Láska a naděje jsou mocnější než nenávist a hněv. Jaké byly poslední dny v Berlíně?

Láska a naděje jsou mocnější než nenávist a hněv. Jaké byly poslední dny v Berlíně?

Tisk

Posledni dny v Berline perexJurij Santacruz se zúčastnil jmenování Adolfa Hitlera kancléřem. A poté se jeho život v Berlíně navždy změnil. Společně s částí své rodiny uprchl z Petrohradu a doufal, že v Německu ho čeká klidný život. Jeho matka a malý bratr ale zůstali v Rusku, protože jim úřady nedovolily opustit zemi.

Smysl pro spravedlnost přiměje Jurije bránit mladého komunistu, kterého napadli Hitlerovi přívrženci. V ten den také potká Claudii, svou osudovou lásku. Jeho život pak nabere nečekaný směr. Zatímco předtím bylo jeho hlavní prioritou najít matku a bratra, teď se snaží o jediné – zůstat naživu.

Historický román od španělské spisovatelky

Knihu Poslední dny v Berlíně v českém překladu vydalo Nakladatelství Ikar. Její autorkou je Paloma Sánchez-Garnica, španělská spisovatelka, která vystudovala práva, zeměpis a historii. Píše historické romány s prvky thrillerů a mysteriózní fikce, za něž získala několik cen. V roce 2016 byl její román La sonata del silencio adaptován do televize jako The Sonata of Silence.

Romantický příběh na půdě hitlerovského Německa

Historické pozadí knihy je skvěle zpracované. Autorka dokázala zachytit atmosféru nacistického Německa i náladu ve společnosti. Je vidět, že si o tématu zjistila spoustu informací, které podala poutavě a srozumitelně a přirozeně je zakomponovala do příběhu. Díky tomu budete mít při čtení pocit, že před sebou máte zajímavý příběh z nelehké doby, a ne učebnici dějepisu.

Více než na historii je ale důraz kladený na romantickou linku. Láska Jurije a Claudie je zkrátka osudová a tomu se podřizuje všechno, včetně logiky. Oba dva se soustředí hlavně jeden na druhého a jejich cit je přivádí k rozhodnutím, které je někdy těžké pochopit, protože moc nedávají smysl. Kromě toho zde hraje velkou roli i náhoda, která také pracuje pro tyto dva zamilované hrdiny a neustále spojuje jejich cesty.

Je to špatně? Ne. Jen je díky tomu kniha více milostným než historickým románem. Proto nadchne zejména čtenářky, které mají v oblibě příběhy o osudových láskách v těžkých dobách. Příběhy, u kterých nemusí moc přemýšlet a u kterých si odpočinou.

Posledni dny v Berline

POSLEDNÍ DNY V BERLÍNĚ
Autorka: Paloma Sánchez-Garnica
Originální název: Últimos días en Berlín
Překlad: Jiří Pešek
Žánr: historický román
Vydáno: Ikar (Euromedia Group, a.s.), 2023
Počet stran: 584

Hodnocení: 70 %

www.knizniklub.cz/knihy/602957-posledni-dny-v-berline.html


 

PřihlášeníAneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Lucie Bílá: „Dělám to, co cítím“

200rozČernobílé turné Lucie Bílé spěje do finále. Show plná pyrotechniky, nevídaných projekcí, kostýmů, ale i světlomalby Alexe Dowise a spousty tanečních vystoupení vyprodává haly v Čechách i na Slovensku aby rozehřála natěšené publikum. Jsem velmi ráda, že s...

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.

Z archivu...

Čtěte také...

Která ze tří temných korun bude zářit na trůnu?

Tři temné koruny, perexFantasy román Tři temné koruny od Kendare Blake mne na první pohled upoutal už svou temně černou obálkou. Temné koruny, temná obálka, temný příběh. Bylo rozhodnuto. Na chvíli se ponořím do temného světa a těším se, j...


Literatura

Jídlo, láska, pohádka: Hrad ve Skotsku

hrad ve skotsku200V listopadu jsme se dočkali již devátého dílu série Romantické útěky autorky Julie Caplinové, tentokráte s až pohádkovým názvem Hrad ve Skotsku. Malebná obálka s lákavými slovy „kouzelná slova, vůně vanilky a hřejivá objetí“ mluví za vš...

Divadlo

Co se stane, když naše vnitřní dítě mrzne?

Chladne-dite perexMít nějaký životní plán. To je to, co starší generace očekává od svých potomků. Jasnou vizi, do detailů promyšlenou cestu, po které by šli. Potomkové však nic takového nemají. Ano, vědí, co nechtějí, ale není jim jasné, jak by vlastně...

Film

Reportérka

repor 200Reportérka (2015)  je nová televizní minisérie České televize, která se od 1.února 2015 vysílala v České televizi na Čt1 vždy od 20 hodin. Tři díly daly nahlédnou do prostředí novinářské profese. Jednotlivé díly líčí pokaždé zajímavý příběh podle skute...