Pro nás těžce představitelná čínská realita

Pro nás těžce představitelná čínská realita

Tisk

dokonaly policejni stat200V nakladatelství Universum (Euromedia Group) vyšla kniha Dokonalý policejní stát s podtitulem Čínská digitální totalita a Výprava do děsivé budoucnosti, kde jsou lidé pod neustálým dohledem.

 

 

 

Titul mě zaujal, protože jsem se s některými čínskými praktikami setkala v několika cestopisných knihách, ale nezkoumala jsem je blíže. Také mě velmi lákalo, že jde o dílo investigativního novináře.

Dokonalý policejní stát začíná prologem, u kterého už mě začalo mrazit a nedokázala jsem si vůbec představit, co mě čeká na dalších stránkách. Následuje celkem 20 kapitol, které představují příběhy hned několika lidí z řad Ujgurů a dotýkají se jak technologií, tak převýchovných táborů a podobně. V závěru se kromě epilogu nachází poděkování, poznámky a rejstřík.

V žádném případě se nejedná o lehké čtení, ale musím říct, že mě kniha hodně vtáhla. I když jsem něco musela vydýchávat a většinu popisovaných věcí jsem si vůbec nedokázala představit, tak jsem byla moc zvědavá, jaké budou osudy mladé studentky nebo společností podílejících se například na vývoji sledovacích zařízení. Kapitoly nejsou příliš dlouhé a často se tematicky střídají, navíc autorův jazyk není nijak těžkopádný.

„Nakoupit prosté předměty do domácnosti, jako kuchyňské pomůcky nebo potraviny, začalo být spojeno s nepříjemnostmi. Prodejci nožů byli nuceni pořídit si za tisíce dolarů přístroj, který převedl fotografii ze zákazníkova dokladu totožnosti, údaj o jeho etnické příslušnosti a adresu do QR kódu, který je možné snímat pomocí chytrého telefonu. Tento QR kód byl potom laserem vypálen do nože, který zákazníkovi prodali. Jakmile si tedy zákazník koupil nůž, byly do něj vyleptány jeho identifikační údaje. Mělo to být bezpečnostní opatření zabraňující teroristickému útoku nožem.“ (str. 165)

Dokonalý policejní stát je moc zajímavou a také děsivou knihou, která ukazuje, kam až mohou zajít technologie a „špatná“ politika.

dokonaly policejni stat

Dokonalý policejní stát
Autor: Geoffrey Cain
Překlad: Hana Antonínová
Žánr: populárně-naučná, politika
Nakladatelství: Universum (Euromedia Group)
Rok vydání: 2022
Počet stran: 328
Hodnocení: 86 %

https://www.knizniklub.cz/knihy/566079-dokonaly-policejni-stat.html


 
Banner

PřihlášeníKdo zabil Malého prince?

Autor policejních detektivek Michel Bussi se nechal inspirovat záhadnou smrtí Saint-Exupéryho a napsal napínavý příběh, který je hrou nejrůznějších náznaků a stop a zároveň je výjimečnou poctou Saint-Exupérymu a jeho malému hrdinovi.


JOTA

Dobrodružství mývala Gianlucy začínají na půdě malířské dílny mistra Leonarda da Vinciho

Fantasy plná napětí, záhad a humoru, odehrávající se v renesanční Itálii, se sice tváří jako četba pro děti a mládež, ale vůbec tomu tak nemusí být. Autor knihy Adam Folta totiž stvořil hrdinu – mývala Gianlucu, šibala, pohádkáře, dobrosrdečného naivku – který je sympatický jak svými kladnými vlastnostmi, tak svými nedokonalostmi.


65. pole
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Rozhovor

Lou Fanánek Hagen: „Kostým Ringo Starra ve mně nevyvolává žádný nadšení, protože nemám rád Beatles“

altSkupina Tři sestry má nové kostýmy, své vlastní pivo a léto plné koncertů před sebou. Jak se ke všemu staví jejich zpěvák Lou Fanánek Hagen si můžete přečíst v tomto rozhovoru.  

 

...

Hledat

Epocha nároků: Christopher Caldwell o soumraku demokracie

Epocha nároků s podtitulem Zákon o občanských právech a soumrak americké demokracie popisuje na příkladu Ameriky od šedesátých let do současnosti, jak se může dobře míněný zákon zvrhnout ve svůj protiklad. Dílo v překladu Aleše Valenty vychází v edici Agora, ve které nakladatelství Leda představuje nekonformní knihy zaměřené na politiku a společnost.


LEDA

Z archivu...

Čtěte také...

Vážně by nikomu neublížil?

Nikomu by neublížil, perexNikomu by neublížil. Už jen tato tři slova ve mně vzbuzují pochybnosti. Kdyby to tak bylo a nikomu by neubližoval, nemuselo by se o tom mluvit. Má zvědavost kdo, co, kdy, kde a jak mě k nové knize Catherine Bur...


Literatura

Kdy skončí naše utrpení – dopisy a básně z Terezína

Do rukou českých čtenářů se nyní dostává, zásluhou nakladatelství Academia, unikátní svědectví o tragickém osudu jedné z mnoha obětí holocaustu, nadané a obdivuhodné ženy, československé občanky a vlastenky Ilsy ...

Divadlo

Řádná dávka originality, abstrakce a destrukce v belgickém Springville

altUmíte přesně určit hranice své představivosti? Co je pro vás tak akorát a co je už příliš? Belgické uskupení CAMPO se vás neptá, co zvládnete vydržet, parta z Gentu jen předvádí a neručí za následky (a možné psychosoma...

Film

Film Eva Nová bodoval v piatich kategóriách

slnkoNárodné filmové ceny Slnko v sieti odovzdali 16. januára v činohre Slovenského národného divadla v Bratislave za najkvalitnejší film a tvorivý výkon rokov 2014 a 2015. Cenu Slnko v sieti za Výnimočný prínos slovenskej kinematografii získali reži...