R.U.R jako Rossumův universální robot nebo rosol?

R.U.R jako Rossumův universální robot nebo rosol?

Tisk

robot100 perexRoboti našemu světu prozatím nevládnou, i když je to už sto let od doby, co tyhle umělé bytosti získaly své označení. Původně se „živé a inteligentní pracovní stroje“, hrdinové Čapkova vědeckofantastického dramatu, měly jmenovat laboři. Kdyby jim tohle pojmenování zůstalo, změnil by se název díla R.U.R. (Rossumovi universální roboti) na R.U.L.? To se už nedozvíme, ale jako s hypotézou si s tím pohrát můžeme. Stejně jako třináct autorů sci-fi, kteří dostali šanci rozvinout kreativitu a spojit své texty s myšlenkami původního Čapkova díla.


Povídková antologie Robot100 vznikla díky nápadu jednoho z hybatelů českého SF fandomu a neúnavného propagátora české science fiction po světě, diplomata Jaroslava Olši, jr. a iniciativě redakce nakladatelství Argo, zejména Richarda Klíčníka. Nejvýznačnější výročí české fantastiky tedy můžeme oslavit prostřednictvím četby třinácti nových povídek z pera jedenácti českých a dvou zahraničních autorů.


Každý z nich pojal samozřejmě zadání po svém a jednotlivé povídky nesou jejich klasický rukopis. Jelikož jsou mi bližší texty obsahující akční děj bez nadbytečné konverzace, zaujaly mě asi nejvíc povídky Málo mluví Chaima Cigana (pod tímto pseudonymem píše Karol Sidon), Omyl Boží Jaroslava Mosteckého, Jenkins, Bonzačka a vlci (František Novotný) a Vada ve výrobě (Julie Nováková). Originalitou tématu s pořádnou dávkou mysticismu a detektivní zápletkou mě upoutal příběh s názvem Tanec rytířů Pavla Kosatíka. Oceňuji úctu k tradici, kterou projevil Ondřej Neff, když zpracoval víceméně pokračování Čapkovy divadelní hry v kapitole Tajemství R.U.R. A úplně mě pohltila napínavá povídka Vilmy Kadlečkové Rossumův universální rosol plná zajímavých zvratů. Začetla jsem se do ní natolik, že jsem přejela dvě stanice metra. Naproti tomu stojí počin Jiřího W. Procházky Ocel a řád! Aneb Vstanou noví bojovníci, který mi přišel rozvláčný a nepřehledný, s minimem akce a se spoustou konverzace.


Jako celek však tuto sbírku vřele doporučuji všem fanouškům vědeckofantastické literatury právě proto, že nabízí pestrý výběr nejrůznějších autorských stylů.


Nyní nám již nezbývá nic jiného, než se těšit na jiné, nejbližší mimořádné výročí, které bude příležitostí k vydání další antologie z ranku sci-fi.

robot100

ROBOT100
Žánr: Povídky, Literatura česká, Sci-fi
Vydalo: 2020, Argo
Edice: Fantastika (125.)
Antologii sestavili: Richard Klíčník a Jaroslav Olša jr.
Překlad: Milan Žáček, Richard Podaný, Richard Klíčník
Ilustrace/foto: Mikuláš Podprocký
Autor obálky: Mikuláš Podprocký
Počet stran: 400


Hodnocení: 79 %

https://argo.cz/knihy/robot100/


 

PřihlášeníMartin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Michal Šefara o knize Podsvětí
sefara1„Když se podíváte na pražské metro, uvidíte opravdu fascinující stavbu, skutečnou jeskyni města“ říká v našem rozhovoru Michal Šefara, autoru velice zajímavého fantastického thrilleru s názvem Podsvětí. Děj této knihy je zasazen do pražského metra. J...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Z archivu...

Čtěte také...

Táňa Keleová-Vasilková nikdy nezklame

coto200Knihy slovenské spisovatelky Táni Keleové-Vasilkové se v naší republice stávají stále oblíbenějšími. Svědčí o tom i fakt, že tato novinka s názvem Co to bude? byla vybrána do velké knižní akce KNIHOMÁNIE 2015, v rámci které se prezentovalo 22 nejzajíma...


Literatura

Jaro někdy znamená smrt

200litRomán Jarní mrtví je zcela fiktivní. Jakákoliv souvislost se skutečnými osobami či událostmi je pouze náhodná. Nechť mi čtenáři laskavě prominou určité nepřesnosti v zeměpisných údajích.

...

Divadlo

Teenagerský muzikál Andílci za školou si odbyde svoji premiéru 22. října

andilci z skolou laurinova 5angelsNový teenagerský muzikál Andílci za školou bude mít premiéru 22. října. Režie se ujal Filip Renč, hudbu složil Michal David a texty si vzal na sta...

Film

Poslední hostina začíná, děsivý Den díkůvzdání se blíží

den dikuvzdani200Dlouho očekávaný horor Eliho Rotha Den díkůvzdání s Patrikem Dempseym v hlavní roli vstoupí do kin ještě tento rok. Žádné klišé o Dni díkůvzdání a vrahovi ale od Rotha, který proslul svými předchozími horory, nečekejte. Poté, co se Černý...