se čajem (1977) se odehrává v nedaleké budoucnosti, kdy se lidem povedlo zvládnout cestování časem. Od jisté doby se odlétá na turistické výlety do starověkého Egypta nebo třeba na prohlídky druhohor a dinosaurů.