Jak se stát moderním samurajem

Jak se stát moderním samurajem

jak se stat modernim samurajem 200Pokud se chcete dozvědět víc o samurajích, tedy o středověkých japonských válečnících, nakladatelství Pragma vydalo v březnu knihu právě pro vás. Na svědomí ji má Antony Cummins a v knihkupectvích ji najdete pod názvem Jak se stát moderním samurajem.Kdo knihu připravil?

Antony Cummins je oficiálním velvyslancem pro turismus v japonské Wakajamě a autorem knih o historické asijské kultuře válečnictví. Cílem jeho práce je poskytnutí historicky přesného obrazu samurajů a šinobi (nindžů) západnímu světu a položení základů lepšího porozumění jejich učení a postupů. Česky vyšla jeho kniha Tradiční Japonsko – Tajemství ze samurajských břehů (2019).

Jayson Kane je grafik a ilustrátor z Manchesteru známý také jako Kane Kong Illustrates. S Anthony Cumminsem již na několika knihách spolupracoval.

„10 kroků k nalezení vaší síly a úspěch“

Základem knihy je 10 kroků na cestě samuraje a nebojte, nejde o umění válečnictví, ale o pěstování ctností, o pochopení myšlení a tradic a jejich aplikace na dnešní moderní svět. Naučí nás například, že bychom měli umět ovládat svou mysl a naučit se meditovat, že bychom měli jednat strategicky a ne unáhleně. Za nejzvláštnější považuji krok s názvem Postavte pevnost, kde nás autor nabádá k vytvoření erbu, vyhrazení místa na umělecké předměty nebo to, že bychom si měli na zahradě postavit čajovnu. Na druhou stranu považuji za hezké to, že bychom si měli vytvořit zeď a knihu mrtvých a uctít tak památku našich bližních, kteří už s námi nejsou. Autor v knize přemílá hodně i o válce a nabádá nás, abychom si vybudovali armádu, což v dnešní době musí přijít čtenářům uhozené, ale no budiž. Zvláštní byla také kapitola Studujte samurajská kouzla, která poodkryla roušku tajemství magie a zaříkadel ve starém Japonsku.

Kdo je současným samurajem?

Z této knihy mám smíšené pocity. Na jedné straně bylo zajímavé dozvědět se více o samurajích, jejich historii, myšlení a nejrůznějších technikách. Na straně druhé pochybuji, že jde většina těchto věcí aplikovat do praxe v dnešní době. Kniha na mě také působila neuspořádaným dojmem, ačkoliv byla rozčleněna na menší části, ale tak se skákalo od minulosti do přítomnosti, že to občas nedávalo hlavu a patu. Také řeším otázku, kdo je cílovým čtenářem? Řekla bych, že jen ti, kteří se zabývají studiem japanologie nebo lidé, kteří by si rádi rozšířili všeobecné vědomosti o samurajích.

 

jak se stat modernim samurajem

Název: Jak se stát moderním samurajem
Autor: Antony Cummins
Ilustrace: Jayson Kane
Původní název: How To Be a Modern Samurai (2020)
Žánr: naučná literatura, osobní rozvoj
Nakladatelství: Pragma
Rok vydání: 2021, pevná vazba
Počet stran: 240
Hodnocení: 60 %

Odkaz: https://www.euromedia.cz/jak-se-stat-modernim-samurajem/kniha/13561/


 

Soutěže

Za časů ušatých čepic…

Jo, jo, to bývaly časy. Venku nasněžilo, mráz lezl za nehty, děti sáňkovaly a koulovaly se, oblečení samý sníh a boty promáčené, dobře bylo. Prý tehdy světem chodil medvědář, který na poutích a jarmarcích předváděl svého medvěda.
Jonathan Livingston

Krása vsakující se do míst, kde žijeme...

Začala bych duchem místa. Odkazem mých předků. Nalezením svých silných míst. A začala kolem sebe tvořit krásu, která se podle autorky bude vsakovat do místa, na kterém žijeme. Zamyslela jsem se. Znáte ty lidi, kteří umí udělat domov kdekoliv? U kterých je vám krásně, protože z ničeho udělali mnoho? Tak tady bych si byla jistá, že tito lidé vědí, kam náleží.
GRADA
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Rozhovor

Pavel Soukup: „Po četbě vždycky skočím jako pstruh“

Soukup 200Přečtěte si rozhovor s Pavlem Soukupem, interpretem audioknih Medvědín a My proti vám nejen o audioknihách.

...

Hledat

Sylva Lauerová: V románu Hodina zmijí své pokušení hrát si se čtenáři posouvám až k hranici dokonalosti

Fanoušci spisovatelky Sylvy Lauerové se po třech letech konečně dočkali a jejich radost může být hned dvojnásobná. Je to jen pár týdnů, co vyšla její sbírka poezie s názvem Klóketen a nyní se na knižních pultech objevil i nový román Hodina zmijí.

Z archivu...

Čtěte také...

Povídky modelované sochařem

cisty-skromny-zivot perexDeset povídek, deset vztahů, které drhnou. Druhý povídkový soubor výtvarníka a literáta Viktora Špačka se zabývá problémy s láskou, sebeúctou, dvojsečností úspěchu, strachem ze samoty či osobní ztráty s přesností, kte...


Literatura

Živí mrtví: stý sešit představuje nový řád

 

zm 200Nakladatelství Crew to v poslední době reaguje na šílenství ohledně Živých mrtví příjemným způsobem – vydávají tuto sérii čtyřikrát ročně. Takže si příběhy oblíbených hrdinů a všudypřítomných touláků můžeme dosyta vychutnat. V sedmnáctém díle pře...

Divadlo

Pravda po francouzsku

Pravda 200Když se podíváte do slovníku na význam slova pravda, najdete definici, která říká, že pravda je tvrzení považované za skutečnost. To nám v podstatě dává velký prostor k tomu, co přijímat jako pravdu a dva manželské páry ve francouzské inscenaci toh...

Film

Brzobohatý, Ruml a Tobrman jako tuláci ve swingové pohádce Adély Zejfartové a jejího orchestru Sunny Swing

swingova pohadka 200Během letošního adventu spatří světlo světa nová česká pohádka. Nebude to však klasická tele-vizní pohádka, ale swingová pohádka. V hlavních rolích krátkého hudebního filmu k písni Jen se s písničkou smát uvidíte zpěvačku a h...