Literární událost podzimu? Nový Lars Kepler!

Literární událost podzimu? Nový Lars Kepler!

Tisk

zrcadlovy-muz 200Od vydání poslední knihy Larse Keplera uběhly dva roky, a tak není divu, že se na další novinku příznivci této spisovatelské dvojice těšili a napjatě vyhlíželi její vydání.

 

 

Já jsem patřila mezi ně a byla jsem moc ráda, že jsem se dostala k recenznímu výtisku s předstihem. Knížku jsem pak přečetla rychle a nezbývá mi, než zase napjatě čekat na další díl…

Divila jsem se, když jsem z anotace zjistila, že se v Zrcadlovém muži opět objeví hypnotizér. Říkala jsem si, proč Lars Kepler nepřijde s něčím novým, ale nechávala jsem se překvapit.

Hlavní zápletka se točí kolem případu, kdy šestnáctiletá Jenny zmizí cestou ze školy a o pět let později se její tělo objeví na hřišti v centru Stockholmu. Pachatel dívku oběsil obzvlášť krutým způsobem a známý vyšetřovatel Joona Linna se pouští do vyšetřování s tím, že má obavy, že podobných dívek může být více. Policii se podaří díky kamerovým záznamům najít očitého svědka události, který však trpí psychickou nemocí a z toho, co viděl, si vůbec nic nepamatuje. Proto Joona povolá hypnotizéra a snaží se odhalit pravdu.

Zrcadlový muž je za mě taková klasická keplerovka. Tentokrát jsem neodolala a místo audioknižního zpracování se vrátila k e-knize, kterou jsem přečetla jen na pár zátahů. Kapitoly byly krátké, děj se posouval kupředu a přinášel stále něco nového, a to i prostřednictvím známého střídání a vypravěčů a prostředí v kapitolách. Oproti předchozímu Lazarovi zaměřenému hodně i na mezilidské vztahy mi Zrcadlový muž přišel jako návrat ke kořenům a spíše starším titulům ze série s Joonou Linnou.

Přestože jsem při čtení neměla žádný wow pocit, nebo nutkavou potřebu dozvědět se, co bude dál, četla jsem s velkým zájmem až do noci, abych došla k poslední stránce. Takhle čtenáře strhnout manželé Ahndorilovi opravdu umí, stejně jako vybrat si nějaké zajímavé a netradiční téma. Možná jsem od knihy i kvůli pauze mezi díly čekala více, ale ve výsledku jsem spokojená a věřím, že fanoušci budou také.

Lars Kepler je pseudonym, za kterým se skrývá autorské manželské duo Alexandra Coelho Ahndorilová (* 1966) a Alexander Ahndoril (* 1967). Oba mají rádi thrillery a rozhodli se vytvořit sérii kriminálních příběhů, které by nebyly spojovány s jejich dosavadní tvorbou. Jejich první společný román Hypnotizér (Host, 2010) se stal mezinárodním bestsellerem, filmového zpracování se ujal známý režisér Lasse Hallström. Druhým dílem byla neméně úspěšná kniha Paganiniho smlouva (Host, 2011), třetím Svědkyně ohně (Host, 2012), čtvrtým Písečný muž (Host, 2012), pátým titulem řady je Stalker (Host, 2015), šestým Lovec králíků (Host 2017), předposledním pak Lazar (Host, 2018). V domovském Švédsku byli díky této sérii vyhlášeni jako nejprodávanější autoři desetiletí a mimo sérii autoři vydali mysteriózní thriller Playground (2015, česky 2016).

zrcadlovy-muz

Zrcadlový muž
Autor: Lars Kepler
Překlad: Karolína Kloučková
Žánr: detektivka
Nakladatelství: HOST
Rok vydání: 2020
Počet stran: 511
Hodnocení: 87 %

https://www.hostbrno.cz/zrcadlovy-muz/


 
Banner

PřihlášeníRáda bych si zazpívala s Jaroslavem Svěceným

Zpěv ji okouzlil již v dětství. Studium na konzervatoři nevyšlo, touha po zpěvu ale zůstala a nakonec se na základě konkurzu dostala do operetního souboru Divadla J. K. Tyla v Plzni, kde pak zpívala i v opeře. Po odchodu z angažmá v divadle nadále hostovala. Pak několik let vystupovala v Německu a skandinávských zemích. Po návratu do Čech působila ve finančnictví a nakonec se ke zpěvu Miriam Čížková vrátila. Dnes nejen koncertuje, ale také vede dětský pěvecký kroužek Svět kvítek.

Olomoucká Liška B. je inscenace půvabná a svébytná i díky silné hudební složce

Kdysi jsem viděl v hukvaldském amfiteátru operu Příhody lišky Bystroušky, což na mě natolik zapůsobilo, že jsem se stal milovníkem hudby Leoše Janáčka. Jenomže očekávaná premiéra inscenace nazvaná Liška B., která proběhla v pátek 19. ledna v Moravském divadle Olomouc, je přece jenom jiná písnička. Nicméně i hudební stránka nové inscenace je velmi silná.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Michal Singer: „Šílení vůbec nejsou umělci a další jim podobní. Praštění jsou přece – ti všichni ostatní….“

singer michal 200Na slovíčko jsme tentokrát pozvaii umělce Michala Singera, o jehož poslední výstavě s názvem Argonautika se v poslední době hodně mluvilo. Jak ho tento epos oslovil a jak dílo vznikalo, si můžete přeč...

Machiavelliho Vladař – cynik nebo realista?

Politika je umění, jak zacházet s mocí, aby se dosáhlo úspěchu. Má se zabývat tím, co je, nikoli tím, co by mělo být. V politice neexistují zcela bezpečné směry, obezřetnost spočívá ve výběru těch nejméně nebezpečných.

Z archivu...

Čtěte také...

Debutový psychologický román Sráz

sraz200V září vydalo nakladatelství Kalibr debutový psychologický román Sráz anglické autorky Lucy Goacher. Sestra spáchá sebevraždu, ale její sestře se to nezdá. Co když je za jejím úmrtím něco víc...?

 

...

Literatura

Kokrhací hodiny – ideální dárek dětem pod stromeček

kokrhaci hodiny ivan klimaVěděli jste, že nejpřekládanější autor současnosti, Ivan Klíma, píše také pro děti? Po 47 letech nedávno vyšlo nové vydání knihy Kokrhací hodiny, které doprovodila svými půvabnými ilustra...

Divadlo

Romeo a Julie v divadelním studiu JAMU

romeo200Marta, studio Divadelní fakulty JAMU v Brně dává pravidelně prostor svým studentům, aby se představili před diváky svou tvorbou. Bývají to tvůrčí dílny a různá volná asociativní představení, jsou to (naštěstí) i práce z oblasti klasického dramatu, na kt...

Film

3KINO 2022 se vynořilo na obzoru

3KINO perexLetošní festival středoevropského filmu nazvaný 3KINO je letos bezmála o polovinu kratší, než tomu bývalo v uplynulých letech. Začíná ve středu 9. listopadu a slavnostní zakončení, provázené projekcí vítězného filmu, nastává již v neděli 13. listopa...