Biologové někdy musejí dělat nezvyklé věci, aby našli pravdu
Banner

Biologové někdy musejí dělat nezvyklé věci, aby našli pravdu

Tisk

Ptaci smysl 200V nakladatelství Kazda vyšla kniha Ptačí smysl s podtitulem Jaké je to být ptákem. Nahlédnete díky ní do světa těchto opeřených tvorů.

 

 

 

V předmluvě autor vysvětluje, že je knížka o tom, jak ptáci vnímají svět a že čerpá z celoživotního ornitologického výzkumu a z přesvědčení, že soustavně podceňujeme, co se děje v ptačí hlavě. „Už teď víme docela hodně a jsme připraveni na další objevy. Je to příběh o tom, jak jsme se dostali až sem a co přinese budoucnost,“ píše dále. V této souvislosti bych ráda poznamenala, že originál knihy spatřil světlo světa v roce 2012 a bylo by velmi zajímavé sledovat, co se od té doby změnilo.

Jednotlivé kapitoly knihy se, jak název napovídá zaměřují na smysl: Tim Birkhead začíná zrakem, sluchem, pokračuje hmatem, chutí a čichem a v závěru se zabývá velmi zajímavým magnetickým smyslem a emocemi.

Díky knize jsem si uvědomila, jak je opravdu složité některé věci určit. Ono se sice zdá, že vědci mají své metody výzkumu, ale vcítit se do kůže živých tvorů opravdu ještě nedokáží. Například u zraku mohou porovnat stavbu ptačího oka s ostatními obratlovci, nebo provést behaviorální testy. Podobně u sluchu musí sledovat, jak ptáci reagují na zvuky. V tomto případě se často využívá jednoduchých úkolů jako je zobnutí do tlačítka a podobně. Z kapitoly o hmatu v tématu orgasmu jsem si zvýraznila tuto větu: „Způsob, jakým Mark došel k odpovědi, se může zdát podivný či dokonce perverzní, ale biologové někdy musejí dělat nezvyklé věci, aby našli pravdu.“

Ptačí smysl je dílem odborníka, což se na několika místech projevuje. Rozhodně ví, o čem mluví a má co říct, ale občas se mi zdálo, že až moc odskakoval. Své vlastní zkušenosti prokládal s výzkumy, až se kniha mnohdy hůře četla. Je populárně naučná, ale oproti jiným jako je například Genialita ptáků alespoň za mě vyžadovala mnohem více pozornosti. V tomto ohledu bych uvítala výraznější členění textu, alespoň nějaké podnadpisy, a především více nákresů. Ty se nachází jen na začátku kapitoly a musím přiznat, že jsem se na ně vždy velmi těšila a že se ilustrátorce Katrině van Grouw opravdu povedly.

Když se textem prokoušete, dozvíte se však spoustu nového a zajímavého. Mě například překvapily informace o snůšce vajec. Ornitologové ptáky rozdělili podle toho, zda snáší pevně stanovený neměnný počet vajec nebo jejich neomezený počet vajec a zjistili, že jestliže jsou vejce odstraněna ihned potom, co byla snesena, není jejich hnízdní nažina stimulována dotykem a mozek není zpozorněn, že má ukončit snášení vajec. Datel zlatý takto při testech snesl místo 5 až 8 vajec až 71 vajec za 73 dní. Také jsem nikdy nepřemýšlela nad jedovatými ptáky (je fascinující, kolik jich vlastně je) a zajímavá byla i souvislost mezi barvou a chutí živočichů. Se zájmem jsem si přečetla také o čenichání a hledání potravy kiviho. Tím spíše, že se nachází v naší zlínské zoo a dokázala jsem si tak vše lépe představit.

Tim Birkhead je přední světový ornitolog, profesor na univerzitě v Sheffieldu a autor úspěšných knih ověnčených řadou cen. Při jejich psaní čerpá ze svých bohatých vědomostí, které získal celoživotním studiem ptáků. 

Ptaci smysl obalka

Ptačí smysl
Jaké to je být ptákem
Autor: Tim Birkhand
Překlad: Alena Klvaňová
Žánr: zvířata, populárně-naučná
Nakladatelství: Kazda
Rok vydání: 2020
Počet stran: 272
Hodnocení: 75 %

Knihu můžete vyhrát v naší soutěži: Zjistěte, jaké je to být ptákem

https://www.knihykazda.cz/ptaci-smysl/


 
Banner

PřihlášeníRáda bych si zazpívala s Jaroslavem Svěceným

Zpěv ji okouzlil již v dětství. Studium na konzervatoři nevyšlo, touha po zpěvu ale zůstala a nakonec se na základě konkurzu dostala do operetního souboru Divadla J. K. Tyla v Plzni, kde pak zpívala i v opeře. Po odchodu z angažmá v divadle nadále hostovala. Pak několik let vystupovala v Německu a skandinávských zemích. Po návratu do Čech působila ve finančnictví a nakonec se ke zpěvu Miriam Čížková vrátila. Dnes nejen koncertuje, ale také vede dětský pěvecký kroužek Svět kvítek.

Olomoucká Liška B. je inscenace půvabná a svébytná i díky silné hudební složce

Kdysi jsem viděl v hukvaldském amfiteátru operu Příhody lišky Bystroušky, což na mě natolik zapůsobilo, že jsem se stal milovníkem hudby Leoše Janáčka. Jenomže očekávaná premiéra inscenace nazvaná Liška B., která proběhla v pátek 19. ledna v Moravském divadle Olomouc, je přece jenom jiná písnička. Nicméně i hudební stránka nové inscenace je velmi silná.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Turistický seriál K21: Zámek Dačice

dacice 200Milí čtenáři, s blížícími se prázdninami jsme se u nás rozhodli podívat se pod pokličku různých turistických cílů. Seznámíme vás s životy kastelánů několika hradů a zámků, podíváme se na zoubek strašidlům a představíme pár muzeí....

Machiavelliho Vladař – cynik nebo realista?

Politika je umění, jak zacházet s mocí, aby se dosáhlo úspěchu. Má se zabývat tím, co je, nikoli tím, co by mělo být. V politice neexistují zcela bezpečné směry, obezřetnost spočívá ve výběru těch nejméně nebezpečných.

Z archivu...

Čtěte také...

Jak chutná nový život v Indii?

Tjak chutna masala 200aké jste někdy měli chuť vzdát svůj život v naší republice a žít úplně jinak a hlavně jinde? Pokud to pro vás zůstalo jen chutí a snem, můžete se alespoň začíst do opravdového příběhu mladé Michaely Samant do...


Literatura

Víte, že jste pravděpodobně také Idioti 21. století?

200litPsychologická novela Idioti 21. století je druhou samostatnou knihou Vesny Tvrtković. Tato autorka se narodila v Sarajevu, z kterého v roce 1992 s rodinou uprchla kvůli válce do Prahy, kde žije a pracuje. V roce 2009 absolvovala obor tvůrčí psaní na Lit...

Divadlo

Mirotické setkání loutek a hudby

altDevátý ročník výjimečné události pro všechny milovníky malých hudebních a divadelních skupin se už blíží. Druhý srpnový víkend v Miroticích bude patřit loutkám, performerům, alternativní hudbě a především příjemné atmosféře. Na co všechno se návšt...

Film

Knick - doktoři bez hranic

knick 200Newyorská nemocnice Knickerbocker, v níž se desetidílný seriál Knick - Doktoři bez hranic odehrává, skutečně existovala (na rohu 131. ulice a Convent Street) už od dob občanské války, svému účelu sloužila do 60. let m...