Literární událost podzimu? Nový Lars Kepler!

Literární událost podzimu? Nový Lars Kepler!

zrcadlovy-muz 200Od vydání poslední knihy Larse Keplera uběhly dva roky, a tak není divu, že se na další novinku příznivci této spisovatelské dvojice těšili a napjatě vyhlíželi její vydání.

 

 

Já jsem patřila mezi ně a byla jsem moc ráda, že jsem se dostala k recenznímu výtisku s předstihem. Knížku jsem pak přečetla rychle a nezbývá mi, než zase napjatě čekat na další díl…

Divila jsem se, když jsem z anotace zjistila, že se v Zrcadlovém muži opět objeví hypnotizér. Říkala jsem si, proč Lars Kepler nepřijde s něčím novým, ale nechávala jsem se překvapit.

Hlavní zápletka se točí kolem případu, kdy šestnáctiletá Jenny zmizí cestou ze školy a o pět let později se její tělo objeví na hřišti v centru Stockholmu. Pachatel dívku oběsil obzvlášť krutým způsobem a známý vyšetřovatel Joona Linna se pouští do vyšetřování s tím, že má obavy, že podobných dívek může být více. Policii se podaří díky kamerovým záznamům najít očitého svědka události, který však trpí psychickou nemocí a z toho, co viděl, si vůbec nic nepamatuje. Proto Joona povolá hypnotizéra a snaží se odhalit pravdu.

Zrcadlový muž je za mě taková klasická keplerovka. Tentokrát jsem neodolala a místo audioknižního zpracování se vrátila k e-knize, kterou jsem přečetla jen na pár zátahů. Kapitoly byly krátké, děj se posouval kupředu a přinášel stále něco nového, a to i prostřednictvím známého střídání a vypravěčů a prostředí v kapitolách. Oproti předchozímu Lazarovi zaměřenému hodně i na mezilidské vztahy mi Zrcadlový muž přišel jako návrat ke kořenům a spíše starším titulům ze série s Joonou Linnou.

Přestože jsem při čtení neměla žádný wow pocit, nebo nutkavou potřebu dozvědět se, co bude dál, četla jsem s velkým zájmem až do noci, abych došla k poslední stránce. Takhle čtenáře strhnout manželé Ahndorilovi opravdu umí, stejně jako vybrat si nějaké zajímavé a netradiční téma. Možná jsem od knihy i kvůli pauze mezi díly čekala více, ale ve výsledku jsem spokojená a věřím, že fanoušci budou také.

Lars Kepler je pseudonym, za kterým se skrývá autorské manželské duo Alexandra Coelho Ahndorilová (* 1966) a Alexander Ahndoril (* 1967). Oba mají rádi thrillery a rozhodli se vytvořit sérii kriminálních příběhů, které by nebyly spojovány s jejich dosavadní tvorbou. Jejich první společný román Hypnotizér (Host, 2010) se stal mezinárodním bestsellerem, filmového zpracování se ujal známý režisér Lasse Hallström. Druhým dílem byla neméně úspěšná kniha Paganiniho smlouva (Host, 2011), třetím Svědkyně ohně (Host, 2012), čtvrtým Písečný muž (Host, 2012), pátým titulem řady je Stalker (Host, 2015), šestým Lovec králíků (Host 2017), předposledním pak Lazar (Host, 2018). V domovském Švédsku byli díky této sérii vyhlášeni jako nejprodávanější autoři desetiletí a mimo sérii autoři vydali mysteriózní thriller Playground (2015, česky 2016).

zrcadlovy-muz

Zrcadlový muž
Autor: Lars Kepler
Překlad: Karolína Kloučková
Žánr: detektivka
Nakladatelství: HOST
Rok vydání: 2020
Počet stran: 511
Hodnocení: 87 %

https://www.hostbrno.cz/zrcadlovy-muz/


 

PřihlášeníSoutěže

Zvířata nejsou bez citu

Nakladatelství Portál vydalo velmi zajímavou knihu. Zve nás do obrovského světa zvířecích smyslů. A je mi až hanba, jak člověk s těmito smyslově bohatými zvířaty zachází a je dojemné, když je někdo miluje a plně respektuje jejich potřeby.
Portál

Nevyhazujte dřevo a vyrobte si z něj jednoduše nějaký nábytek

Jednoduše ze dřeva s podtitulem Nábytek a předměty z nasbíraného dřeva je název knihy, která vyšla v nakladatelství Grada už v roce 2016 a loni se dočkala dotisku. Nadšení Antje Rittermannové je rozhodně nakažlivé!
Grada
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Rozhovor

Fotograf bez talentu: „Lidé umí být svině i hrdinové. Je jen na každém z nás, co si vybereme.“

bez talentu 200Fotograf bez talentu má na Facebooku po necelých dvou letech od založení stránky téměř 14 000 členů. Iedntita pro něj není důležitá, má svůj osobitý přístup i styl. Radí jak fotit a jeho posledním projektem je ten s názvem Hrdinové. Nejen o...

Hledat

Když se v písních stmívá

Album Martina Hejnáka Chmýří, které vlastním nákladem vydal v roce 2021, obsahuje 14 (relativně) nových či zrevitalizovaných skladeb. Jednotlivé songy nejsou příliš dlouhé, takže i přes jejich celkový počet výsledná stopáž jen o fous přesahuje 30 minut.

Z archivu...

Čtěte také...

Média, lži a příliš rychlý mozek, aneb když se na nás valí příliš informací

media-lzi-a-prilis-rychly-mozek 200Nakladatelství Grada vydalo knihu Média, lži a příliš rychlý mozek s podtitulem Průvodce postpravdivým světem, jejímž autorem je spoluzakladatel webu manipulatori.cz Petr Nutil.


Literatura

Příběh muže, který zachránil 3000 lidí

Zidovska hvezda perexPříběh Oscara Schindlera pravděpodobně znáte. Nebyl však jediný, kdo riskoval život, aby zachránil Židy odsouzené k smrti. Hans Calmeyer vedl v Nizozemsku úřad, který rozhodoval o rasovém původu osob vytipovaných k deporta...

Divadlo

Saturnin místy ani nepotřeboval slova

saturnin 200Předposlední premiérou Městského divadla Zlín se stal Saturnin, notoricky známé humoristické dílo Zdeňka Jirotky.

...

Film

ANIFILM 2019 se blíží k svému závěru a zná vítěze filmových i herních soutěží

anifillmzaver perexNa dnešním slavnostním zakončení festivalu byly předány Animorphy, ceny udělované filmům v jednotlivých soutěžních kategoriích. V mezinárodní soutěži celovečerních filmů zvítězil chilský, experimentálně laděný ...