Jsou lidé, kteří jsou poháněni obtížně vysvětlitelným nutkáním dobývat těžko dosažitelné mety, například vrcholky hor. Mezi takové patří i Dina Štěrbová, jedna z největších osobností světového horolezectví. Na svém kontě má několik výstupů na himálajské osmitisícovky a od roku 2006 spolupracuje s Vítězslavem Dokoupilem na humanitárním projektu Czech Hospital v pákistánském Karakorumu. V roce 1984 překonala všechny překážky, které jí kladly do cesty úřady i jiné okolnosti, a zdolala s Věrou Komárkovou a dvěma šerpy Čo Oju. Právě o této expedici píše v knize Tyrkysová hora - První žena světa na Čo Oju.
Čo Oju (Bohyně tyrkysu) patří mezi himálajské osmitisícovky, její nadmořská výška dosahuje 8201 metrů. Dina Štěrbová už od dětství snila svůj sen o vysoké hoře a na cestě k jeho realizaci nic nenechávala náhodě. Do hor se začala vydávat už jako školačka a ve čtrnácti letech s kamarádkou podnikla dobrodružnou výpravu do Tater. Další výlety, lezení po skalách, sjíždění řek a expedice prožívala po boku svého manžela Otakara. Dokonce i poté, co se jim narodil syn. A pak se objevila další výzva – Tyrkysová bohyně.
Ušij 20 spacáků, nasuš 30 kilo masa, sežeň si materiál a můžeš jet
Pro nás, kteří milujeme horské tůry s nádhernými panoramaty je kniha Tyrkysová hora jedním z dalších prostředků, jak se těm méně dosažitelným cílům přiblížit. Vyprávění Diny Štěrbové je poutavé od samého začátku. Jakmile padlo rozhodnutí zorganizovat Mezinárodní ženskou expedici na Čo Oju, byly rozděleny úkoly, rozeslány žádosti o povolení a začaly starosti se sháněním peněz, materiálu a dalšího zabezpečení. Na Dinu připadlo obstarání 20 péřových spacáků, lyofylizované stravy, výškových stanů, fixních lan a jejich kotvení a dalších „drobností“. Nutno poznamenat, že všechny péřové spacáky Dina Štěrbová vlastnoručně ušila a také nachystala 30 kilo masa k nasušení, které jí potom přátelé v jednom výzkumném ústavu usušili procesem lyofylizace. A to vše podnikala za plného rodinného i pracovního provozu.
A jaká byla její vůle a touha, prokazovala Dina i nadále… Kromě popisu přípravy expedice a samotného jejího průběhu je text prokládán úvahami, vzpomínkami a příhodami, které doplňují obrázek o této výjimečné a skromné ženě.
„A není snad horolezectví a láska k horám něco podobného? Také se zrodila z dětského okouzlení jako motýlek s průhlednými křídly. A prolnula běh života nadšením, neutuchající vášní, snad někdy i posedlostí, provází člověka dlouho, pokud je jeho duše mladá. Nesplněné sny pálí jak sůl v nezacelené ráně, vyhánějí nás trnitou cestičkou posvátného neklidu, věrností údělu… Kolik možností vlastně člověk má, aby zanechal po sobě stopu v písku, aby zachytil nepostižitelný přelud štěstí? Je jich mnoho, liší se prostředky, a přece jsou všechny stejné. Vyznačují se horoucí a neuhasitelnou touhou, ta žene člověka, mnohdy zakousnutého do vlastní spirály, nahoru ke hvězdám. I když ví, že není a nemůže existovat trvalá satisfakce, spokojenost se sebou samým, absolutní vítězství… A přece není na světě nic krásnějšího než cesta, poskládaná z individuálních osudů všech, kteří se chtějí dotknout svých mezí, pochopit podstatu bytí… A čím víc lásky, odříkání, touhy i úsilí vyžadují ony pomíjivé vteřiny, tím jsou cennější.“
Nejen pěkné počtení, ale i pořádná dávka motivace a inspirace, jak nenechat své sny nesplněné
Kniha, kterou v roce 2019 vydalo nakladatelství Alpress, je vlastně reedicí z roku 1988. Teprve nyní však dostala autorka šanci zveřejnit některé, v té době nepublikovatelné, informace. Kromě nich je toto nové vydání doplněno o další zajímavosti, z nichž jedna se týká humanitárního projektu Czech Hospital, díky němuž bylo možné postavit horskou nemocnici v pákistánském Karakorumu. www.czechhospital.cz
Dina Štěrbová (nar. 1940, Bratislava) Vystudovala matematickou analýzu na Přírodovědecké fakultě Univerzity Komenského, poté vyučovala matematiku na přírodovědecké fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Její manžel byl známý zoolog, ekolog, profesor Univerzity Palackého, také cestovatel a spisovatel, Otakar Štěrba. Jako československá horolezkyně absolvovala na tři sta výstupů jen v Tatrách. Později v Alpách a Pamíru. V roce 1984 zdolala společně s Věrou Komárkovou, která žije v USA, vrchol Čo Oju a posunula tak československý výškový rekord. Zároveň se jednalo o první československý a ženský výstup na tuto horu vůbec. V letech 1991 a 1992 se neúspěšně pokoušela o Mount Everest. Od roku 2006 spolupracuje na humanitárním projektu Czech Hospital v pákistánském Karakorumu v Himálaji. Je autorkou řady publikací.
Tyrkysová hora – První žena světa na Čo Oju
Autor: Štěrbová Dina
Nakladatelství: Alpress
Rok vydání: 2019
Vazba:pevná
Počet stran:328
Hodnocení: 100 %
< Předchozí | Další > |
---|