Válkotvůrci překvapí pestrou plejádou povídek

Válkotvůrci překvapí pestrou plejádou povídek

Tisk

valkotvurci 200V červenci vyšla v tištěné podobě sbírka povídek Válkotvůrci dnes asi nejoblíbenějšího autora české řeznické fantastiky Františka Kotlety. Povídky žijí samy o sobě, některé jsou zábavné až naivní, jiné čistě akční, či vyzývavé, snad všechny ale spojuje nečekaná pointa.Kdo by neznal Františka Kotletu…nebo Leoše Kyšu?

Rodák z Bruntálu, řezník, dobrodruh, trestanec a vlastně cokoliv, co si ještě vymyslí. Hlavně je to však autor fantastických románů, ve kterých bojují upíři s mimozemšťany, bohové se žoldáky, superpadouši proti superhrdinům a nakonec se s ním můžete vypravit i do šíleného postapokalyptického světa. Kultovní stále zůstává jeho série Bratrstvo krve, k jejímž zásadním třem dílům Hustej nářez, Fakt hustej nářez a Mega hustej nářez přibyly prequely Vlci a Stalingrad. Zářezů má ale mnohem víc, z novější tvorby doporučuji hlavně sérii Spad.

Technické postřehy

Za zajímavou poznámku považuji fakt, že tato kniha vyšla jako ekniha už v roce 2011, poté byla opět jako kniha vydána letos (spolu s jednou letošní povídkou navíc), následně vyšla jako příloha v časopisu Pevnost 6/2020 a konečně v červenci jsme se jí dočkali i my staromilci, kteří si potrpí na vůni knih a šustění stránek mezi prsty. Také jsme se dočkali tradičně fajnové obálky od Lukáše Tumy. Navíc tato knížka obsahuje i ukázku z autorovy postapo knihy Spad, na kterou já nedám dopustit.

První dojmy

Sám autor nás v předmluvě vtipně nazvané předmluvy Ve stínu viru napomíná, že povídky zde obsažené jsou „spíš kyšovské než kotletovské.“ Takže nečekejte prosím hektolitry krve a samoúčelné násilí a hrdiny, kterým ženy skáčou do postele jak na běžícím pásu. Máme tady různorodé příběhy, které spojuje nečekaná pointa a právě ta rozmanitost je určitě nejen pro mě příjemným prvkem. I když každý máme jiné vnímání a dáváme přednost jiným věcem, díky rozličnosti si můžeme uvědomit, co máme rádi a co třeba nemusíme.

Vaše představy

Pokud vám jméno Františka Kotlety není cizí, třeba nad povídkovou sbírkou z jeho literárních začátků nazdvihnete obočí. Ale ono to vážně má něco do sebe a působí to jiným dojmem, než na co jsme od autora zvyklí, navíc první povídkou trefně reaguje na corona dobu. Bylo by rozhodně škoda, přijít o tak rozmanitý kousek Františka Kotlety, tak dejte těmto povídkám šanci i vy!

valkotvurci

Název: Válkotvůrci
Autor: František Kotleta
Žánr: povídky, akční, fantasy
Nakladatelství: Epocha
Ilustrace na obálce: Lukáš Tuma
Rok vydání: 2020, brožovaná vazba
Počet stran: 248
Hodnocení: 85 %

Odkaz: https://www.epocha.cz/kniha/frantisek-kotleta-valkotvurci-prvni-vydani-brozovana/


 
Banner

PřihlášeníS toxickými vztahy je to jako s chřipkou – virus daleko snadněji napadne člověka s oslabenou imunitou

S velkou nadsázkou by se tenhle příběh dal nazvat „Jíst, meditovat a milovat po česku“. Jen to není taková selanka, i když se děj odehrává v romantickém přírodním prostředí Grand Canyonu. Hlavní hrdinka tam ani nemedituje, ani si neužívá místních kulinářských specialit, ale tvrdě maká a kručení v břiše už ani nevnímá. A milování? Počáteční elektrické výboje vzrušení brzy vystřídají bolest, paralýza ze strachu a živočišný odpor. Naštěstí zafunguje i pud sebezáchovy.

Pointa

Skřítci Houbáci opět zasahují

Děti, co mají pod kloboukem, už jistě znají skřítky Houbáky. Ti se nyní vracejí na scénu a s nimi spousta dalších lesních bytostí, bez nichž by to v lese nebylo tak úplně ono. Na světě je druhý díl Houbáčků, knížky, která by měla ležet na čestném místě všech knihkupectví. Čím je tak výjimečná? Je prostě jedinečná!

Pointa

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Rozhovor

Rozhovor s Josefem Vágnerem k novému CD a singlu

200rozRozhovor s Josefem Vágnerem o novém CD a singlu Nezapírám si můžete přečíst v tomto článku.

...

Videorecenze knih

Fotbal je magie, je to souboj umění, techniky a síly se soupeřem, který chce taky vyhrát

Na svém kontě má 130 fotbalových zápasů v nejvyšší československé soutěži, během nichž vystřelil 11 gólů. Kromě toho je dvakrát mistr Kostariky a jednou mistr střední Ameriky, z doby kdy působil v kostarickém klubu LD Alajuelense. Řadu let byl fotbalovým expertem a komentátorem fotbalových zápasů v České televizi. Spolu s manželkou, dcerou a synem pořádají každoročně pravidelně rodinný příměstský tábor pro děti Multi Art Camp, o který je obrovský zájem. Věnuje se také grafice a malování obrazů. Řeč je o Pavlu Karochovi.

Z archivu...

Čtěte také...

Prodloužená jízda vzpomínek Václava Kopty

prodlouzena jizda 200V březnu vyšla pod taktovkou nakladatelství Motto poměrně útlá knížka vzpomínek Václava Kopty s názvem Prodloužená jízda. Autor nás seznámí se svým dětstvím a rodinou, která ho formovala, ale podíváme se pod pokličku jeho prof...


Literatura

Všichni jsme zrozeni k běhu

altDivoké a drsné mexické pohoří Sierra Madre plné kamení a kaktusů je domovem tajemného národa Tarahumarů a bláznivého běžce, jehož Tarahumarové přijali za svého přítele a spřízněnou duši. Dali mu jméno Caballo Blanco – Bílý Kůň.

Divadlo

Švandovo divadlo pořádá Den otevřených dveří: nabídne prohlídky, pátrání po ukradeném předmětu i večerní show před budovou

svandovo divadlo 200Oblíbený Den otevřených dveří s prohlídkami pro veřejnost chystá v úterý 8. září pražské Švandovo divadlo. Divadlem a jeho zákulisím provedou zájemce například herečky Bohdana Pavlíková, Natálie Řehořová, Marie Štípková, herec O...

Film

Tak trochu jiná láska - týden čínského filmu

Finding Mr. RightNejedná se o filmy Jiná láska nebo Tak trochu jiná love story. Řeč je o filmech, ke kterým se člověk zrovna často nedostane, pokud je nevyhledává. Mluvíme o asijských filmech. V pátek 26. 1. vyvrcholil v českobudějovickém...