Válkotvůrci překvapí pestrou plejádou povídek

Válkotvůrci překvapí pestrou plejádou povídek

valkotvurci 200V červenci vyšla v tištěné podobě sbírka povídek Válkotvůrci dnes asi nejoblíbenějšího autora české řeznické fantastiky Františka Kotlety. Povídky žijí samy o sobě, některé jsou zábavné až naivní, jiné čistě akční, či vyzývavé, snad všechny ale spojuje nečekaná pointa.Kdo by neznal Františka Kotletu…nebo Leoše Kyšu?

Rodák z Bruntálu, řezník, dobrodruh, trestanec a vlastně cokoliv, co si ještě vymyslí. Hlavně je to však autor fantastických románů, ve kterých bojují upíři s mimozemšťany, bohové se žoldáky, superpadouši proti superhrdinům a nakonec se s ním můžete vypravit i do šíleného postapokalyptického světa. Kultovní stále zůstává jeho série Bratrstvo krve, k jejímž zásadním třem dílům Hustej nářez, Fakt hustej nářez a Mega hustej nářez přibyly prequely Vlci a Stalingrad. Zářezů má ale mnohem víc, z novější tvorby doporučuji hlavně sérii Spad.

Technické postřehy

Za zajímavou poznámku považuji fakt, že tato kniha vyšla jako ekniha už v roce 2011, poté byla opět jako kniha vydána letos (spolu s jednou letošní povídkou navíc), následně vyšla jako příloha v časopisu Pevnost 6/2020 a konečně v červenci jsme se jí dočkali i my staromilci, kteří si potrpí na vůni knih a šustění stránek mezi prsty. Také jsme se dočkali tradičně fajnové obálky od Lukáše Tumy. Navíc tato knížka obsahuje i ukázku z autorovy postapo knihy Spad, na kterou já nedám dopustit.

První dojmy

Sám autor nás v předmluvě vtipně nazvané předmluvy Ve stínu viru napomíná, že povídky zde obsažené jsou „spíš kyšovské než kotletovské.“ Takže nečekejte prosím hektolitry krve a samoúčelné násilí a hrdiny, kterým ženy skáčou do postele jak na běžícím pásu. Máme tady různorodé příběhy, které spojuje nečekaná pointa a právě ta rozmanitost je určitě nejen pro mě příjemným prvkem. I když každý máme jiné vnímání a dáváme přednost jiným věcem, díky rozličnosti si můžeme uvědomit, co máme rádi a co třeba nemusíme.

Vaše představy

Pokud vám jméno Františka Kotlety není cizí, třeba nad povídkovou sbírkou z jeho literárních začátků nazdvihnete obočí. Ale ono to vážně má něco do sebe a působí to jiným dojmem, než na co jsme od autora zvyklí, navíc první povídkou trefně reaguje na corona dobu. Bylo by rozhodně škoda, přijít o tak rozmanitý kousek Františka Kotlety, tak dejte těmto povídkám šanci i vy!

valkotvurci

Název: Válkotvůrci
Autor: František Kotleta
Žánr: povídky, akční, fantasy
Nakladatelství: Epocha
Ilustrace na obálce: Lukáš Tuma
Rok vydání: 2020, brožovaná vazba
Počet stran: 248
Hodnocení: 85 %

Odkaz: https://www.epocha.cz/kniha/frantisek-kotleta-valkotvurci-prvni-vydani-brozovana/


 

PřihlášeníSoutěže

Zvířata nejsou bez citu

Nakladatelství Portál vydalo velmi zajímavou knihu. Zve nás do obrovského světa zvířecích smyslů. A je mi až hanba, jak člověk s těmito smyslově bohatými zvířaty zachází a je dojemné, když je někdo miluje a plně respektuje jejich potřeby.
Portál

Nevyhazujte dřevo a vyrobte si z něj jednoduše nějaký nábytek

Jednoduše ze dřeva s podtitulem Nábytek a předměty z nasbíraného dřeva je název knihy, která vyšla v nakladatelství Grada už v roce 2016 a loni se dočkala dotisku. Nadšení Antje Rittermannové je rozhodně nakažlivé!
Grada
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Rozhovor

Bára Basiková: Můj syn máminy písničky neposlouchá

BB perexZpěvačka s výjimečným hlasem, jakým se může na naší hudební scéně pochlubit jen málokdo. A také osobnost, které není zatěžko říct pořádně od plic, co si myslí, třebaže se její postoje mohou někomu zdát kontroverzní. Taková je pěvecká stálice Bára Basik...

Hledat

Když se v písních stmívá

Album Martina Hejnáka Chmýří, které vlastním nákladem vydal v roce 2021, obsahuje 14 (relativně) nových či zrevitalizovaných skladeb. Jednotlivé songy nejsou příliš dlouhé, takže i přes jejich celkový počet výsledná stopáž jen o fous přesahuje 30 minut.

Z archivu...

Čtěte také...

Nenechte se stáhnout Ke dnu

Ke dnu PEREXV Odeonu vyšel druhý román autorky Anny Bolavé s názvem Ke dnu. Ten volně navazuje na její prvotinu Do tmy, za kterou loni obdržela Magnesii Literu za prózu. I tentokrát jsou její šance vysoké…

...

Literatura

Naboso s Ninou Karen

naboso200Zaplaveni jeden druhým. Hledám tě, ztrácím tě, jsi v těchto řádcích, jsi mou přenošenou trýzní. Básnickou sbírku Niny Karen Naboso vydalo nakladatelství Monika Le Fay.

...

Divadlo

Moderní zpracování klasického příběhu

Cyrano perexPaříž, 17. století. Cyrano z Bergeracu (Luboš Veselý) je nápadný nejen díky svému vtipu, pohotovosti a básnickému umění, ale především kvůli svému mimořádně velkému nosu. Miluje svou nádhernou sestřenici Roxanu (Natálie Řehořová), o kterou má ...

Film

Duna: Lynchova óda na prostor

lynch 200Pokud filmový fanoušek uslyší nebo přečte jméno David Lynch, zcela jistě ho to nenechá chladným. Ať už jsou emoce z jakéhokoli bodu celého spektra, tak vždy tam jsou, protože jméno tohoto svérázného režiséra snad ani nedokáže emoce nevyvolat. A pok...