Atmosféra zaoceánské lodi vás pohltí

Atmosféra zaoceánské lodi vás pohltí

Tisk

pasazer23 200V nakladatelství Anag vyšla další kniha mistra psychothrillerů Sebastiana Fitzeka. Tentokrát se jedná o Pasažéra 23, který v originále vyšel už v roce 2014.

 

 

 

Čtenáři se s policejním psychologem Martinem Schwartzem setkávají uprostřed akce. Ten se do nich jako utajený vyšetřoval bezhlavě vrhá, protože je psychicky na dně a práce je mu útěchou. Před pěti lety totiž během dovolené na výletní zaoceánské lodi Sultan of the Seas ztratil ženu a syna a nikdo mu nedokázal říct, co se přesně stalo. Od té doby se rozhodl, že na loď už nikdy nevkročí. Názor však změní v okamžiku, kdy mu zavolá autorka thrillerů s tím, že se musí dostavit na palubu Sultana. Tam se totiž objevila dívka, která před týdny na Sultanovi zmizela, a to s medvídkem jeho syna v rukou.

Cesta k nalezení pravdy je trnitá i bolestná a pro čtenáře hodně napínavá. Co se však autorovi opravdu povedlo, to je navození atmosféry. Loď je uzavřené místo s omezeným počtem lidí a jak ze začátku, tak ani v průběhu příběhu není úplně jasné, komu zde můžete věřit a kdo je na jaké straně.

Velmi mě překvapily i popisy místnosti, které jsou pro cestující nepřístupné. Sebastian Fitzek však v závěru knihy vysvětluje, že rešerše nebyly tak složité, jsou dostupné na internetu a vycházel také ze studijní platby, v rámci, které se účastnil prohlídky ubytování pro posádku, kotevny a kuchyně. Každopádně musím uznat, že po přečtení jsem z takových lodí měla ještě větší respekt, a to především s ohledem na hlavní téma knihy v podobě zmizelých osob na zaoceánských lodích a trajektech. V úvodní citaci je uvedeno, že od roku 2000 po celém světě zmizelo minimálně 200 pasažérů a členů posádky.

Pasažér 23 se opět výborně četl, líbila se mi hlavně popisovaná atmosféra. Jen u hlavní zápletky jsem měla pocit, že není tak „nová“, mám dojem, že se podobnými motivy thrillery v poslední době jen hemží. Ale to neznamená, že bych nebyla překvapená a také mě fascinoval prolog a epilog, který jsou podle mě takovou autorovou hrátkou. A už se moc těším na další!

Sebastian Fitzek se narodil 13. října 1971 v Berlíně. Studoval práva, pracoval jako šéfredaktor a programový ředitel pro několik rozhlasových stanic v Německu. Jeho první velká zkušenost s psaním byla s Jürgenem Udolphem jako jeho spoluautor. Od roku 2006 píše psychologické thrillery, ze všech se staly bestsellery. Byly přeloženy do 20 jazyků, některé by měly být i zfilmovány. Fitzek je ženatý od roku 2004, má tři děti a žije v Berlíně. Píše knihy a do novin a patří mezi nejúspěšnější německé spisovatele.

pasazer23

Pasažér 23
Autor: Sebastian Fitzek
Překlad: Martina Nováková
Žánr: thriller
Nakladatelství: Anag
Rok vydání: 2021
Počet stran: 408
Hodnocení: 87 %

https://www.anag.cz/pasazer-23-psychothriller/pA98.5545/


 

PřihlášeníAneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Srdce není dokonalé a často tápe i bloudí, říká malířka a básnířka Anna Szatmariová

anna 200I když má docela zvláštní příjmení, pochází Anna Statmariová ze Šumperku. Tam také měla před čtyřmi lety svou první velkou výstavu obrazů. Přitom nevystavovala jen své obrazy, ale představila i své verše. Od té doby absolvovala několik výstav, přiče...

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.

Z archivu...

Čtěte také...

Teple se oblečte, přichází Mráz

Mraz 200Nakladatelství XYZ vydalo mrazivý francouzský thriller, který se údajně svou atmosférou vyrovnává i kultovnímu Mlčení jehňátek. Opravdu může Mráz od Bernarda Miniera konkurovat této legendární knize?

 

...

Literatura

Poznejte druhý Azkaban - Věže Asperfellu

Veze Asperfellu perexBriony by si nikdy nepomyslela, že se někdy ocitne v Asperfellu. Nebyla přece ani mág, ani zločinec. Byla dcerou šlechtice, která měla věčně zablácené šaty a prsty špinavé od inkoustu, protože buď seděla s nosem zabořen...

Divadlo

Na podzim do divadla: Mobilstory

200 mobilstoryO prázdninách divadla nehrají představení, ale připravují se na další sezonu. Díky nám si můžete vybrat, na co v podzimních měsících vyrazíte! Na moderní hru si zajděte do Divadla Radka Brzobohatého na představení s názvem Mobilstory...

Film

VÁCLAV KRŠKA A (NEJEN) FILMOVÝ ODKAZ

osudova nesmelost200Režisér Václav Krška (1900-1969) patří mezi české režiséry, kteří zůstávají ve stínu svých slavnějších kolegů. Je uznáván jako průkopník poetických či lyrických výpovědí, jenž měl tu smůlu, že svého uměleckého vrcholu dosáhl v...