Biologové někdy musejí dělat nezvyklé věci, aby našli pravdu

Biologové někdy musejí dělat nezvyklé věci, aby našli pravdu

Ptaci smysl 200V nakladatelství Kazda vyšla kniha Ptačí smysl s podtitulem Jaké je to být ptákem. Nahlédnete díky ní do světa těchto opeřených tvorů.

 

 

 

V předmluvě autor vysvětluje, že je knížka o tom, jak ptáci vnímají svět a že čerpá z celoživotního ornitologického výzkumu a z přesvědčení, že soustavně podceňujeme, co se děje v ptačí hlavě. „Už teď víme docela hodně a jsme připraveni na další objevy. Je to příběh o tom, jak jsme se dostali až sem a co přinese budoucnost,“ píše dále. V této souvislosti bych ráda poznamenala, že originál knihy spatřil světlo světa v roce 2012 a bylo by velmi zajímavé sledovat, co se od té doby změnilo.

Jednotlivé kapitoly knihy se, jak název napovídá zaměřují na smysl: Tim Birkhead začíná zrakem, sluchem, pokračuje hmatem, chutí a čichem a v závěru se zabývá velmi zajímavým magnetickým smyslem a emocemi.

Díky knize jsem si uvědomila, jak je opravdu složité některé věci určit. Ono se sice zdá, že vědci mají své metody výzkumu, ale vcítit se do kůže živých tvorů opravdu ještě nedokáží. Například u zraku mohou porovnat stavbu ptačího oka s ostatními obratlovci, nebo provést behaviorální testy. Podobně u sluchu musí sledovat, jak ptáci reagují na zvuky. V tomto případě se často využívá jednoduchých úkolů jako je zobnutí do tlačítka a podobně. Z kapitoly o hmatu v tématu orgasmu jsem si zvýraznila tuto větu: „Způsob, jakým Mark došel k odpovědi, se může zdát podivný či dokonce perverzní, ale biologové někdy musejí dělat nezvyklé věci, aby našli pravdu.“

Ptačí smysl je dílem odborníka, což se na několika místech projevuje. Rozhodně ví, o čem mluví a má co říct, ale občas se mi zdálo, že až moc odskakoval. Své vlastní zkušenosti prokládal s výzkumy, až se kniha mnohdy hůře četla. Je populárně naučná, ale oproti jiným jako je například Genialita ptáků alespoň za mě vyžadovala mnohem více pozornosti. V tomto ohledu bych uvítala výraznější členění textu, alespoň nějaké podnadpisy, a především více nákresů. Ty se nachází jen na začátku kapitoly a musím přiznat, že jsem se na ně vždy velmi těšila a že se ilustrátorce Katrině van Grouw opravdu povedly.

Když se textem prokoušete, dozvíte se však spoustu nového a zajímavého. Mě například překvapily informace o snůšce vajec. Ornitologové ptáky rozdělili podle toho, zda snáší pevně stanovený neměnný počet vajec nebo jejich neomezený počet vajec a zjistili, že jestliže jsou vejce odstraněna ihned potom, co byla snesena, není jejich hnízdní nažina stimulována dotykem a mozek není zpozorněn, že má ukončit snášení vajec. Datel zlatý takto při testech snesl místo 5 až 8 vajec až 71 vajec za 73 dní. Také jsem nikdy nepřemýšlela nad jedovatými ptáky (je fascinující, kolik jich vlastně je) a zajímavá byla i souvislost mezi barvou a chutí živočichů. Se zájmem jsem si přečetla také o čenichání a hledání potravy kiviho. Tím spíše, že se nachází v naší zlínské zoo a dokázala jsem si tak vše lépe představit.

Tim Birkhead je přední světový ornitolog, profesor na univerzitě v Sheffieldu a autor úspěšných knih ověnčených řadou cen. Při jejich psaní čerpá ze svých bohatých vědomostí, které získal celoživotním studiem ptáků. 

Ptaci smysl obalka

Ptačí smysl
Jaké to je být ptákem
Autor: Tim Birkhand
Překlad: Alena Klvaňová
Žánr: zvířata, populárně-naučná
Nakladatelství: Kazda
Rok vydání: 2020
Počet stran: 272
Hodnocení: 75 %

Knihu můžete vyhrát v naší soutěži: Zjistěte, jaké je to být ptákem

https://www.knihykazda.cz/ptaci-smysl/


 

PřihlášeníSoutěže

Zvířata nejsou bez citu

Nakladatelství Portál vydalo velmi zajímavou knihu. Zve nás do obrovského světa zvířecích smyslů. A je mi až hanba, jak člověk s těmito smyslově bohatými zvířaty zachází a je dojemné, když je někdo miluje a plně respektuje jejich potřeby.
Portál

Nevyhazujte dřevo a vyrobte si z něj jednoduše nějaký nábytek

Jednoduše ze dřeva s podtitulem Nábytek a předměty z nasbíraného dřeva je název knihy, která vyšla v nakladatelství Grada už v roce 2016 a loni se dočkala dotisku. Nadšení Antje Rittermannové je rozhodně nakažlivé!
Grada
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Rozhovor

Rozhovor s organizátorem Chillibraní

chillibrani logoO akci Chillibraní jsme už na našem webu informovali a nyní přinášíme rozhovor s pořadatelem této akce Petrem Klemešem. Ten nám prozradil, co vše tam návštěvníky čeká, ale také kolik by toho sám zvládl? Jaké je jeho oblíbené chilli?...

Hledat

Když se v písních stmívá

Album Martina Hejnáka Chmýří, které vlastním nákladem vydal v roce 2021, obsahuje 14 (relativně) nových či zrevitalizovaných skladeb. Jednotlivé songy nejsou příliš dlouhé, takže i přes jejich celkový počet výsledná stopáž jen o fous přesahuje 30 minut.

Z archivu...

Čtěte také...

Tři hodiny v ZOO

 

Tři hodiny v ZOO, perexNapínavý thriller z prostředí zoologické zahrady zní velmi lákavě. Matka s malým dítětem prchající před šílenými střelci, všude okolo dravá zvěř a pomoc v nedohlednu. Tak tuhle knihu mám chuť číst ihned, jak se dozvídám o jejím vydán...


Literatura

Vegano italiano aneb Italská kuchyně trochu jinak


veg200Nakladatelství Cpress se nás snaží svou novou kuchařskou knihou Peace Food – Italská veganská kuchařka nalákat na zdravý životní styl veganů a to s nenucenou pohostinností italské kuchyně, jejích surovin ale i přístupu k vaření, stolování a jídlu jako...

Divadlo

Balet Národního divadla 13. června uvede českou premiéru KAFKA: Proces

KAFKA Proces 4Třetí premiérou Baletu Národního divadla sezony 2018/2019 je moderní inscenace renomovaného italského choreografa Maura Bigonzettiho, který se nechal volně inspirovat stejnojmenným mistrovským románem Proces Franze Kafky z roku 1914. Fas...

Film

Zašlá sláva biografů a filmového pásu

biog200Zdalipak tušíte, že kinům se říkávalo biografy, že sídlila jak v neútulných prostorách, kde mnohdy nahradila dřívější zábavní podnikání, tak v přepychových sálech postavených již s vědomím, že se v nich budou promítat filmy. Zdalipak tušíte, že dříve se ...