Naučte se rozpoznávat nejznámější souhvězdí

Naučte se rozpoznávat nejznámější souhvězdí

Tisk

Najdete souhvezdi 200Najděte souhvězdí snadno a rychle je název nové knihy od Klause M. Schittenhelma, která vyšla v nakladatelství Grada. Na obálce je napsáno, že je ideální pro začátečníky, tak neváhejte a pusťte se do objevování noční oblohy i vy!

 

 

Kniha je rozdělena na kapitoly: Začínáme, Hvězdy a souhvězdí (jaro, léto, podzim, zima) a Měsíc, planety a další svítící objekty. V úvodu je vysvětleno, jak používat knihu, kde je jih a kde sever a tipy pro úspěšné pozorování. Byla jsem velmi mile překvapena, jak je zde srozumitelně popsáno, jak pracovat s mapami hvězdné oblohy i jak najít souhvězdí. A líbil se mi i tón knihy v dalších tipech, například v podobě rady, že je nejlepší najít si pro pozorování společnosti, což přinese více potěšení.

U každého z 25 souhvězdí je u názvu jeho obrys, informace o výšce a šířce souhvězdí na obloze a informace o tom, jak jej najdete. Následuje část o jeho významné hvězdě, nebo případně mlhovinách. V boxu v dolní části stránky je pak text o bájích a pověstech spojených s daným souhvězdím. Na protější stránce se pak nachází samotná mapa hvězdné oblohy s vyznačeným souhvězdím.

Musím přiznat, že jsem se jednotlivými stránkami opravdu kochala a moc mě bavilo si číst i texty, především tedy báje a pověsti. Zaujalo mě například, že co se týče velkého vozu, tak zaznamenáváme v různých zemích odlišné výklady: pro Američany je to „Big Dipper“, tedy velká naběračka. Oj vozu při tom představuje rukojeť naběračky a jeho korba pak vlastní naběrací část. Severské národy hovoří o jednonohém obru; jednou nohou je zde naše oj vozu. „Mimochodem: oficiálně souhvězdí Velkého vozu vůbec neexistuje!U astronomů je vůz místo toho jen součástí velmi rozlehlého a obtížně rozeznatelného souhvězdí Velké medvědice,“ píše se na straně 18 dále.

Najděte souhvězdí snadno a rychle je praktická kniha, která je velmi dobře udělaná. Dá se v ní jednoduše zorientovat a také je opravdu názorná. Vím, že v dnešní době je možné využít i moderních technologií například v podobě aplikací využívajících rozšířenou realitu, ale kniha je kniha! Může se stát základem a také parťákem.

KLAUS M. SCHITTENHELM má jako nadšený amatérský astronom za sebou více než 40 let zkušeností s pozorováním hvězdné oblohy. Díky dlouholetému působení jako průvodce na hvězdárnách ve Stuttgartu a Welzheimu dobře ví, která souhvězdí dokážou začátečníci rozpoznat obzvlášť snadno. Jeho bestseller Najděte souhvězdí snadno a rychle již nadchl více než 100 000 čtenářů po celém světě.

Najdete souhvezdi

Najděte souhvězdí snadno a rychle
Naučte se rozpoznat 25 nejznámějších souhvězdí
Autor: Klaus M. Schittenhelm
Překlad: Petr Labuda
Žánr: populárně naučná
Nakladatelství: Grada
Rok vydání: 2023
Počet stran: 96
Hodnocení: 92 %

https://www.grada.cz/najdete-souhvezdi-13365/


 
Banner

PřihlášeníObčanská válka, draci a dvě dívky. Jak nás ovlivňuje původ naší rodiny?

Aurora a Eva. Dvě odlišné dívky. Aurora je sirota, o kterou se stará její babička. Eva má milující rodiče. Jejich cesty se protnou během války, která obě poznamená.

Knihy s úsměvem

Dagmar Pecková nežije z podstaty, neusíná na vavřínech a je kreativní, což dokládají i její alba

Mezzosopranistky Dagmar Peckové si vážím nejen pro její umění, ale je mi sympatická i tím, že je taková, jaká je. Přímá, bezprostřední a neskutečně agilní co se týče nejrůznějších uměleckých projektů – ať už je to hudební festival Zlatá Pecka nebo činoherní inscenace Mistrovská lekce, kde má hlavní roli. Jako jako jediná z pěvkyň své generace neustrnula, nežije z podstaty a neusíná na vavřínech. Jde o umělkyni hodně širokého záběru, o čemž svědčí i její tři „různobarevná“ alba…

www.dagmarpeckova.com

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Rozhovor

Zuzana Součková svému okolí říká: „Já nelžu, jen spisovatelsky fabuluju.“ A taky: „Cokoli řeknete, můžete najít v mých knihách.“

zuzana souckova 200Zuzana Součková je česká spisovatelka, která žije se svým manželem a pejskem v západočeském Stříbře. Těsně před padesátkou se rozhodla začít běhat a psát. Od té doby inspiruje své okolí i čtenáře. Říká o sobě: „V den, kdy jsem pochop...

Videorecenze knih

Kdo jsem a co tady dělám?

Novinkou nakladatelství Portál je knížka supervizora, lektora a poradce obětí trestných činů Rostislava Honuse s názvem Kdo jsem a co tady dělám? Tato publikace vycházející z existenciální filozofie nabízí praktickou sebezkušenost pro každého, kdo by jen na okamžik zapochyboval o tom, že je právě tam, kde má být a že jeho život má svůj smysl.

Portál

Z archivu...

Čtěte také...

I policejní zprávy mohou být vtipné a čtivé

cerna kronika mp 200O tom, že policisté nejsou žádní suchaři už jsem se přesvědčila díky Městské policii Brno, která na Facebook dává jejich přebásněné tiskové zprávy. A často se také zasměju u těch našich, protože některé opravdu stojí za to. A...


Literatura

Matematika zločinu, kde mnohá čísla nesedí

matematika zlocinu 200Vydavatelství CPress vydalo dokumentární detektivku Matematika zločinu vycházející ze stejnojmenného podcastu.

...

Divadlo

Studio Marta uvede inscenaci ve znakovém jazyce

denik divky200Dne 10. 11. 2022 uvedou studentky Ateliéru divadlo a výchova pro Neslyšící inscenaci Deník dívky. Dílo je adaptací deníků Ruth Maierové, oběti holocaustu, od jejíhož narození uplyne v den premiéry 102 let. Scénář zpracovala pedagožka Adéla ...

Film

Co nás přitahuje na Zemi vycházejícího slunce

nakladatelstvi crewV předvánočním období loňského roku se ke čtenářům dostala kniha Planeta Nippon, vydaná nakladatelstvím Crew, které se jinak soustředí především na vydávání comicsů. Trojice autorů – Anna Křivánková, spjatá s ...