Co zažily Sasanky? Kronika prvních českých skautek

Co zažily Sasanky? Kronika prvních českých skautek

Kronika Sasanek perexTenká brožura Z kroniky Sasanek vyšla v roce 2001 v edici Skautské deníky pod číslem 7. Na 65 stranách popisuje začátky dívčího skautingu v naší zemi. Obsahuje některé záznamy z vykonaných výletů, tábora, prázdninového putování a Vánoc střídavě od členek družiny Sasanek, historicky prvních skautek v Československu.

 

Kniha začíná vzpomínkami PhDr. Anny Berkovcové, pokračuje výpravami, cca v půlce vrcholí táborem u Živohoště a navazuje ještě několika kapitolami. Na konci se dozvídáme, že Sasanky společně s později vzniklými Vlčími máky u nás utvořily první dívčí oddíl vůbec.

Jak můžeme z kroniky vyčíst, počáteční schůzky proběhly za dozoru A. B. Svojsíka, další už byly zcela v režii činovnic. Stejně tak výpravy. Ve dnech 24. – 25. května 1915 se konaly Skautské dny v Klamovce, kde družina při této příležitosti získala mnoho nových členek.

kronika sasanek2

Z kontextu se dozvídáme, jaká v naší zemi panovala atmosféra a předsudky; obličeje vtipálků v Praze, když dívky kupovaly táborové nářadí, mluví za vše. Nikdo holkám nevěřil, že během války své prázdninové dobrodružství zvládnou. Pro tu dobu bylo zakoupení sekyr dívkami nevídaným činem, stejně jako krátké sukně.

Skautkám na 14denním táboře na břehu Slapské přehrady pomáhali junáci z Pražské Dvojky – Sláva Bursík, Brácha a další (bylo jim kolem třinácti let). Zápisy vytvářely dívky střídavě (jak už to tak ve skautských kronikách bývá) a místy probleskují i záznamy z osobních deníků děvčat – nutno však rozlišovat mezi Vlastou velkou (náčelnicí) a Vlastou malou (řadovou členkou). Jak se jim tam tábořilo a kde holky nakonec sehnaly dřevo na krajinky do podsadových stanů, nebo kde si vařily a jak to celé probíhalo, se dočtete v této poutavé knize. Domů pak účastnice jely na vorech.

kronika sasanek3

Je to fajn kniha. Já jsem si ji přečetla před psaním článku o historii dívčího skautingu. Jsou tam překlepy, ale obsahově se mi publikace líbí a doporučuji ji každému zapáleném skautovi či skautce. Bohužel zápisů není mnoho a schůzky chybí zcela (kromě setkání vůdců a informací, kdo se jich účastnil). Z publikace lze však vyčíst mnoho pozoruhodností, například to, že skauti a skautky v začátcích hnutí svým vedoucím vykali. Přečtěte si tuto knížečku a nebudete litovat.

Kronika Sasanek

Z kroniky Sasanek
Autor: kolektiv; editorka: Markéta Havlová
Žánr: kronika
Nakladatelství: Junák – český skaut, Tiskové a distribuční centrum, z. s.
Rok vydání: 2001
Počet stran: 67
Hodnocení: 100 %
Zdroj foto: Petra Sýkorová
 www.obchod.skaut.cz/publikace/inspirativni-cteni/z-kroniky-sasanek.html (e-book)


 

Soutěže

Za časů ušatých čepic…

Jo, jo, to bývaly časy. Venku nasněžilo, mráz lezl za nehty, děti sáňkovaly a koulovaly se, oblečení samý sníh a boty promáčené, dobře bylo. Prý tehdy světem chodil medvědář, který na poutích a jarmarcích předváděl svého medvěda.
Jonathan Livingston

Krása vsakující se do míst, kde žijeme...

Začala bych duchem místa. Odkazem mých předků. Nalezením svých silných míst. A začala kolem sebe tvořit krásu, která se podle autorky bude vsakovat do místa, na kterém žijeme. Zamyslela jsem se. Znáte ty lidi, kteří umí udělat domov kdekoliv? U kterých je vám krásně, protože z ničeho udělali mnoho? Tak tady bych si byla jistá, že tito lidé vědí, kam náleží.
GRADA
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Rozhovor

Sylva Petrová: Nepříjemnosti života mne obohatily a ozdravily

raw200Kdysi začala s raw food, jako téměř každý, převážně ji k tomu vedly zdravotní důvody. A založila postupně dva weby věnující se především receptům a stravování, které sama považuje za zdraví podporující. A nyní se objevila jako součást knihy, která nejen prop...

Hledat

Sylva Lauerová: V románu Hodina zmijí své pokušení hrát si se čtenáři posouvám až k hranici dokonalosti

Fanoušci spisovatelky Sylvy Lauerové se po třech letech konečně dočkali a jejich radost může být hned dvojnásobná. Je to jen pár týdnů, co vyšla její sbírka poezie s názvem Klóketen a nyní se na knižních pultech objevil i nový román Hodina zmijí.

Čtěte také...

Magistrála Tima Postovita je melodickou sondou do pražských ulic

big magistrala-lvn-410799Magistrála je sbírka veršů, které porozumím, a neztrácím se ve slovech, jež mi nedávají smysl. Magistrála nepostrádá melodii. Naopak je plná harmonie, libozvučnosti a příběhu. Černobílý a pochmurný grafický výraz knihy skr...


Literatura

Siri Pettersen - Plíseň

plisenDruhý díl ze série Havraní kruhy byl vyhlížen nejen jejími nadšenými fanoušky, ale i tvrdými kritiky. Norská spisovatelka Siri Pettersen navštívila v roce 2016 i pražský Svět knihy, čímž se toto očekávaní zvětšilo. Plíseň je konečně tady a jedná se o ještě ...

Divadlo

Hezky německy?

200divPřed několika dny skončil 18. ročník Pražského divadelního festivalu německého jazyka. Je tedy čas probrat se dojmy a pokusit se o shrnutí. Můj nejsilnější pocit je podobný hořké pachuti na jazyku – nějak mi to prostě nesedlo. Jsou takové divadelní festiva...

Film

Tlusté filmové časopisy opět pokukují

iluminace 123Takzvaně vědecké filmové časopisy, jejich rozsah se pohybuje řádově ve stovkách stránek, mají odedávna smůlu: jednak vycházejí se zpožděním (i více než půlročním), jednak případný zájemce má problémy s jejich selháním – v ...