Čtyři tragické příběhy příslušníků habsburského rodu

Čtyři tragické příběhy příslušníků habsburského rodu

tragedie v habsb dome perexMnoho členů rodu Habsburků mělo tragický osud. Kniha Tragédie v habsburském domě vám představí čtyři z nich. Autorkou knihy je německá autorka Sigrid-Maria Größing, která se specializuje na dějiny Habsburků. Publikovala o nich již více než 30 knih, z nichž se mnohé dočkaly i vydání v českém překladu. Mezi ně patří například tituly Sisi – Moderní žena, Habsburské císařovny, František Josef a jeho rodina či Korunní princ Rudolf.

 


Od marnotratné královny po posledního císaře
Marii Antoinettu její matka provdala za francouzského následníka trůnu. Smutek z nenaplněného manželství zaháněla nadměrným utrácením a bohatým společenským životem. I když nakonec porodila dědice trůnu a začala se zajímat o to, co se kolem ní děje, bylo už pozdě. Doplatila nejen na svou marnotratnost, ale i na odpor společnosti a politické dědictví francouzských králů.


Leopoldina se provdala za korunního prince Portugalska a Brazílie. Byla politicky schopná a založila Brazilské císařství, její manželství však bylo katastrofální, protože brutální manžel ji psychicky i fyzicky týral. Zemřela v pouhých třiceti letech na následky zranění, které ji způsobil.


Maxmilián, bratr císaře Františka Josefa, chtěl vládnout. Když dostal nabídku stát se císařem Mexika, neváhal a přijal ji. Situace v zemi však byla úplně jiná, než očekával. Protože byl obklopený neschopnými poradci, podcenil varovné signály a když se konečně odhodlal k činu, bylo už pozdě.


Mladý Karel zdědil trůn mnohonárodnostního státu uprostřed války. I když se snažil nalézt nějaké řešení, rozpadu monarchie zabránit nedokázal. V nově vzniklé republice už pro něj nebylo místo, a tak byl nucený odejít do exilu, kde po pár letech života v chudobě zemřel.


Poutavé vylíčení historie
Kniha má pouze 192 stran, a tak příběhy zachycují jen ty nejdůležitější události ze životů zmiňovaných Habsburků, které jsou proložené zajímavostmi z jejich soukromí. Díky tomu je text přehledný a srozumitelný i pro lidi, kteří toho o Habsburcích moc nevědí. Styl psaní je poutavý a čtivý, a tak má kniha potenciál zaujmout i čtenáře, kteří se jinak naučné literatuře vyhýbají.

tragedie v habsb dome

TRAGÉDIE V HABSBURSKÉM DOMĚ
Autorka: Sigrid-Maria Größing
Originální název: Tragödien im Hause Habsburg
Překlad: Pavla Lutovská
Žánr: naučná literatura, historie
Vydáno: Brána, 2021
Počet stran: 192

Hodnocení: 90 %


www.knizniklub.cz/knihy/435285-tragedie-v-habsburskem-dome


 

Soutěže

Za časů ušatých čepic…

Jo, jo, to bývaly časy. Venku nasněžilo, mráz lezl za nehty, děti sáňkovaly a koulovaly se, oblečení samý sníh a boty promáčené, dobře bylo. Prý tehdy světem chodil medvědář, který na poutích a jarmarcích předváděl svého medvěda.
Jonathan Livingston

Krása vsakující se do míst, kde žijeme...

Začala bych duchem místa. Odkazem mých předků. Nalezením svých silných míst. A začala kolem sebe tvořit krásu, která se podle autorky bude vsakovat do místa, na kterém žijeme. Zamyslela jsem se. Znáte ty lidi, kteří umí udělat domov kdekoliv? U kterých je vám krásně, protože z ničeho udělali mnoho? Tak tady bych si byla jistá, že tito lidé vědí, kam náleží.
GRADA
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Rozhovor

Dělám věci tak, jak je cítím. Naplno, říká zpěvák Pavel Novák


pavel novak 200I když je synem slavného zpěváka Pavla Nováka a navíc jde v jeho šlépějích, své postavení hned v několika oblastech si vybudoval jen díky svému talentu a pracovitosti. Nevěnoval se vždy jen muzice, ale nakonec se v ní zase našel. Pr...

Hledat

Sylva Lauerová: V románu Hodina zmijí své pokušení hrát si se čtenáři posouvám až k hranici dokonalosti

Fanoušci spisovatelky Sylvy Lauerové se po třech letech konečně dočkali a jejich radost může být hned dvojnásobná. Je to jen pár týdnů, co vyšla její sbírka poezie s názvem Klóketen a nyní se na knižních pultech objevil i nový román Hodina zmijí.

Z archivu...

Čtěte také...

Hororový příběh od islandské královny krimi

yrsa200Yrsa Sigurdardóttir jednoznačně patří mezi nejlepší severské autory současnosti. Islandská mistryně krimi nedávno přišla s novinkou Pamatuji si vás všechny. Tentokrát se sice musíte obejít bez právničky Tóry, ale to rozhodně neubírá knize na kvalitě. Spíš...


Literatura

Rady pánu Bohu, jak vylepšit svět ještě líp

Ales Palan.840x540c (2)Je to známý vtip: Chcete Boha pobavit? Vyprávějte mu o svých plánech. Ale možná se stejně dobře baví, když si čte dalších čtyřicet Palánových rad, jak má vylepšit svět ještě o něco víc. A možn...

Divadlo

Zamilovaný Shakespeare je působivý a plný nápadů

zamilovany shakespeare 200Už v minulé sezóně se zlínské divadlo pustilo do jevištní adaptace známého a oceňovaného filmu Zamilovaný Shakespeare. Jedná se o romanci, kde září Joseph Fiennes a Gwyneth Paltrow, kterou mají na starosti scenáristé...

Film

Jak je důležité mít v životě bláznivou kamarádku

staying-alive 200Ze sobotního programu přehlídky Severský filmový podzim jsem tentokrát vsadila na slíbenou norskou komedii Staying Alive. Zájem o film byl obrovský a ukázalo se, že v Norsku nevznikají jen děsivé krimi příběhy, ale Norům jdou i takové, při kterých se budet...