Muž z oceli aneb Návrat Supermana na filmová plátna
Banner
Banner

Muž z oceli aneb Návrat Supermana na filmová plátna

Tisk

Superman je asi nejslavnější komiksovou postavou na světě a patří k největším klenotům, jaké tato literatura má. Celovečerní film Richarda Donnera z roku 1978 byl navíc průkopníkem, protože tehdy se podobné adaptace nenosily a šlo o velké riziko. Ač šlo o vynikající kousek, jeho problémem (a problémem i dalších filmových Supermanů) byla obrovská naivita jeho pojetí. V roce 2006 se pak o návrat Supermana na plátno pokusil obrovský fanoušek Bryan Singer se snímkem Superman se vrací. Jenže se svým komorním pokusem příliš neuspěl ani u kritiky, ani u diváků, a tak jsme se bohužel dalšího pokračování nedočkali. S novou verzí celého mýtu přichází v těchto dnech režisér Zack Snyder (300: Bitva u Thermopyl, Úsvit mrtvých) pod produkčním dohledem Christophera Nolana (moderní „batmanovská“ trilogie), který převádí postavu nadčlověka do moderní podoby pod názvem Muž z oceli. S jakým výsledkem?

 

Kal-El (jak zní Supermanovo pravé jméno) je malý chlapec, který byl před budoucí zkázou své planety Krypton poslán na Zemi, kde se ho ujali bezdětní Kentovi, kteří se ho snažili vychovat co nejlépe. Clark, jak ho pojmenovali, si ale brzy uvědomuje, že není tak úplně normálním člověkem, a má zvláštní schopnosti. Jeho pozemský otec mu však vysvětluje, že je nesmí využít, neboť svět na ně není připraven. Když ale v dospělosti odejde Clark hledat sám sebe a zjistí vše o svém pravém původu, dojde mu, že se na Zemi řítí obrovská zkáza a jedině on jí bude moci zabránit.

Jestli je někde produkující Nolan znát, jsou to uchopení příběhu a fungující důležité dialogy a monology, které znějí sice pateticky a možná místy lacině, ale nikdy směšně. S tím souvisí brilantní střídání klasického děje s flashbacky z Clarkova dětství, kdy poznáváme chlapce, který se svým údělem bojuje a musí přijmout roli otloukánka. Škoda, že se na ně po hodině rezignuje.

superman 3

Jinak je ale Muž z oceli typicky Snyderovský, což mimo jiné znamená, že není dobře odvyprávěn. Vztahy mezi postavami tu příliš nefungují a romantická linie mezi Supermanem a novinářkou Lois Lane tady prakticky neexistuje, i když se o ni tvůrce ze všech sil snaží. Nějaký emočně silný moment, natožpak ikonický záběr, tu nenajdete, ač je tu několik náznaků působivějších scén, ty jsou ale vždy v zárodku okamžitě devalvovány těžkotonážním režijním stylem. I postavy, které se zde objeví, jsou pouze načrtnuty, takže se s nimi není možné nějak ztotožnit a tím pádem se o ně třeba bát.

Při sledování Muže z oceli jsem si chvílemi připadal jako na výborné atrakci, která nabízí skvělé efekty, ale nic víc. Závěrečná hodina je totiž jednou velkou akcí, která posouvá hranice megalomanství zase o kus dál. Je to suverénně to největší, co jste letos doposud na plátně viděli, jestli je to ale dobře, nechám jen na vás. Na mě osobně to celé působilo jen jako přehlídka počítačových triků a digitálních efektů, která sice využívá velký rozpočet na maximum, ale chybí jí srdce. Navíc je celá akce stereotypní a nenabízí divákovi ani chvíli oddechu, tím pádem se může stát, že někoho zcela otupí a nevynikne tak, jak by měla.

superman 1

3D ani IMAX nejsou příliš zásadní a přiznám se, že třetího rozměru jsem si vůbec nevšiml. Naopak Snyder někdy krátce použije ruční kameru, což je na tak velkém plátně poměrně rušivé a pro oči dost nepříjemné. Na druhou stranu některé průlety jsou efektní a působivé, leč je jich dost málo.

