R.U.R jako Rossumův universální robot nebo rosol?

R.U.R jako Rossumův universální robot nebo rosol?

Tisk

robot100 perexRoboti našemu světu prozatím nevládnou, i když je to už sto let od doby, co tyhle umělé bytosti získaly své označení. Původně se „živé a inteligentní pracovní stroje“, hrdinové Čapkova vědeckofantastického dramatu, měly jmenovat laboři. Kdyby jim tohle pojmenování zůstalo, změnil by se název díla R.U.R. (Rossumovi universální roboti) na R.U.L.? To se už nedozvíme, ale jako s hypotézou si s tím pohrát můžeme. Stejně jako třináct autorů sci-fi, kteří dostali šanci rozvinout kreativitu a spojit své texty s myšlenkami původního Čapkova díla.


Povídková antologie Robot100 vznikla díky nápadu jednoho z hybatelů českého SF fandomu a neúnavného propagátora české science fiction po světě, diplomata Jaroslava Olši, jr. a iniciativě redakce nakladatelství Argo, zejména Richarda Klíčníka. Nejvýznačnější výročí české fantastiky tedy můžeme oslavit prostřednictvím četby třinácti nových povídek z pera jedenácti českých a dvou zahraničních autorů.


Každý z nich pojal samozřejmě zadání po svém a jednotlivé povídky nesou jejich klasický rukopis. Jelikož jsou mi bližší texty obsahující akční děj bez nadbytečné konverzace, zaujaly mě asi nejvíc povídky Málo mluví Chaima Cigana (pod tímto pseudonymem píše Karol Sidon), Omyl Boží Jaroslava Mosteckého, Jenkins, Bonzačka a vlci (František Novotný) a Vada ve výrobě (Julie Nováková). Originalitou tématu s pořádnou dávkou mysticismu a detektivní zápletkou mě upoutal příběh s názvem Tanec rytířů Pavla Kosatíka. Oceňuji úctu k tradici, kterou projevil Ondřej Neff, když zpracoval víceméně pokračování Čapkovy divadelní hry v kapitole Tajemství R.U.R. A úplně mě pohltila napínavá povídka Vilmy Kadlečkové Rossumův universální rosol plná zajímavých zvratů. Začetla jsem se do ní natolik, že jsem přejela dvě stanice metra. Naproti tomu stojí počin Jiřího W. Procházky Ocel a řád! Aneb Vstanou noví bojovníci, který mi přišel rozvláčný a nepřehledný, s minimem akce a se spoustou konverzace.


Jako celek však tuto sbírku vřele doporučuji všem fanouškům vědeckofantastické literatury právě proto, že nabízí pestrý výběr nejrůznějších autorských stylů.


Nyní nám již nezbývá nic jiného, než se těšit na jiné, nejbližší mimořádné výročí, které bude příležitostí k vydání další antologie z ranku sci-fi.

robot100

ROBOT100
Žánr: Povídky, Literatura česká, Sci-fi
Vydalo: 2020, Argo
Edice: Fantastika (125.)
Antologii sestavili: Richard Klíčník a Jaroslav Olša jr.
Překlad: Milan Žáček, Richard Podaný, Richard Klíčník
Ilustrace/foto: Mikuláš Podprocký
Autor obálky: Mikuláš Podprocký
Počet stran: 400


Hodnocení: 79 %

https://argo.cz/knihy/robot100/


 
Banner

PřihlášeníVzpoura oceánů ohrožuje lidstvo

Tento fascinující ekothriller, v němž autor zobrazuje vzpouru přírody proti lidstvu jako hororový scénář, nad nímž se tají dech, se stal světovým bestsellerem. Jeho druhé vydání přináší na knižní trh nakladatelství Laser ze společnosti Euromedia Group. První díl už leží na pultech knihkupectví, díl druhý je aktuálně v předprodeji a můžeme se na něj těšit již v únoru 2023.


Laser

Zjistěte, jak přežít ve městě i v přírodě

Kurz přežití je název knihy od Amara Ibrahima, který se dlouhodobě věnuje přežití – pořádá kurzy i o něm přednáší. Tento titul by si měl přečíst každý.


BizBooks
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Rozhovor

Kultura je červená sametová opona a otevřené piano

Tana krockovaVymyslela jsem si fiktivního redaktora, který mi položil pár otázek, jejichž cílem je prozradit o mně pár informací. Jmenuje se Alfréd Lebeda a je to děsný pohodář. Během našeho rozhovoru kouří doutník, popíjí fair...

Hledat

Je libo dystopii?

Kdo sleduje knižní svět, nemohl minout knihu Znamenitá mrtvola od argentinské spisovatelky Agustiny Bazterricy. Jaká je?


Fobos

Z archivu...

Čtěte také...

Učení pro děti hravou formou aneb Procvičujeme si angličtinu

procvicujemeaj 200Těžkopádnému memorování slovíček odzvonilo! Nakladatelství Edika si pro děti od šesti let připravila sérii Deskových her, které se zaměřují na procvičování cizího jazyka. V této recenzi se podíváme na zoubek učební pomůcce, která ...


Literatura

Rok kostí, špinavých hrobů, úmorné práce – to vše a ještě víc je v románu Čistý

200litPíše se rok 1785. Mladý inženýr Jean-Baptiste Baratte s velkými ambicemi přijede, s doporučením hraběte de S. z Bellême, do Paříže ucházet se o práci u dvora. Je pozván do Vesailleského paláce, přijme jej sám ministr a práci opravdu dostane. Jenže ne tak...

Divadlo

Dárkové poukázky Letních shakespearovských slavností přináší nevšední zážitky, a ještě něco navíc

shakespeare 200Od 1. prosince jsou v síti Ticketmaster v prodeji Dárkové ePoukazy na Letní shakespearovské slavnosti 2022. Krásný vánoční dárek v podobě ePoukazu umožní příznivcům Slavností obdarovat své blízké, a kromě bohaté nabídky představení gar...

Film

Ranhojič v přestrojení

ranhojic perexVýpravnou historickou podívanou Ranhojič natočil německý režisér Philipp Stölzl podle stejnojmenného románu Noaha Gordona, známého též z českého překladu. Diváky zavádí do Ang...