Mariette Lindsteinová: Sekta

Mariette Lindsteinová: Sekta

Tisk

SektaV Sektě zapadnete do temnoty, zimy, prachu, plísně a holínek plných bahna. "Pokaždé, když pocítím naději, je za rohem ještě větší katastrofa," proběhne hlavou v jedné chvíli hlavní hrdince Sofii. Někde v dálce je slyšet maják. Naděje v mlze? Nebo ne. Co je to vůbec za ostrov, který hází oponu na svět tak odtržený od reality?


Temný horor, nebo skutečnost?

Když jsem byla zhruba v polovině knihy, říkala jsem si, že je to takový klasický psychologický thriller, pro někoho až horor a byla jsem celkem ráda, že jsem se po podivně znepokojujícím začátku pořádně začetla. Děj získal spád a pomalu jsem se začínala cítit v kůži Sofie. A takhle to mohlo zůstat, ale stín "pravdivého příběhu" na mne zapůsobil tak, jak měl...

A tak je asi dobré vědět, že stín pravdivého příběhu tu je...

Jenže zhruba v polovině celého příběhu jsem vzala na vědomí fakt, že je to příběh částečně využívající osobní zkušenosti autorky. Sama byla členkou scientologické církve a v této knize využívá své zkušenosti, rozpomíná se na své vlastní pocity. Jsem si jista, že Sofie prožívá v nitru to, co prožívala ona. Včetně veškerých ponížení, lidských, nelidských, pracovních i sexuálních. 

Mariette Lindsteinová tímto dává svému příběhu, který se snad ničím příliš nevymyká, temnou atmosféru. Něco, co šimrá v břiše a kdy opravdu cítíte zimu, izolaci ve sklepě, plíseň nebo šílenou únavu svalů a nevyspání. Uvěřitelné emoce jsou tím, co drží příběh v běhu, co přinutí čtenáře neodložit knihu, dokud ji nedočte. 

Co je to svět? SEKTA ve vší své lákavosti i děsivosti

Mona se svou zimničnou křehkostí, Bosse se záhanou povahou, Benjamin, který je Sofii nejblíž - a samozřejmě samotný šéf, Franz Oswald, který roztahuje spáry sekty nad všemi, které si vlastně velmi pečlivě vybral na svou farmu. Firmu, nebo vlastní svět? Celou dobu uvažujete, jak toto skupenství lidí nazvat. Jsou živí, ale rozhodně ne živoucí. Jak snadné je pokřivit psychiku pod tíhou nátlaku, strachu a emocí.

Jak snadné je se stát takovým člověkem, který v tomto všem nachází zalíbení.

Obecně lze autorce poděkovat za to, že dala nahlédnout za oponu sektám. Pro koho to je aktuální a bolavé téma, možná lépe pochopí. Možná méně odsoudíme ty, kteří se do jejich spárů dostali. Možná si sáhneme do svědomí. A možná se v bezpečném prostoru jednoho malého příběhu ze švédského ostrova ponoříme do úlevného pocitu, že nás čeká lepší svět.

Nečeká, ale... na začátku byl právě tento pocit.

A o tom kniha je.

Autorka: Mariette Lindsteinová

Vydalo nakladatelství: Kniha Zlín

Přeložil: Martin Severýn

Počet stran: 463

Hodnocení: 98 %

Sekta

 http://www.knihazlin.cz/


 

PřihlášeníŘeka pod hladinou – hra na samotné výspě teritoria život

Na knižním trhu se nedávno objevil titul, který by si zasloužil multižánrové zařazení. Řeka pod hladinou s podtitulem Vědomím proti času totiž není pouhým dobrodružstvím, ale románem s mnohem širším, filosoficko-psychologicko-vědeckofantastickým přesahem. Vypráví o muži, jehož v červnu roku 2018 objevili indiánští lovci na břehu řeky Tatshenshini v oblasti Yukon a přivezli jej s vážným poraněním do Nemocnice sv. Pavla ve Vancouveru. Neznámý v bezvědomí je později identifikován jako vodácký průvodce z Čech.

Bílá vlčice

Na první pohled mě Bílá vlčice zaujala svou nádherně ilustrovanou obálkou, která láká k samotnému prozkoumání obsahu knihy. Pojďme se tedy společně ponořit do dobrodružství maličké Pětky a jejího věrného druha havrana Raaka, který ji doprovází na její místy i strastiplné životní pouti. Budete zažívat nezměrná dobrodružství v hlubokých lesích, podél řek i na rozsáhlých pláních v samotném srdci hor, kdy se radostné chvíle, budou střídat s těmi smutnějšími, avšak rozhodně vás nenechají vydechnout.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Senioři potřebují naši pozornost více než kdy dříve. Monika Kopřivová pomáhá knihami

Monika Kopřivová (3)Proslavila se zejména úspěšnými knížkami „Babičko, vyprávěj“ a „Dědečku, vyprávěj“, díky nimž zůstanou životní osudy našich babiček a dědečků stále živé. Založila internetový obchod Babičkářství, který nabízí zajímavé, milé ale ...

Fanouškovství i historie nejúspěšnějšího českého klubu

Úspěšný český autor Ota Kars přichází s dalším dílem, které se tentokrát věnuje jeho vášni pro fotbal. Fotbalová škvára je další knihou vydanou ke 130. výročí od založení letenského klubu. Popisuje jeho historii tak trochu jiným způsobem.

Z archivu...

Čtěte také...

Jaké byly manželky nacistů?

Manzelky nacistu perexGöring, Goebbels, Himmler, Heydrich, Heß, Bormann – tato jména zná každý, kdo se alespoň trochu zajímá o druhou světovou válku. Jména jako Carin, Emmy, Magda, Margaret, Lina, Ilse a Gerda však už tak známá nejsou.


Literatura

Životní příběh „Křečka“ Hammonda

hammond na hrane 200Nakladatelství XYZ ve spolupráci s Albatros Media dostala po šesti letech na český trh knihu Na hraně: Můj životní příběh od Richarda Hammonda. Ten je především hvězdou televizního pořadu o autech Top...

Divadlo

James Harries a další známí i začínající umělci vystoupí za záchranu kostela na Festivale KUKOKLI: 21. – 23. července

Festival KUKOKLI  foto Vojtěch Krunt 15Léto a festivaly pod širým nebem zkrátka patří k sobě. Návštěvníky všech generací od 21. do 23. července přivítá KUKOKLI 2023. Šestý ročník multižánrového festivalu opět oživí chátrajíc...

Film

Princezna rebelka bez meče a magických sil čelí mimořádnému nebezpečí

princezna rebelka200Animované dobrodružství z jednoho království, kde se malá uličnice a rebelka začne vydávat za princeznu. Přepych na hradě si ale dlouho neužívá, protože vyráží na dobrodružnou cestu za záchranou korunního prince. Pro filmové dobrod...