Čtenáři se postupně dozvědí řadu potřebných informací o kvalitě života dětí s tělesným postižením, o jednotlivých stupních a typech spinální svalové atrofie, příčinách jejího vzniku a hlavně o možnostech léčby. Do knihy byly rovněž zařazeny informace o možnostech inkluzivního vzdělávání dětí se zdravotním postižením, aspektech sociální práce s rodinou a dokonce i to nejtěžší nakonec – jak zvládat poslední věci člověka formou tzv. „doprovázení“. Nechybí ani dojímavé životní příběhy.
Kniha je pojata spíše jako učebnice než laický text. Je takto i členěna do jednotlivých kapitol včetně údajů o citované literatuře. Může tak pomoci zorientovat se v dané problematice odborníkům (lékařům, fyzioterapeutům, ergoterapeutům, sociálním pracovníkům, speciálním pedagogům a dalším odbornostem včetně studentů) i rodičům a dalším pečovatelům. Člověk není náhle sám, dozví se, na koho se obrátit o radu. To považuji za velmi důležité, protože dobrá informace je mnohdy nad zlato. Celkem 18 autorů tak radí, co a jak se dá dělat. Ačkoliv je kniha psána odborným jazykem, odborné pojmy jsou laikům vždy vysvětleny, aby dobře porozuměli textu. Součástí je i řada ilustračních fotografií, které nepůsobí depresivně, ale právě naopak. V závěru knihy pak nechybí seznam zkratek, medailonky autorů a rejstřík.
Považuji tuto publikaci za velice přínosnou a kultivovanou. Je vidět, že ji autoři psali s profesionálním zaujetím. Vřele ji mohu zájemcům doporučit.
Autor: Helena Kočová a kolektiv
Žánr: odborná literatura, zdravotnictví
Nakladatelství: Grada Publishing, a. s.
Rok vydání: 2017
Počet stran: 352
Zdroj foto: Grada Publishing, a. s.
< Předchozí | Další > |
---|