Dračí zuby odhalí dinosaury na Divokém západě

Dračí zuby odhalí dinosaury na Divokém západě

Tisk

Dračí zuby, perexČtení o dračích zubech bych očekávala ve světě plném fantazie. Ale na Divokém západě? Mezi kovboji a indiány? Tak na tuhle knihu od Michaela Crichtona jsem vážně zvědavá. Obzvlášť, když se tu prolíná fikce s realitou.

 

Dílo amerického spisovatele Michaela Crichtona znám pouze z filmových zpracování. Jeho knihy jsem, ostuda veliká, nikdy zatím nečetla. Po přečtení oficiální anotace nakladatelství Plus, bylo jasné, že Dračí zuby jsou tím kouskem, se kterým se chci s autorem seznámit.

Píše se rok 1876 a vysokoškolák William musí strávit léto na západě Ameriky, a proto se přidá k paleontologovi Othnielu Marshovi. Paranoidní Marsh pojme podezření, že je William špeh a pracuje pro jeho dávného rivala v oboru, Edwina Copea, a tak nechá mladého studenta napospas městečku plnému zločinců. William nakonec skutečně spojí síly s Copem a společně učiní historický objev. S cenným pokladem v rukou Williamovi hrozí smrtelné nebezpečí a „válka o kosti“ může začít. – Román slavného spisovatele a scenáristy Michaela Crichtona (Jurský park, Kmen Andromeda, Pohotovost a další) z roku 1974 byl nalezen posmrtně a anglicky vyšel až v roce 2017. Inspiruje se skutečnými událostmi, které vešly do dějin pod názvem „válka o kosti“ – jednalo se o rivalitu dvou paleontologů, kteří neváhali udělat cokoli, aby soupeře v honbě za těmi nejzajímavějšími objevy pošpinili. Paleontologie jako věda se díky tomuto sporu nesmírně rozvinula. Crichton v románu umně kombinuje napínavý příběh s atmosférou Divokého západu a důkladnými rešeršemi ohledně paleontologických reálií.

Už od začátku mi Crichtonův styl psaní sedí. Kniha je čtivá, rychle odsýpá a má srozumitelný jazyk. Autor umí čtenáře skvěle připoutat k postavám i ději. Nepotřebuje rozsáhlé popisy na to, aby nás vtáhl do situace. On nás tam rovnou šoupne a my víme, která bije. Tohle je moc prima, román tím dostává dynamiku a spád.

Dračí zuby nás zavedou do poloviny devatenáctého století v Americe. Will Johnson, typický floutek z vyšší společenské třídy prohrává sázku a vydává se za dobrodružstvím na Divoký západ. Aby se mohl připojit ke skupině paleontologa Marshe, je nucen naučit se fotografovat. Uznávaný doktor přes kosti však Johnsonovi od začátku nedůvěřuje a během cesty ho bez varování opouští.

Vyděšeného mladíka se ujme Marshův zapřísáhlý nepřítel, doktor Cope. S ním a jeho doprovodem Will pokračuje až k řece Judith, nalezišti kostí. Celá výprav to nemá rozhodně jednoduché. Nacházejí se na indiánském území zrovna v období, kdy zuří válka mezi bílými a rudými muži. Generál Custer byl poražen a Indiáni netouží po ničem jiném, než po skalpech svých nepřátel.

Indiáni nejsou jediným problémem, který naše dobrodruhy během vykopávek trápí. Ale odhalení obřích zubů je nález, který stojí za všechny útrapy světa. Teď už jen dopravit kosti domů. Ani to se ovšem neobejde bez potíží. Will shodou okolností zůstává opět sám v neznámém a nebezpečném prostředí. Jak tohle přežije? A doveze vzácné kosti do bezpečí?

Zábavnou a čtivou formou nás Crichton v Dračích zubech provází milníkem významného paleontologického období. Ani se mi nechce věřit, že čtu něco, co by mohlo být „naučnou“ knihou. Celý příběh je poskládaný se smyslem pro detail, ale i humor a nadhled. Hltám zajímavé informace o osidlování Amerického Západu, o indiánských válkách, o historii paleontologie, o průběhu vykopávek, ale i o reálných postavách v té době žijících. Charles Sternberg, Wyat Earp, Divoký Bill i Jack McCall jsou v pohodě, jen zmínka o Calamity Jane už mi přijde nadbytečná a ten moment mi zanechá trochu pachuť už násilného „poučování“.

Celkově jsem z Dračích zubů nadšená. Opět knížka, která se skvěle četla a donutila mne zabrousit mimo můj obvyklý žánr. Přinesla mi fajn chvíle a určitě na ni budu ráda vzpomínat. Pokud máte chuť na tak trochu jinou oddechovku, rozhodně po ní sáhněte.

Dračí zuby

Název: Dračí zuby (Dragon Teeth)
Autor: Michael Crichton
Žánr: Dobrodružný román
Nakladatelství: Plus
Rok vydání: 2018
Počet stran: 264
Hodnocení: 90 %                                                    
Zdroj foto: Plus
Odkaz na web: Plus


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Seriál k měsíci čtenářů: Knihovny pro K21, Praha-Klánovice


brezen-mesic-ctenaru 200Regály plné knih, u počítače dáma či pán, který obřadně přebírá vracené knížky a zapisuje nově vypůjčené. Místnost specificky vonící – tak voní jenom tištěné publikace, stojící jako vojáci v řadách. V sále tichý šu...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Z archivu...

Čtěte také...

Povídky o vlasti: Z pera břitkého kritika Kremlu

povidky o vlasti200V květnu došlo ke 2. vydání souboru Povídky o vlasti od progresivního ruského autora Dmitrije Glukhovskeho. Ruská satira má hluboké kořeny, je stále aktuální a navíc se v dnešní pohnuté době dobře prodává. Hlavně však stojí za přečten...


Literatura

Dřív, než půjdem spát & O Hafíkovi, statečném pejskovi

o hafikovi200Snad každé dítě potěší malý dárek v podobě knížky, díky které prožije mnoho zábavy a dozví se i něco nového. Začněme těmi nejmenšími a podívejme se na dvě nové dětské knihy - Dřív, než půjdem spát a O Hafíkovi, statečném pejskovi.

Divadlo

„Herec by měl mít intuici a potřebu něco sdělit“ říká Klára Cibulková

švandovo divadlo cibulkova (3)Krysy jsou všude! Tak by se dalo ve zkratce shrnout ústřední téma hry Krysař, v jehož ukázce, v rámci dne otevřených dveří ve Švandově divadle, ztvárnila roli krysího vymí...

Film

JAGNA odhalí obraz venkova 19. století očima uměleckého hnutí Mladé Polsko

BMP JagnaNejnovější film dvojice režisérů Doroty Kobiely Welchman a Hugha Welchmana, z jejichž dílny pochází i snímek nominovaný na Oscara S láskou Vincent, se letos na podzim dočká světové premiéry. Film JAGNA, vytvořený jedinečnou technikou animované malby, b...