Ani Henry Cavill v ústřední roli není bůhvíjak přesvědčivý, i když určité charisma mu nechybí, vypjatější scény ale ještě nezvládá bez přehrávání. Kevin Costner a Russell Crowe tu mají spíše menší roličky, ale nezklamou a jsou vynikající i na tak malém prostoru. To ostatně platí i pro Michaela Shannona jakožto hlavního „záporáka“, který nedělá vůbec nic špatně a je potřebně démonický, jen by potřeboval více prostoru a možná i hlubší motivaci.

Celkový přístup k Supermanovi je v Muži z oceli asi jediný možný a poměrně zajímavý. Jen režijní styl Zacka Snydera mi k tomu moc nesedl a tím pádem film hodnotím jen lehce nadprůměrně, ale jsem si vědom, že názory se u něho budou hodně rozcházet.

superman 2

Název: Muž z oceli (Man of Steel)
Distribuce: Warner Bros CZ
Scénář: David S. Goyer
Režie: Zack Snyder
Kamera: Amir M. Mokri
Hudba: Hans Zimmer
Hrají: Henry Cavill, Amy Adams, Russell Crowe, Kevin Costner, Michael Shannon, Laurence Fishburne
Hodnocení: 60 %

Zdroj foto: businessinsider.com, krank.ie, spinoff.comicbookresources.com


 

Přihlášení



Detaily jsou sugestivním románem – o lidech kteří utvářejí naši osobnost jen tím, že projdou naším životem

Kdesi v bezčasí Stockholmu se zmítá žena v horečce, která probouzí její paměť a z té se vynořují vzpomínky: na vztah s ženou, z níž se později stane celebrita, na excentrickou spolubydlící z univerzitních let, rozervaného bohéma, s nímž prožila románek, nebo na křehkou, traumatizovanou Birgitte. Vyprávění skládá do čtyř portrétů složených ze zdánlivě nedůležitých detailů a prostřednictvím nich nám vypráví o sobě samé.

Skrytý ráj. Fulviova poslední kniha o inkvizičních procesech v 17. století

Román Skrytý ráj mě opravdu zasáhl. Autora jsem doposud neznala, ale byla jsem velmi příjemně překvapena. Přestože má kniha 440 stránek, přečetla jsem ji za tři večery a četla dlouho do noci. Od napínavého příběhu této, skoro by se dalo říct, historické detektivky, se nebudete moct odtrhnout. Přenesme se teď společně do 17. století, doby nejtvrdších inkvizičních procesů.

Banner

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

Vlastimil Horváth je zpátky na hudební scéně!

200rozZpěvák Vlastimil Horváth byl posledních sedm let v ústraní a nyní přichází s novou deskou. Na co se můžeme těšit? Jaké budou texty a co nejvíce změnilo Vlastův život? To a mnohem více se dozvíte v tomto rozhovoru!

...

Winterberg: nový projekt kolem Jaroslava Rudiše

Winterberg je nový hudebně-literární projekt, ve kterém se sešli Jaroslav Rudiš, Zdeněk Jurčík a Tomáš Neuwerth, spoluhráči z kapely Kafka Band. Společně složili a natočili několik písní inspirovaných Rudišovým románem Winterbergova poslední cesta, který právě vychází v anglickém překladu Kris Best v nakladatelství Jantar Publishing. Táhlá, silně atmosférická skladba The Beautiful Landscape je prvním singlem trojice, pojmenované po Winterbergovi, hlavní postavě cenami ověnčené knihy.

Z archivu...

Čtěte také...

Spletenec vztahů v Batalionu
ImageNejedná se o slavný němý film z roku 1927 režiséra Přemysla Pražského, ale jeho zvukovou “předělávku”. Ovšem o kvalitách tohoto o 10 let staršího díla nemůže být pochyb. Inspirace německým kammerspielem už tady není t...

Divadlo

Pejsek a kočička rozdávají ve zlínském divadle opět radost

200dZlínské Městské divadlo si dětské diváky předchází jak může, rozhodně je nebere jako doplněk k divákům dospělým. A tak první premiéra roku 2013 i první premiéra právě se rozbíhající sezóny 2013/2014 patřily právě dětem. Na jeviště zlínského divadla se po čase v...

Film

Natáčí se nový film Superžena

superzena perexTvůrci komedie Casting na lásku začali loňský rok s natáčením nového celovečerního filmu s názvem Superžena. Vizuálně netradičně pojatý snímek ze současnosti, který naráží na téma hledání postavení moderní ženy, slibuje atraktivní podíva...