Milovala život, skauting i svého muže. Autobiografie Lady Olave Baden-Powell

Milovala život, skauting i svého muže. Autobiografie Lady Olave Baden-Powell

zrcadlo meho srdce perexNa autobiografii o 295 stranách jsem narazila při rešerších k článku do časopisu o historii dívčího skautingu. Publikace obsahuje autobiografii zakladatelky skautingu, prokládanou úryvky z autorčina deníku. Velmi cenná knížka pro zapálené skauty a zájemce o počátky tohoto hnutí a životě Olave Soamesové, provdané Baden-Powellové, světové náčelní skautek.

 

Po předmluvě od Patricie Baden-Powellové následují kapitoly Viktoriánské dětství, Nové století, o Olavině uvedení do společnosti a potom se dočítáme o seznámení se s generálem Robertem Baden-Powellem na parníku Arcadian.

zrcadlo meho srdce 1

Od strany 128 Olave popisuje přímo v kapitole Dívčí skauting začátek svého působení v hnutí, dále nesčetné cesty za skauty do téměř všech zemí světa, opakované stěhování se, často tragické osudy rodinných příslušníků a také poslední dny života Robina, jak svého manžela Roberta Baden-Powella nazývala. Text je kombinován s dobovými fotografiemi a na konci doplněn pasážemi o návštěvě této ženy v Československu v roce 1946 z pera Romana Šantory–Boba a Heleny Smitkové. Příjezd Olave do naší země zprostředkovala zakladatelka českého dívčího skautingu Vlasta Koseová.

Autobiografii jsem přečetla jedním dechem za dva dny. Kromě mnoha cenných a zajímavých informací ze života manželky generála Baden-Powella a začátcích světového skautingu, zvláště toho dívčího, mě upoutal také autorčin humor a nadhled.

Kniha byla pěkná a dobře se mi četla. Jediné, co bych vytkla, může být ne zcela dokonalá korekce, což ovšem není chyba autorky.

 zrcadlo meho srdce

Zrcadlo mého srdce (Window on My Heart)
Autor: Lady Olave Baden-Powell, převyprávěla Mary Dreweryová, přeložila Hana Bouzková
Žánr: autobiografie
Nakladatelství: Junák - český skaut, Tiskové a distribuční centrum, z.s.
Rok vydání: 2015
Počet stran: 306


Hodnocení: 100 %


Zrcadlo mého srdce - Olave Baden-Powellová | KOSMAS.cz - vaše internetové knihkupectví


Zdroj foto: Petra Sýkorová


 

PřihlášeníSoutěže

Umělkyně světových parametrů mají kromě talentu vždy něco navíc

Mám rád umělce, ale nejvíc asi ty, kteří něco umějí, a přitom si na nic nehrají. Vypadá to jako protimluv, ale možná mi rozumíte. A pak mám rád umělkyně, které – ačkoliv jsou talentované, inteligentní a krásné – mají ještě něco navíc. Kromě talentu, půvabu a kouzla osobnosti disponují schopností zaujmout ve více směrech.

Herečka Bára Lukešová v rozhovoru o svém otci a pražské výstavě jeho filmové tvorby

Výběr z realizovaných i nerealizovaných návrhů filmového architekta Rudolfa Lukeše (1923 – 1976) přinese výstava v galerii Lucerna. Očekávaná expozice nazvaná „Rudolf Lukeš – Filmové návrhy“ bude otevřena od 5. října a potrvá do 9. listopadu. O připravované výstavě je i rozhovor s dcerou tohoto filmového kumštýře, divadelní, filmovou a televizní herečkou Bárou Lukešovou.
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Rozhovor

Party manažerka Vítání prváků vzkazuje: „Jsem Sebi. Přijďte!“

sebi 200Kdo nebyl na Vítání, jakoby nikdy nestudoval! To nyní musí pochopit všichni čtenáři tohoto rozhovoru s party manažerkou letošního Vítání prváků charismatickou Sebi Hájkovou. Ta na sebe práskla...

Hledat

Videorecenze knih

Příhody telátka potěší malé poplety i rodiče

Ve vydavatelství Radioservis vyšla audiokniha Příhody telátka poplety určená pro malé děti, ale určitě pobaví a potěší i dospělé.
Radiotéka

Čtěte také...

Čtení (nejen) na záchod…aneb dejte šanci Povídkám toaletním

200litOliver Burian je muž mnoha profesí. Pracoval například jako výtahový technik, průvodce cestovního ruchu nebo jako ředitel jazykové školy. V mládí se dokonce aktivně věnoval sportu. Od letošního roku si do kolonky „Povolání“ může hrdě napsat...


Literatura

Hrdlořez František Kotleta představuje svou novinku Perunova krev I.

Perunova krev obalkaHoldujete-li pikantnímu, peprnému a šťavnatému masu, tak se zakousněte do Kotlety. Františka Kotlety. Tento řeznický autor nám servíruje své nové dílo – Perunova krev I

 ...

Divadlo

Svět podle Amanitas – tentokrát s názvem Destinace

Amanitas divadlo 200Prostranství před pražským Cross klubem se v úterý 29. července promění v tak trochu jiný svět, a to svět nového cirkusu. Budete zde moci shlédnout premiéru pouličního divadla s názvem Destinace v podání skvostných Amanitas.

Film

Letošní FEBIOFEST skončil

febiofest logo perex
FEBIOFEST, rozsáhlá mezinárodní přehlídka filmů, doplněná posléze i soutěžní sekcí, se nejprve konal v Praze (již v roce 1993); později se rozšířil do dalších měst. Zve nejen na stovky filmů, uváděných v řadě tematických ...