Skutečná cesta ven nominovaná na Magnesiu Literu

Skutečná cesta ven nominovaná na Magnesiu Literu

Tisk

skutecna-cesta-ven200Nakladatelství HOST má hned tři nominace na Magnesii Literu: básně Petra Hrušky Spatřil jsem svou tvář, povídky Viktora Špačka Čistý, skromný život a Skutečnou cestu ven Patrika Bangy. Jaká je poslední zmíněná kniha?

 

 

 

Skutečná cesta ven přenáší čtenáře na pražský Žižkov, do devadesátých let, a především do romské komunity. Patrik Banga osobitým, avšak velmi čtivým způsobem vzpomíná na své dětství i dospívání a nebojí se zmínit vše, co jej formovalo.

Místy se vůbec nejedná o lehké čtení – střídala se ve mně spousta pocitů a často jsem jen lapala po dechu, jak bylo něco takového možné a jaká je to hrůza. A to ať už jde o separaci a chování učitelů na základních školách, nebo například chování policistů. U toho jsem žasla nejvíce a bylo mi z toho opravdu smutno.

„Zase jsem byl zmlácený a zase jsem vůbec netušil, co jsem sakra provedl. Ale už jsem nebrečel, jen jsem ty lidi ještě více nesnášel a věděl jsem, že příště už si z mlácení nebudu dělat vůbec nic. Začalo období zvyku. A zvykat jsem si měl především na to, že policejní výslechy se stanou nedílnou součástí mého dospívání v matičce Praze. Aneb vychovej si svého cikánského kriminálníka. Když totiž někomu pořád dokola opakuješ, že něco je, nakonec si to začne myslet taky.“ (str. 68)

Patrik Banga nabízí čtenářům svůj pohled nejen na Romy. Místy je kritický, ale rozhodně ne jednostranný. Zpětně vidí i své chyby, při svém hodnocení nerozlišuje, zda se jedná o Romy, nebo o bílé. Chce se především vymanit z předsudků a dostat se tedy skutečně ven. Při čtení jsem několikrát přepočítávala, kolik let mu bylo v určité části vyprávění, protože jsem měla pocit, že rozhodně musel mít více. Například, když se ocitl v Podgoricy, neměl ještě ani 18 let a dokázal se se situací poprat lépe než lecjaký dospělý.

Tato kniha na mě udělala velký dojem. Chtěla jsem si ji přečíst proto, že se ocitla mezi nominacemi na debut roku a říkala jsem si, že zjistím něco více o tomto novináři. Nakonec jsem ji přečetla na jeden zátah a bylo pro mě velmi zajímavé vidět vše z té druhé strany. Spoustu ukázek jsem četla manželovi, něco jsem opravdu musela vydýchávat a také jsem se dozvěděla spoustu nového. Budu tedy Patriku Bangovi držet palce při vyhlašování a také mám v plánu přečíst si knihu jeho bratra Radka s názvem (Ne)pošli to dál.

Patrik Banga (nar. 1982) je novinář, hudebník, moderátor a podnikatel v IT. Od roku 2007 působí v redakci zpravodajského serveru iDNES.cz. V minulosti připravoval reportáže pro hlavní zpravodajskou relaci Události, podílel se na dokumentárním filmu Ghetto jako systém (2012). Jeho blog má více než milion návštěvníků.

 skutecna-cesta-ven

Skutečná cesta ven
Autor: Patrik Banga
Žánr: česká beletrie
Nakladatelství: HOST
Rok vydání: 20223
Počet stran: 216
Hodnocení: 90 %

https://www.hostbrno.cz/skutecna-cesta-ven/


 

PřihlášeníBanner

Vznešená vyrovnanost hvězdné kariéry Dagmar Peckové pokračuje i po 43 sezónách

Vypadá to, jako by dosáhla met, přetěžko posunutelných dál. Ve svém žánru si udržovala několik desítek let pozici, u níž jsme nikdy zcela jasně neodhadli, není-li právě tou první – podle čeho se určuje nejtalentovanější a nejúspěšnější česká pěvkyně v zahraničí. Přitom vznešená vyrovnanost umělecké úrovně Dagmar Pecková pokračuje i v době, kdy „sestoupila“ z mezinárodních jevišť a pódií, ale přitom je stále hvězdou.

Otřesné svědectví o morálce dnešní doby

Možná vám to bude znít nadneseně, ale takový dojem ve mně zanechalo čtení knížky „Férová práce“ Kim Scottové. Sice píše o Americe, nemyslím si však, že u nás to bude o mnoho lepší. Nevím, jak je to v Česku s platy, zda je mzda mužů tolik odlišná od mzdy žen jako tam, avšak sexuální morálka, podle zjištění poslední doby (případy Feri, Cimický nebo šetření na vysokých školách), je přinejmenším stejná.


Jan Melvil Publishing
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Rozhovor

PETR HORKÝ: V ŠEDESÁTI BYCH CHTĚL VYPADAT JAKO PAN ZIKMUND V PĚTADEVADESÁTI

HORKY PEREXPetr Horký, režisér a dokumentarista, cestovatel a publicista, toho zažil tolik, že jednou on sám bude „výborným materiálem“ pro filmaře. Zatím je to ale on sám, kdo připravil dokument o výjimečném M...

Videorecenze knih

Anketa

Červen, Mezinárodní den dětí, Světový den hudby. Co pro vás hudba znamená, vnímáte ji od dětství?
 
Banner

Co se stane, když naše vnitřní dítě mrzne?

Mít nějaký životní plán. To je to, co starší generace očekává od svých potomků. Jasnou vizi, do detailů promyšlenou cestu, po které by šli. Potomkové však nic takového nemají. Ano, vědí, co nechtějí, ale není jim jasné, jak by vlastně se svým životem měli naložit. Důležité je ale pro ně pořádně se vůči rodičům vymezit. Tyto rozdíly v očekávání pak způsobují střet generací, ve kterém není ani vítězů, ani poražených. A někde v tom všem zmatku mrzne naše vnitřní dítě…


divadlodisk.cz

Z archivu...

Čtěte také...

Magie času

MagieCasuČarodějovy hodiny od J. A. Bellairse už je možné zařadit mezi klasiku dětské fantasy a s novým vydáním od DOBROVSKÝ s.r.o. máme možnost se do této knihy ponořit znovu. Začíst se do ní můžete i bez dětí a pravděpodobně nebudete litovat. Dokonce se můž...


Literatura

Magie času

MagieCasuČarodějovy hodiny od J. A. Bellairse už je možné zařadit mezi klasiku dětské fantasy a s novým vydáním od DOBROVSKÝ s.r.o. máme možnost se do této knihy ponořit znovu. Začíst se do ní můžete i bez dětí a pravděpodobně nebudete litovat. Dokonce se můž...

Divadlo

Malostranský hřbitov jevištěm site-specific představení

kyt 200Veřejnosti jinak nepřístupný pražský hřbitov otevře v polovině září své brány a poskytne kulisy jedinečnému hudebně-tanečnímu projektu Kytice – Mezigenerační dialog. Výsledek díla, které vzniklo v rámci Roku české hudby, můžete na již zmín...

Film

Rosemary má děťátko – hororová klasika, která nezklame
ImageKam až sahá láska matky k dítěti? Je pro něj schopna obětovat i svůj život? Klasika mezi filmovými horory s příznačným názvem Rosemary má děťátko vychází začátkem února na DVD.

...