Čtyři tragické příběhy příslušníků habsburského rodu

Čtyři tragické příběhy příslušníků habsburského rodu

Tisk

tragedie v habsb dome perexMnoho členů rodu Habsburků mělo tragický osud. Kniha Tragédie v habsburském domě vám představí čtyři z nich. Autorkou knihy je německá autorka Sigrid-Maria Größing, která se specializuje na dějiny Habsburků. Publikovala o nich již více než 30 knih, z nichž se mnohé dočkaly i vydání v českém překladu. Mezi ně patří například tituly Sisi – Moderní žena, Habsburské císařovny, František Josef a jeho rodina či Korunní princ Rudolf.

 


Od marnotratné královny po posledního císaře
Marii Antoinettu její matka provdala za francouzského následníka trůnu. Smutek z nenaplněného manželství zaháněla nadměrným utrácením a bohatým společenským životem. I když nakonec porodila dědice trůnu a začala se zajímat o to, co se kolem ní děje, bylo už pozdě. Doplatila nejen na svou marnotratnost, ale i na odpor společnosti a politické dědictví francouzských králů.


Leopoldina se provdala za korunního prince Portugalska a Brazílie. Byla politicky schopná a založila Brazilské císařství, její manželství však bylo katastrofální, protože brutální manžel ji psychicky i fyzicky týral. Zemřela v pouhých třiceti letech na následky zranění, které ji způsobil.


Maxmilián, bratr císaře Františka Josefa, chtěl vládnout. Když dostal nabídku stát se císařem Mexika, neváhal a přijal ji. Situace v zemi však byla úplně jiná, než očekával. Protože byl obklopený neschopnými poradci, podcenil varovné signály a když se konečně odhodlal k činu, bylo už pozdě.


Mladý Karel zdědil trůn mnohonárodnostního státu uprostřed války. I když se snažil nalézt nějaké řešení, rozpadu monarchie zabránit nedokázal. V nově vzniklé republice už pro něj nebylo místo, a tak byl nucený odejít do exilu, kde po pár letech života v chudobě zemřel.


Poutavé vylíčení historie
Kniha má pouze 192 stran, a tak příběhy zachycují jen ty nejdůležitější události ze životů zmiňovaných Habsburků, které jsou proložené zajímavostmi z jejich soukromí. Díky tomu je text přehledný a srozumitelný i pro lidi, kteří toho o Habsburcích moc nevědí. Styl psaní je poutavý a čtivý, a tak má kniha potenciál zaujmout i čtenáře, kteří se jinak naučné literatuře vyhýbají.

tragedie v habsb dome

TRAGÉDIE V HABSBURSKÉM DOMĚ
Autorka: Sigrid-Maria Größing
Originální název: Tragödien im Hause Habsburg
Překlad: Pavla Lutovská
Žánr: naučná literatura, historie
Vydáno: Brána, 2021
Počet stran: 192

Hodnocení: 90 %


www.knizniklub.cz/knihy/435285-tragedie-v-habsburskem-dome


 

PřihlášeníAneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Dům kultury v Kroměříži představuje noviny Afriky pod jednou střechou

Miroslav karasek perexSběratel Miroslav Karásek vystavuje od 3. ledna do 15. února ve foyer Domu kultury v Kroměříži část svojí ojedinělé sbírky novin z celého světa. Po úspěšné prezentaci asijských periodik se tentokrát věnuje periodickému tis...

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.

Z archivu...

Čtěte také...

Broukobol pro milovníky proudů slov

broukobol 200V nakladatelství Argo vyšla loni kniha Broukobol lákající jak barevným až psychedelickým přebalem s Johnem Lennonem, tak jeho osobnostní.

 

...

Literatura

Jak chutná nový život v Indii?

Tjak chutna masala 200aké jste někdy měli chuť vzdát svůj život v naší republice a žít úplně jinak a hlavně jinde? Pokud to pro vás zůstalo jen chutí a snem, můžete se alespoň začíst do opravdového příběhu mladé Michaely Samant do...

Divadlo

Když to nejde vydržet „Ani o den dýl“

ani o den dyl 200Ani o den dýl je název představení francouzského autora Michela Clémenta, které na začátku října vizovskému publiku představilo zájezdové divadlo SemTamFór.

 

...

Film

Severská filmová zima potěší fanoušky metalu

heavy200Není to tak dávno, co jsme vás zvali na Severský filmový podzim a už za pár dní na vás čeká zimní nálož toho aktuálně nejlepšího ze severské kinematografie. 14. února v Praze bude festival zahajovat bláznivým finským filmem o více méně úspěšné metalové...