Jednu dceru ztratil. O druhou se rozhodl bojovat až do konce

Jednu dceru ztratil. O druhou se rozhodl bojovat až do konce

Tisk

Devcatko a nacista perexNěmecko, rok 1943. Hans je důstojníkem posádky SS v malém městečku Osnabrück. S válečnou politikou Říše nesouhlasí, ale protože žije spokojený život, který nezměnily ani boje, nechává si své názory pro sebe.


Jediné, o co se stará, je jeho rodina. Manželka Ingrid a dcerka Hanne jsou pro něj vším. Když však Hanne zemře a on je převelený do vyhlazovacího tábora v Sobibóru, nemůže už dál popírat pravdu. Když potká Leu, holčičku, která se podobá jeho dceři, rozhodne se, že ji zachrání. Aby to dokázal, musí lhát svým spolubojovníkům a být před nimi o krok napřed. Bude to však na přežití stačit?


Román inspirovaný skutečnými událostmi
Historický román Děvčátko a nacista napsali italští autoři Franco Forte a Scilla Bonfiglioli. Při psaní se inspirovali skutečnými událostmi. Výsledkem jejich práce je příběh, který vypráví o tom, že i v těch nejtemnějších časech můžeme najít naději, pokud se necháme vést naší lidskostí.


Dokonalé vystihnutí pocitů hlavního hrdiny
Kniha je napsána čtivě a poeticky. Osobně ji radím k nejkrásněji napsaným knihám. Autoři se nebojí bez příkras zobrazit lásku a zranitelnost ani ty největší krutosti, jakých jsou lidé schopní. V jednu chvíli hladí čtenářovu duši popisy něžných citů a o několik stran ji trhají na kusy. I samotné prostředí, ve kterém se příběh odehrává, je vykreslené realisticky, takže bez problémů uvěříte, že se podobný příběh klidně mohl odehrát.


Největším kladem této vynikající knihy je však hlavní hrdina Hans. Není to klasický nudný hlavní hrdina, který za každých okolností udělá všechno správně. Pochybuje, mýlí se a pro záchranu nevinného děvčátka dělá věci, které nejsou vždy v souladu s morálními standarty. A právě díky tomu je zajímavý a působí lidsky. Autoři navíc dokonale vystihli jeho pocity, které se pohybují na škále od lásky přes žal, bolest a zhnusení až po odhodlanost, naději a radost, takže je z něho postava, kterou nejenže pochopíte, ale budete jí i přát, aby její šílené plány vyšly.

Devcatko a nacista

Děvčátko a nacista
Autoři: Franco Forte, Scilla Bonfiglioli
Originální název: La bambina e il nazista
Překlad: Alice Macková
Žánr: historický román
Vydáno: Brána, 2021
Počet stran: 288

Hodnocení: 100 %

www.brana-knihy.cz


 
Banner

PřihlášeníS toxickými vztahy je to jako s chřipkou – virus daleko snadněji napadne člověka s oslabenou imunitou

S velkou nadsázkou by se tenhle příběh dal nazvat „Jíst, meditovat a milovat po česku“. Jen to není taková selanka, i když se děj odehrává v romantickém přírodním prostředí Grand Canyonu. Hlavní hrdinka tam ani nemedituje, ani si neužívá místních kulinářských specialit, ale tvrdě maká a kručení v břiše už ani nevnímá. A milování? Počáteční elektrické výboje vzrušení brzy vystřídají bolest, paralýza ze strachu a živočišný odpor. Naštěstí zafunguje i pud sebezáchovy.

Pointa

Skřítci Houbáci opět zasahují

Děti, co mají pod kloboukem, už jistě znají skřítky Houbáky. Ti se nyní vracejí na scénu a s nimi spousta dalších lesních bytostí, bez nichž by to v lese nebylo tak úplně ono. Na světě je druhý díl Houbáčků, knížky, která by měla ležet na čestném místě všech knihkupectví. Čím je tak výjimečná? Je prostě jedinečná!

Pointa

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Rozhovor

Kryštof Šafer: „Film Váňa vás pobaví a ukáže, že není čeho se bát.”

krystof saferDo kin nedávno vstoupil film o populárním českém žokejovi Váňa – největší závod je život sám. Při této příležitosti jsme položili pár slov producentovi tohoto snímku, Kryštofu Šaferovi, který nám přiblíží film i je...

Videorecenze knih

Fotbal je magie, je to souboj umění, techniky a síly se soupeřem, který chce taky vyhrát

Na svém kontě má 130 fotbalových zápasů v nejvyšší československé soutěži, během nichž vystřelil 11 gólů. Kromě toho je dvakrát mistr Kostariky a jednou mistr střední Ameriky, z doby kdy působil v kostarickém klubu LD Alajuelense. Řadu let byl fotbalovým expertem a komentátorem fotbalových zápasů v České televizi. Spolu s manželkou, dcerou a synem pořádají každoročně pravidelně rodinný příměstský tábor pro děti Multi Art Camp, o který je obrovský zájem. Věnuje se také grafice a malování obrazů. Řeč je o Pavlu Karochovi.

Z archivu...

Čtěte také...

Poznejte 50 odstínů a chutí hantecu

50 odstinu hantecu hrbet200V Nakladatelství JOTA na začátku října vyšla hned dvojkniha zaměřená na hantec: 50 odstínů hantecu a 50 chutí hantecu. Vydejte se na exkurzi po tomto skvělém jazyce, i když nejste z Brna, bude vás to bavit.

...

Literatura

Andersenův Starý dům a jiné pohádky

I když je Hans Christian Andersen (1805 – 1875) známý především jako spisovatel pohádek pro děti, na své si určitě v jeho příbězích přijdou i dospělí. Když jsem byla malá a maminka mi předčítala, pohádky dánského vypravěče nebyly zrovna na seznamu mých oblíbených. Byly pro mě moc „bojavé“ a ko...

Divadlo

Kdo natropí nejvíce hloupostí?

Eva perexDivadlo Na Fidlovačce frčí letošní sezonu na „prvorepublikové“ vlně, a tak není divu, že přidalo na svůj repertoár vedle britské konverzačky z 20. let i oblíbenou českou retro komedii Fan Vavřincové Eva tropí hlouposti

Film

Rosemary má děťátko – hororová klasika, která nezklame
ImageKam až sahá láska matky k dítěti? Je pro něj schopna obětovat i svůj život? Klasika mezi filmovými horory s příznačným názvem Rosemary má děťátko vychází začátkem února na DVD.

...