Kniha pro diváky Zahradních proměn

Kniha pro diváky Zahradních proměn

Tisk

miluj svou zahradu200Miluj svou zahradu: Zahrady inspirované přírodou je název knihy bratří Richových, které i český divák může znát z televizních obrazovek. Jsou totiž jedni z architektů v pořadu Zahradní proměny vysílaného na Televizi Seznam.

 

 

 

Na tento pořad se dívám jen občas, ale líbí se mi na něm, co jsou odborníci mnohdy schopni doslova vyčarovat, a to především na malých prostorech. Chápu, že je to často o penězích, ale hlavní bývá ten nápad a zkušenosti.

Kniha nejprve představuje principy návrhu jako je vyváženost, blízkost, uspořádání, opakování, kontrast a prostor a prvky návrhu v podobě tvaru, směru, velikosti a textury. Následuje pět návrhů podle krajinné oblasti (zalesněné území, travinný porost, pobřežní oblast, horská oblast, sladkovodní oblast). Ke konci se dotýká principů výsadby a ukazuje zahradu Cloudy Bay oceněnou zlatou medailí.

U oblastí je krátký úvod včetně zeměpisných údajů (například u travinného porostu je mapa s jejich výskytem i dvojstrana o britských loukách), následují stránky s fotografiemi popisující prvky a zásady a také inspiraci. Poté přicházejí na řadu koncepty návrhu a vizuály. Dále jde o výsadbu, kde čtenáři najdou tipy na konkrétní rostliny, včetně základních informacích o jejich pěstování a také další návrhy.

Na knize mě zaujala typografie – moc se mi líbí, jak pracuje s černou a bílou barvu a jak v ní fotografie dokážou vyniknout. Co je za mě však mínusem je velmi malé písmo, k jehož čtení je potřeba hodně světla, i když nemáte zrovna problémy se zrakem. Považuji to za problém také vzhledem k tomu, že s knihou nebudou pracovat jen mladí lidé, ale spíše ti zkušenější.

Autoři v úvodu říkají, že je pro ně na knize nejlepší, že dává čtenáři svobodu vzít si právě to, co potřebují ke znovuvytvoření míst, které mají nejraději. „A až se příště ztratíte ve volné přírodě, udělejte si čas na to, abyste zjistili, co vás skutečně inspiruje,“ vyzývají. Z tohoto pohledu je titul zajímavý, ale jinak je pro mě trochu těžce uchopitelný, protože byste se v rámci vaší zahrady museli do nějakého návrhu tak nějak trefit.

Inspirativní tedy kniha určitě je, ale ne příliš jednoduše a na první dobrou. Na mě stránky působily složitě a nyní nedokážu odhadnout, jestli z nich něco využiji a dokážu převést do praxe.

Harry a David Richovi jsou nejmladšími vítězi zlaté medaile na oblíbeném britském veletrhu s návrhy zahrad zvaném Chelsea Flower Show. O pár let později byli oceněni druhým místem na Main Avenue. Proslavil je pořad Garden Rescue televize BBC, kde společně s Charlie Dimmockovou přeměňují namalované zahrady ve velkolepé prostory. Bratři pocházejí z Walesu, milují přírodu a jsou vášnivými surfaři.

miluj svou zahradu

Miluj svou zahradu
Zahrady inspirované přírodou
Autor: Harry a David Richovi
Překlad: Jan Matuška
Žánr: zahrada, hobby
Nakladatelství: Grada
Rok vydání: 2022
Počet stran: 304
Hodnocení: 70 %

https://www.grada.cz/miluj-svou-zahradu-12589/


 
Banner

PřihlášeníKdo zabil Malého prince?

Autor policejních detektivek Michel Bussi se nechal inspirovat záhadnou smrtí Saint-Exupéryho a napsal napínavý příběh, který je hrou nejrůznějších náznaků a stop a zároveň je výjimečnou poctou Saint-Exupérymu a jeho malému hrdinovi.


JOTA

Dobrodružství mývala Gianlucy začínají na půdě malířské dílny mistra Leonarda da Vinciho

Fantasy plná napětí, záhad a humoru, odehrávající se v renesanční Itálii, se sice tváří jako četba pro děti a mládež, ale vůbec tomu tak nemusí být. Autor knihy Adam Folta totiž stvořil hrdinu – mývala Gianlucu, šibala, pohádkáře, dobrosrdečného naivku – který je sympatický jak svými kladnými vlastnostmi, tak svými nedokonalostmi.


65. pole
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Rozhovor

Bára Basiková: Můj syn máminy písničky neposlouchá

BB perexZpěvačka s výjimečným hlasem, jakým se může na naší hudební scéně pochlubit jen málokdo. A také osobnost, které není zatěžko říct pořádně od plic, co si myslí, třebaže se její postoje mohou někomu zdát kontroverzní. Taková je pěvecká stálice Bára Basik...

Hledat

Epocha nároků: Christopher Caldwell o soumraku demokracie

Epocha nároků s podtitulem Zákon o občanských právech a soumrak americké demokracie popisuje na příkladu Ameriky od šedesátých let do současnosti, jak se může dobře míněný zákon zvrhnout ve svůj protiklad. Dílo v překladu Aleše Valenty vychází v edici Agora, ve které nakladatelství Leda představuje nekonformní knihy zaměřené na politiku a společnost.


LEDA

Z archivu...

Čtěte také...

Dialóg či monológ umenia?


umeni bez revoluci 200Intentio operis, intentio auctoris a intentio lectoris – Radek Horáček sa vo svojej odbornej publikácii venuje fenoménu vnemu umeleckého diela, z ktorých si vyberá diela súčasných umelcov, ale vedie nás k nim, ako inak, ...


Literatura

Kniha, ktorá chytí za nejedno srdce

basnirka 200Charakteristické pro velikány je, že na druhé kladou mnohem menší požadavky než na sebe.  Tak znie jeden z aforizmov, ktorý sa dočítame v novej publikácii vydavateľstva Barrister&Principal.

...

Divadlo

Vánoční zázrak v Divadle Broadway

vanocni zazrak divalo brodway ledeckyRomantický vánoční muzikál Janka Ledeckého, který měl premiéru v loňském roce, se na prkna pražského Divadla Broadway vrací i letos. Vánoční zázrak, aneb Sliby se maj plnit o Vánocích

Film

Dvě televizní zastavení s GODARDEM
ImageRozbořil veškeré konvence, které filmová vyprávění ovládala až do konce 50. let. Původem švýcarský režisér JEAN-LUC GODARD (narozen 1930), nejprve pracující jako filmový kritik, se zapsal do dějin ...