Válečný zločinec nebo jen loutka svého otce?

Válečný zločinec nebo jen loutka svého otce?

dedictvi valky perexNěmecko, rok 1946. Klára Falkenbergová, která během války řídila významný rodinný podnik, přišla o všechno. Má pouze falešné doklady a naději, že svatba vyřeší její většinu jejích problémů. Poté, co jí nejlepší přítelkyně Elisa neodpoví na dopis, odhalí také temné tajemství svého snoubence, a tak se sbalí a vydá se na cestu do Essenu, svého rodného města.

 


Chce zjistit, co se s Elisou a jejím synem Willym stalo, ale ve vlaku ji zatkne britský kapitán specializující se na hledání válečných zločinců. Kláře se však podaří uprchnout a dostat se až do Essenu. Tam zjišťuje, že čtvrt, ve které přítelkyně žila, byla vybombardována a že Elisa a Willy beze stopy zmizeli. Když potká Jakoba, obchodníka na černém trhu, který také hledá Elisu, rozhodne se začít s ním spolupracovat. Pátrání po Elise jí však komplikuje kapitán, který ji nepřestává pronásledovat.   


Poválečný příběh z německého pohledu
Americká spisovatelka Anika Scott ve svém prvním románu, který nese název Dědictví války, vykresluje poválečné události z německé perspektivy. Proto mohou některé Klářiny názory působit kontroverzně. Vykreslení prostředí, společnosti i nálad, které v ní vládly, je autentické, i když z pohledu dnešního člověka těžko uvěřitelné.


Tři propletené příběhy
V knize sledujeme tři příběhy – Klářin, Willyho a Jakobův. Již od samého začátku se začínají nenápadně proplétat, až se nakonec spojí v jeden. Jejich setkání pomůže Kláře odhalit špinavá rodinná tajemství, které ji donutí přehodnotit všechno, co si o svém životě a rodině myslela. Jakob je laskavý mladý muž s nelehkým osudem a Willy osamělý a zmatený kluk, který žije v dole a myslí si, že válka pořád probíhá. Jakobovy kapitoly jsou tedy předvídatelné, zatímco ty Willyho zajímavé a svým způsobem strašně smutné.


Nejlepší jsou kapitoly rozporuplné Kláry. Její vzpomínky na období před válkou i na ni samotnou se prolínají celou knihou a ukazují, jak vypadal život bohaté a vlivné dědičky, která se stala součástí nacistické propagandy. Firma, kterou na otcův příkaz řídila, využívala vězně na nucené práce a Klára to tolerovala, protože chtěla ochránit rodinu před hněvem a trestem nacistů. Zároveň se potají snažila vězňům co nejvíc pomoct. Dělá to z ní válečného zločince nebo byla jen loutkou v rukách svého otce? Snažila se dost nebo mohla či měla pro ty nešťastné lidi udělat víc? Na tyhle otázky si musí odpovědět nejen Klára, ale i čtenář.

 dedictvi valky

DĚDICTVÍ VÁLKY
Autorka: Anika Scott
Originální název: Finding Clara
Překlad: Dana Krejčová
Žánr: historický román, román pro ženy
Vydáno: Ikar, 2021
Počet stran: 304

Hodnocení: 80%


www.knizniklub.cz/knihy/372997-dedictvi-valky


 

PřihlášeníSoutěže

Hana Zagorová dokázala oživovat písničky, byla v nich krása, oduševnělost a poetika

I kdyby nazpívala třeba jen třetinu toho, co ve své kariéře Hana Zagorová skutečně natočila, tak by byla pořád tou milovanou zpěvačkou. I když nevyzpívala tři oktávy, uměla chytit za srdce, zaujmout. Už od svých uměleckých začátků dokázala oživovat písničky. Textem, výrazem, atmosférou a pak ještě čímsi, co v sobě nemá každý zpěvák.

Bouřlivé ticho po pobřežní cestě

Po tisícikilometrové Jihozápadní pobřežní cestě se manželé Raynor a Moth snaží vrátit k normálnímu životu a zase žít mezi čtyřmi zdmi. Jenže to pro ně není vůbec jednoduché. Raynor bojuje se strachem z lidí i z budoucnosti a Moth vzdoruje postupující nemoci. Ale postačí neuvěřitelné gesto někoho, kdo si přečetl o jejich putování a ztrátě domova, a znovu se v nich probudí síla a odhodlání.
Kazda
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Rozhovor

Fotografka Kateřina Janišová: „Je to možná silné tvrzení, ale přede mnou se nestydí nikdo.“

janisova 200I fotografie jsou typem umění, a proto patří ke kultuře. Nejen z toho důvodu vám přinášíme další rozhovor o focení, tentokrát s mladou fotografkou Kateřinou Janišovou, která se zaměřuje jak na modelky, tak na obyčejné lidi. Focení je pro ni rados...

Hledat

Odvážná rebelka, která jako jediná může zachránit království

Malá Mia je sirotek žijící ve středověkém městě, v němž zná každý kout. Je samostatná a velmi vynalézavá, a tak se jí a jejím třem lasičkám daří přežít na ulici, a to zejména díky krádežím jídla. Jednoho dne Mia prchá před strážemi a narychlo se převlékne do princeznovských šatů.
Kazda

Z archivu...

Čtěte také...

Dřív, než půjdem spát & O Hafíkovi, statečném pejskovi

o hafikovi200Snad každé dítě potěší malý dárek v podobě knížky, díky které prožije mnoho zábavy a dozví se i něco nového. Začněme těmi nejmenšími a podívejme se na dvě nové dětské knihy - Dřív, než půjdem spát a O Hafíkovi, statečném pejskovi.


Literatura

Cesty, které vedou kolmo nahoru

sam-ve-stene 200Přesně takové cesty zdolává Alex Honnold. Jak je to možné? To proto, že skalní stěny neleží na zemi, ale tyčí se vzhůru k oblakům. Ano, Alex je horolezec. Nepředstavujte si však muže, který zajišťuje lana a využije každou skobu. Právě na...

Divadlo

Na road-movie? Jedině se slušným člověkem!

slusny-clovek200Jízda životem, i tak bychom mohli nazvat novou inscenaci Švandova divadla. Martina Krátká napsala a zrežírovala novou hru pro smíchovské divadlo na motivy novely Karla Čapka Obyčejný život. Nachystejte si jízdenky, revizor vašeho ž...

Film

Stále spolu

Stale spolu 200Stále spolu je název nového dokumentárního filmu z koprodukce České televize, který 21. května vstupuje do kin. Diváci se mohou těšit na zajímavý pohled na život jedné rodiny zaznamenaný režisérkou Evou Tomanovou, která citlivým přístupem...