Jako zvláštní směs se linou příběhy z této jednoduché knihy vonící dálkami. O minulosti, současnosti a budoucnosti podle obyvatel vesnice Mulbek. Mísí se tu témata od mýtických pohádek, příběhů, až po naprosto nové problémy spojené s moderním a novodobým životem v oblasti MaléhoTibetu. Řekla bych, že je to směs nečekaná, trošku pohádky tisíce a jedné noci, trošku cestopis, který odhaluje ne úplně příjemné stránky dnešního světa.
„Tato knížka vás vezme na dalekou cestu do Malého Tibetu. Tam v Himálajích leží pro nás středoevropany docela jiný svět. Ale možná někdy máme až idealistické představy o tom, jak tam žijí mniši i obyčejní lidé. A život se rychle mění. Tam, kde ještě nedávno nebyla ani prašná cesta, už dnes po nové silnici proudí desítky aut. Vedle domů z hlíny vyrůstají betonové stavby.“
A takhle nějak bych charakterizovala i tuto knihu. Autor celkem přesně v těchto pár větách shrnul to, že kniha je na první pohled velmi nesourodá směs.
Škodí ji to, nebo je to výhoda?
Tak to je otázka, na kterou si bude muset každý čtenář odpovědět sám. Zprvu se zdá tato kniha taková jemná, milá, něžná, psána podivně kostrbatou stylistikou, jež se velice hodí k tématům, která probírá a k příběhům, jež vypráví. Pak je tu příběh samotného autora, zážitky rodáků, pohádky, jež napsaly a vymyslely místní děti. A to je chvíle, kdy to můžete pojmout dvojím způsobem. Někoho to může rušit, protože ten pohádkový pel je rozfoukám přílišným šlápnutím do reality. Na druhou stranuprávě to autor patrně zamýšlel. Vedle těch hliněných domů postavil betonové stavby současnosti i v této knize.
Je to výhoda, protože tak kniha poskytuje opravdu ucelený a mimořádně zajímavý úhel pohledu na celou kulturu v Malém Tibetu, dívá se do historie, ale také vše prokládá současnou situací. Vybere si tu každý, ten, kdo má raději fakta i ten, kdo má raději pohádky. Je to jedna z mála knih, o které musím říci, že ji nelze shltnout na jedno sezení. Naopak, to by vznikla směs, po které by vás bolelo břicho. Je to čtivo, jež se musí dávkovat po malých částech, po kapitolách. Jinak mi mizelo kouzlo jednoho, překrývalo se druhým a vznikal zmatek.
Možná je to báječná publikace pro čtení po částech, kdy nechcete věnovat knize celý den, ale třeba měsíc, každý den po půlhodince. Na to je zcela ideální, protože téměř co několik stran, to naprosto jiná chuť. Navíc je tu i mnoho možná neznámých slov a tak se velmi hodí slovníček, který autoři zařadili na závěr knihy. (pompa, dzo, dorže, jak, mani, svastika… apod) jsou slova patříci do těchto příběhů stejně jako do životů lidí, o nichž se tu vypráví. Jsou to příběhy nesmírně moudré, nesmírně kruté až na samou dřeň duše a lidského bytí. Budí různorodé emoce. Je to jako jemné ochutnání ze zcela jiného světa, z jiné mentality lidí a donekonečna se vám otvírá množství závěrů, které si z této knihy můžete pro sebe udělat.
O autorech
Manželé Pavlovi se potkali na pražské DAMU, na katedře autorské tvorby a pedagogiky. Celoživotně se věnují tvůrčí a lektorské práci. Aneta se věnuje malování, divadlu, rozvoji osobnosti a vzdělávání. Vede kreativní kurzy Umělcova cesta, které pomáhají lidem využívat kreativitu jako základní lidskou přirozenost. Luboš napsal již několik knih, divadelních a filmových scénářů.Při setkání s ředitelem neziskové organizace Brontosauři v Himalájích Jirkou Sázelem vznikl nápad sesbírat v oblasti zvané Ladak azvlláště ve vesnici Mulbek, kde Brontosauři v Himalájích působí, laické pohádky, mýty a legendy, a zachytit tradiční rituály. Práci na knize o Malém Tibetu chtěli pojmout zároveň jako výukový program pro studenty školy Spring Dales Public School, díky kterému by se děti více setkaly se svojí kulturou, díky příběhům vyprávěným jejich rodiči a prarodiči, začaly by ji chápat v souvislostech, a v rámci kreativního vyučování by také ony psaly nové příběhy.
Cílem bylo podpořit tradici vyprávění, která už z Ladaku mizí.
Aneta projekt rok připravovala společně s Jaroslavem Novákem, učitelem ZŠ, v červnu roku 2014 dorazila emailem desítka školních prací a následně Luboš v srpnu odjel do Mulbeku pracovat s dětmi. Přestože původní vize procházela změnami, cíle projektu se naplnit podařilo. Zhruba čtvrtinu příběhů v knize tvoří práce studentů. Do knihy se dostalo mnoho zajímavého o tradici vyprávění a důležitosti lidových příběhů pro vzdělávání a o tom, jakým způsobem se lidové příběhy vyprávěly.
Příběhy Malého Tibetu O minulosti, současnosti a budoucnosti podle obyvatel vesnice Mulbek
Autoři: Aneta a Luboš Pavlovi
Vydalo: Maxdorf, s.r.o., Nadace T-Soft Eternity
Rok vydání: 2015
Hodnocení: 80%
www.maxdorf.cz
eshop.maxdorf.cz/kniha/pribehy-maleho-tibetu
< Předchozí | Další > |
---|