Mýtné – co je jednou moje, to už nevydám

Mýtné – co je jednou moje, to už nevydám

Tisk

mytne 200Mladý pár si vyrazí na svatební cestu do kempu, do oblasti močálů a tak trochu do území nikoho. Není tu pořádně signál, ale novomanžel Titus to bere právě jako dobrou věc – odpočinout si od moderní doby a techniky. Jeho žena Melanie, si to vůbecnemyslí a nápadem není nadšená. K tomu aby dorazili do cíle, jim zbývá přejet poslední most. Celé je to ovšem podivné, jako by je tam cesta sama naváděla a stáčela se právě k tomu mostu. Je pouze pro jedno auto, a ačkoliv je kamenný, vypadá velmi vratce. Jelikož už chtějí být v cíli, rozhodnou se přes něj přejet – ovšem hned jakmile vejdou na most, začnou se dít podivné věci. Titus ztratí vědomí, když přijde k sobě, není po jeho ženě ani stopy. A po mostu také.

Titus se to zpočátku snaží brát s chladnou hlavou a říká si, že se možná Melanie jen probudila dříve než on a šla hledat pomoc. I když si nedokáže představit jak je možné, že z ničeho nic oba ztratili vědomí. Po nějaké době zavolá policii a se vším se svěří strážníkovi. Policie, jej ubytuje v místním a jediném motelu a řekne mu, ať se nikam nevzdaluje. Což on nemá ani v úmyslu. Na druhý den se vydají na místo, kde se Melanie ztratila i s pátracím psem. Prochází metr po metru silnici 177, kde se to vše odehrálo. Když dojdou na místo, kde přejížděli přes most, nikde nic není a navíc mu policie sdělí, že žádný most na tom místě nikdy nebyl.

A tím řada podivných věcí teprve začíná. Jelikož Titus nehodlá ze své verze zmizení jeho ženy ustoupit a zároveň není stále chybí její tělo, musí se ve městě Staywater zdržet, ale netuší na jak dlouho. Zjišťuje, že místo, kde zmizela jeho žena, není jedinou podivností v tomto městě. Je možné, že Melanie nebyla první zmizelou? Podle počínání okolí, to tak vypadá. Ale, kam vlastně zmizela a je ještě vůbec naživu? Čím déle zůstává, tím více otázek se objevuje. A možnost, že svou ženu ještě najde, klesá s každou hodinou.

O autorovi:

Cherie Priest se narodila 30. července 1975 v Tampě, v současné době žije v Seattlu. Vystudovala Forest Lake Academy v Appoce na Floridě. Jako dítě byla velmi tichá a přestože byla pokřtěná v církvi Adventistů sedmého dne, nemá s církví žádné kontakty a taky není žádného vyznání. Díky tomu, že její otec patřil k armádě, často se stěhovala na nejrůznější místa jako Florida, Texas, Kentucky a Tennessee. V roce 2001 opustila University of Tennessee at Chattanooga jako vystudovaná profesionální spisovatelka a na plno se začala věnovat psaní. Věnuje se především psaní gothických románů, hororů, science fiction a steampunku. Kromě toho je recenzentkou webových stránek Bran Stroker Award , častou se účastní události DragonCon a dále i SteamCon.

Ukázka z knihy:

Něco tu nehrálo.

Vedle mostu si všiml značky napůl zakryté mechem a blátem. Došel k ní a rukou odhrnul zeleň, aby si mohl přečíst černý nápis na žlutém pozadí. „Pozor – most s jedním jízdním pruhem. Dávejte pozor na protijedoucí auta“ přečetl potichu. „Takže to není vtip“. Pod hlavní značkou byla ještě jedna menší, na níž stálo: Rychlostní limit: 10 km/h.

Slyšel Melanie, jak na něj cosi volá. Na něco se ho ptala, což poznal podle tónu jejího hlasu. Nejspíš jestli něco viděl na druhé straně mostu. Mávl směrem k ní rukou, ale neohlédl se. Zíral před sebe a snažil se prohlédnout skrze mech, stíny, temné obrysy křovin i klenbu propletených stromů.

Ať mhouřil oči, jak chtěl, nedokázal říct, co na ně čeká na druhé straně.

Mýtné

Název: Mýtné
Autor: Cherie Priest
Překlad: Zuzana Vrbová
Žánr: horor
Vydáno: 2020
Stran: 321
Vydalo nakladatelství: DOBROVSKÝ s.r.o.
Hodnocení: 90 %

https://www.knihydobrovsky.cz/kniha/mytne-214682816


 

PřihlášeníBanner

Roky od nobelistky Annie Ernaux jsou výjimečnou mnohogenerační zpovědí

Spisovatelka Annie Ernaux získala v roce 2022 Nobelovu cenu za literaturu za to – podle vyjádření švédské akademie – „s jakou odvahou a klinickou ostrostí odhaluje ve svých literárních textech odcizení a kolektivní omezení osobní paměti“. Právě tento motiv figuruje i v jejím starším díle zvaném Roky, které teď konečně po 15 letech vyšlo i v českém překladu.

Host

Já, smrt = zdařilá česká young adult

V nakladatelství Cosmopolis vyšla další kniha mladého autora Aleše Novotného, young adult thriller Já, smrt.

Cosmopolis

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Rozhovor

Renáta Navrátilová: „Taky jsem si přála přibrat v těhotenství co nejméně. A oproti Alici nemám příšernou tchyni a mámu.“

renata navratilova 200Renátě Navrátilové před několika dny vyšla kniha Malý šikanista aneb Jak mámy přicházejí o iluze, a nejen o ní nám prozradila více v tomto rozhovoru.

...

Videorecenze knih

Anketa

Červen, Mezinárodní den dětí, Světový den hudby. Co pro vás hudba znamená, vnímáte ji od dětství?
 
Banner

Fifty aneb Když je trojka životním snem

Představení Fifty Dejvického divadla bylo vrcholem čtvrtého dne zlínského divadelního festivalu Setkání Stretnutie, jehož cílem je upozornit na aktivní vztahy českých a slovenských divadel a divadelníků a ukázat výsledky jejich spolupráce.

Městské divadlo Zlín

Z archivu...

Čtěte také...

Markéta Harasimová: Poháry touhy

Pohary touhy200Violina minulost je opředena tajemstvím – její matka odmítá mluvit o rodině zemřelého otce. První střípky pravdy tak Viola nečekaně odhalí až ve chvíli, kdy se jako dospělá ocitá na dramatické životní křižovatce. Východisko z těžké situ...


Literatura

Gay Hendricks: Zóna úspěchu

Zona uspechu 200Kniha od muže, který koučoval manažery velkého Michaela Della, majitele Dell Computer, jednoho z nejmladších miliardářů světa. Ačkoliv Zóna úspěchu může zpočátku působit poněkud nabubřele, a já jsem na tohle fakt háklivá, vydržela jsem ...

Divadlo

Švandovo divadlo má nového stálého hosta, je jím oceňovaný soubor JEDL

svandovo divadlo 200Nového stálého hosta ověnčeného mnoha divadelními cenami přivítá od ledna 2022 pražské Švandovo divadlo. Program jeho studiové scény tak v příštím roce obohatí pět inscenací souboru JEDL, profilujícího se už víc než 10 let ja...

Film

Chcete nahlédnout pod pokličku filmařiny?

FAMU 200V nakladatelství AMU vycházejí také knihy, které (nejen začínajícím) filmařům vysvětlují teorii, ale hlavně se obracejí k praktickým záležitostem - třeba k tomu, jak psát scénáře nebo jak nakládat se zvukem. Snadno pochopíme, že základy řemesla se lze na...