Milovala život, skauting i svého muže. Autobiografie Lady Olave Baden-Powell

Milovala život, skauting i svého muže. Autobiografie Lady Olave Baden-Powell

Tisk

zrcadlo meho srdce perexNa autobiografii o 295 stranách jsem narazila při rešerších k článku do časopisu o historii dívčího skautingu. Publikace obsahuje autobiografii zakladatelky skautingu, prokládanou úryvky z autorčina deníku. Velmi cenná knížka pro zapálené skauty a zájemce o počátky tohoto hnutí a životě Olave Soamesové, provdané Baden-Powellové, světové náčelní skautek.

 

Po předmluvě od Patricie Baden-Powellové následují kapitoly Viktoriánské dětství, Nové století, o Olavině uvedení do společnosti a potom se dočítáme o seznámení se s generálem Robertem Baden-Powellem na parníku Arcadian.

zrcadlo meho srdce 1

Od strany 128 Olave popisuje přímo v kapitole Dívčí skauting začátek svého působení v hnutí, dále nesčetné cesty za skauty do téměř všech zemí světa, opakované stěhování se, často tragické osudy rodinných příslušníků a také poslední dny života Robina, jak svého manžela Roberta Baden-Powella nazývala. Text je kombinován s dobovými fotografiemi a na konci doplněn pasážemi o návštěvě této ženy v Československu v roce 1946 z pera Romana Šantory–Boba a Heleny Smitkové. Příjezd Olave do naší země zprostředkovala zakladatelka českého dívčího skautingu Vlasta Koseová.

Autobiografii jsem přečetla jedním dechem za dva dny. Kromě mnoha cenných a zajímavých informací ze života manželky generála Baden-Powella a začátcích světového skautingu, zvláště toho dívčího, mě upoutal také autorčin humor a nadhled.

Kniha byla pěkná a dobře se mi četla. Jediné, co bych vytkla, může být ne zcela dokonalá korekce, což ovšem není chyba autorky.

 zrcadlo meho srdce

Zrcadlo mého srdce (Window on My Heart)
Autor: Lady Olave Baden-Powell, převyprávěla Mary Dreweryová, přeložila Hana Bouzková
Žánr: autobiografie
Nakladatelství: Junák - český skaut, Tiskové a distribuční centrum, z.s.
Rok vydání: 2015
Počet stran: 306


Hodnocení: 100 %


Zrcadlo mého srdce - Olave Baden-Powellová | KOSMAS.cz - vaše internetové knihkupectví


Zdroj foto: Petra Sýkorová


 

Zobrazit další články autora >>>

PřihlášeníBanner

Roky od nobelistky Annie Ernaux jsou výjimečnou mnohogenerační zpovědí

Spisovatelka Annie Ernaux získala v roce 2022 Nobelovu cenu za literaturu za to – podle vyjádření švédské akademie – „s jakou odvahou a klinickou ostrostí odhaluje ve svých literárních textech odcizení a kolektivní omezení osobní paměti“. Právě tento motiv figuruje i v jejím starším díle zvaném Roky, které teď konečně po 15 letech vyšlo i v českém překladu.

Host

Já, smrt = zdařilá česká young adult

V nakladatelství Cosmopolis vyšla další kniha mladého autora Aleše Novotného, young adult thriller Já, smrt.

Cosmopolis

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Rozhovor

Slon v Polívce vychází na CD a více o prozrazuje Jiří Holub

holub 200Přinášíme vám rozhovor s Jiřím Holubem, který je nejen o jeho počinu Slon v polívce.

...

Videorecenze knih

Anketa

Červen, Mezinárodní den dětí, Světový den hudby. Co pro vás hudba znamená, vnímáte ji od dětství?
 
Banner

Fifty aneb Když je trojka životním snem

Představení Fifty Dejvického divadla bylo vrcholem čtvrtého dne zlínského divadelního festivalu Setkání Stretnutie, jehož cílem je upozornit na aktivní vztahy českých a slovenských divadel a divadelníků a ukázat výsledky jejich spolupráce.

Městské divadlo Zlín

Z archivu...

Čtěte také...

Sucho tvoří z lidí vodní zombie

Sucho 100Část Ameriky se musí potýkat se suchem. Alespoň tedy ve stejnojmenné knize Neala Shustermana, která nedávno vyšla u nakladatelství Yoli. ...


Literatura

Z nočního stolku

z nocniho stolku 200Možná se podivíte názvu mého příspěvku, ale musela jsem nějak obhájit své postřehy o knihách staršího data. Prostě se to u mne děje. Na nočním stolku, v pracovně a občas i na komodě v obývacím pokoje se kupí knížky i audioknihy, k...

Divadlo

Biskupskému dvoru bude kralovat Eliška/Rejčka

EliskaRejcka 200Letní premiéra na Biskupském dvoře bývá již tradičně spojena s některou výraznou brněnskou osobností či událostí. Příběh o životě Elišky Rejčky se nabízel už několikrát a dramaturgie našeho divadla o něm často uvažovala. Vždyť tato dvojná...

Film

Vraždy v kruhu

vrazdy 200Seriál Vraždy v kruhu má za sebou premiéru v České televizi, a proto se musíme zaměřit i na jeho literární předlohu. Napsala ji oblíbená spisovatelka Iva Procházková a kniha nese podtitul Muž na dně.

...