Jednu dceru ztratil. O druhou se rozhodl bojovat až do konce

Jednu dceru ztratil. O druhou se rozhodl bojovat až do konce

Tisk

Devcatko a nacista perexNěmecko, rok 1943. Hans je důstojníkem posádky SS v malém městečku Osnabrück. S válečnou politikou Říše nesouhlasí, ale protože žije spokojený život, který nezměnily ani boje, nechává si své názory pro sebe.


Jediné, o co se stará, je jeho rodina. Manželka Ingrid a dcerka Hanne jsou pro něj vším. Když však Hanne zemře a on je převelený do vyhlazovacího tábora v Sobibóru, nemůže už dál popírat pravdu. Když potká Leu, holčičku, která se podobá jeho dceři, rozhodne se, že ji zachrání. Aby to dokázal, musí lhát svým spolubojovníkům a být před nimi o krok napřed. Bude to však na přežití stačit?


Román inspirovaný skutečnými událostmi
Historický román Děvčátko a nacista napsali italští autoři Franco Forte a Scilla Bonfiglioli. Při psaní se inspirovali skutečnými událostmi. Výsledkem jejich práce je příběh, který vypráví o tom, že i v těch nejtemnějších časech můžeme najít naději, pokud se necháme vést naší lidskostí.


Dokonalé vystihnutí pocitů hlavního hrdiny
Kniha je napsána čtivě a poeticky. Osobně ji radím k nejkrásněji napsaným knihám. Autoři se nebojí bez příkras zobrazit lásku a zranitelnost ani ty největší krutosti, jakých jsou lidé schopní. V jednu chvíli hladí čtenářovu duši popisy něžných citů a o několik stran ji trhají na kusy. I samotné prostředí, ve kterém se příběh odehrává, je vykreslené realisticky, takže bez problémů uvěříte, že se podobný příběh klidně mohl odehrát.


Největším kladem této vynikající knihy je však hlavní hrdina Hans. Není to klasický nudný hlavní hrdina, který za každých okolností udělá všechno správně. Pochybuje, mýlí se a pro záchranu nevinného děvčátka dělá věci, které nejsou vždy v souladu s morálními standarty. A právě díky tomu je zajímavý a působí lidsky. Autoři navíc dokonale vystihli jeho pocity, které se pohybují na škále od lásky přes žal, bolest a zhnusení až po odhodlanost, naději a radost, takže je z něho postava, kterou nejenže pochopíte, ale budete jí i přát, aby její šílené plány vyšly.

Devcatko a nacista

Děvčátko a nacista
Autoři: Franco Forte, Scilla Bonfiglioli
Originální název: La bambina e il nazista
Překlad: Alice Macková
Žánr: historický román
Vydáno: Brána, 2021
Počet stran: 288

Hodnocení: 100 %

www.brana-knihy.cz


 

PřihlášeníRomán Všechny naše životy je skvělé čtení na léto. Je snazší žít životy druhých, než ten vlastní

Jako závan letního vánku, který nese chvíle pohody, přátelské atmosféry a příslibu blížících se prázdnin. Takový je román „Všechny naše životy“ od francouzské spisovatelky Sophie Astrabie. Pohladí vás po duši a zahřeje u srdce. Nemusíte nad ním hlouběji přemýšlet, stačí se jen nechat unášet jeho jemným kouzlem. Co si více přát, když si potřebujete prostě jen odpočinout a uvítáte společnost nenáročné a milé knihy.

Setkání s C. G. Jungem poskytlo nakladatelství Portál. Schůzka je to parádní!

Pokud patříte mezi příznivce C. G. Junga, nová knížka z nakladatelství Portál bude pro vás opravdovou lahůdkou, která vám rozzáří oči. Publikace přináší výběr z Jungovy tvorby i pozůstalosti, ale i vzpomínky jeho blízkých či dalších osob, které se s ním setkaly a spolupracovaly. Knížka je velmi pestrá a zajímavá, můžete se k ní opakovaně vracet. Já jsem neskutečně nadšená, protože patřím mezi velkou obdivovatelku Junga a takovou knihu jsem si nemohla nechat ujít.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Jsem spíš orientovaný na naše zpěvandule, říká Martin Fritsch alias Miss Angelika

angelika 200Dělat travesti show, kdy během jednoho večera uvidí publikum na jevišti celou plejádu známých hvězd, není žádná legrace. Něco o tom ví brněnský rodák Martin Fritsch, který už od konce devadesátých let vystupuje jako Miss Angelika. Zatímco v min...

Výchova štěněte – ideální příručka nejen pro nováčky!

Nakladatelství Kazda vydalo v únoru úžasnou praktickou příručku Výchovu štěněte od trenérky psů Kathariny Schlegl-Koflerové. Pokud si plánujete pořídit malé chlupaté štěstí nebo vás zajímají aktuální trendy ve výchově štěňátek, tato kniha je pro vás nutnost!

Z archivu...

Čtěte také...

J.D. Robb - Se mnou si nezačínej

se mnou si nezacinej 200V listopadu vydalo nakladatelství Alpress další knihu ze Série Eva Dallasová a tentokráte se jedná o úctyhodný 45. díl! Detektivní knihu z budoucnosti Se mnou si nezačínej má na svědomí J.D. Robb, tedy věhlasná Nora R...


Literatura

Mimetičtí hadi - recenze

Mimeticti hadi 200Povídkový soubor Evy Hölzelové s názvem „Mimetičtí hadi“ je klasický příklad knihy z kategorie „na dovolenou“. Chcete-li čtivý, nenáročný text plný zvláštních, ale vždy tak nějak povědomých postaviče...

Divadlo

Neváhejte a vyrazte za zážitky na Kulturu pod hvězdami

kultura pod hvezdami200Kultura pod hvězdami pořádá letní kulturní akce open-air s tím, že spojuje krásná místa s krásným zážitkem v podobě muzikálů a činohry pod širým nebem. Už mají za sebou několik zastávek jako je Opočno, Kroměříž, Brno nebo ...

Film

Dědictví aneb Kurvaseneříká

dedictvi perexPřed dvěma desetiletími si zjednala pozornost komedie Bolka Polívky a Věry Chytilové Dědictví anebo Kurvahošigutntag. Příběh poněkud lemplovitého vesničana Bohuše, jenž k velkému jmění přijde, aniž s ním umí zacházet, proslulá režisérka opent...