Příběh muže, který zachránil 3000 lidí

Příběh muže, který zachránil 3000 lidí

Tisk

Zidovska hvezda perexPříběh Oscara Schindlera pravděpodobně znáte. Nebyl však jediný, kdo riskoval život, aby zachránil Židy odsouzené k smrti. Hans Calmeyer vedl v Nizozemsku úřad, který rozhodoval o rasovém původu osob vytipovaných k deportaci.


Své postavení využil k záchraně 3000 lidí, které by jinak čekal koncentrační tábor. K zachráněným patřila i rodina Laureen Nussbaumové, která se původně jmenovala Hannelore Kleinová. Její rodina před nacismem utekla v polovině třicátých let z Frankfurtu nad Mohanem do Nizozemska. Osudy této rodiny se zde propojily nejen s tím Calmeyerovým, ale i s osudem Rudiho Nussbauma, Laureenina pozdějšího manžela.

Biografie Hanse Calmeyera a autobiografie autorky
V knize Židovská hvězda, kterou v českém překladu vydalo Nakladatelství Brána, je biografie Hanse Calmeyera doplněná autobiografií autorky Laureen Nussbaumové a příběhem její rodiny. Spoluautorkou knihy je Karen Kirtleyová.

Podrobně popsané poválečné období
Na začátku knihy se dočtete o předválečném životě Laureen i Hanse Calmeyera. Poté následují jejich válečné zážitky. Oba byli v ohrožení života, byť každý z jiného důvodu, navzdory tomu však dokázali dělat to, co považovali za správné. Na rozdíl od většiny knih se stejnou tematikou příběh neuzavírá konec války, po němž obvykle následuje jen stručné shrnutí toho, co se dělo dál. Poválečné období zde tvoří až polovinu knihy.

Zajímavé jsou zejména pasáže o denacifikaci v Německu, Calmayerově životě a Laureeniny vzpomínky na život v různých zemích během studené války i po ní. Laureenina rodina měla blízko k rodině Anny Frankové, takže zde najdete i zmínky o ní. S jejím otcem Ottem Frankem, který přežil, zůstala Laureen v kontaktu i po válce. Kniha je strhujícím a poutavým svědectvím o lidskosti v nelehké době a přináší spoustu podnětů k zamyšlení.

Zidovska hvezda

ŽIDOVSKÁ HVĚZDA
Autorky: Laureen Nussbaum, Karen Kirtley
Originální název: Shedding Our Stars
Překlad: Jitka Ondryášová
Žánr: literatura faktu, historie
Vydáno: Brána, 2021
Počet stran: 264

Hodnocení: 85 %

www.knizniklub.cz/knihy/509676-zidovska-hvezda


 

PřihlášeníAneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Seriál k měsíci čtenářů: Knihovny pro K21, Vsetín

brezen-mesic-ctenaru 200Regály plné knih, u počítače dáma či pán, který obřadně přebírá vracené knížky a zapisuje nově vypůjčené. Místnost specificky vonící – tak voní jenom tištěné publikace, stojící jako vojáci v řadách. V sále tichý šum, jak...

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.

Z archivu...

Čtěte také...

Tenkrát na západě - lahůdka pro milovníky westernů

tenkrat na zapade 200Zachvěje se vaše klukovské srdce pokaždé, když šerif tasí pistoli a vzápětí třeskne výstřel, po kterém se zloduch skácí k zemi? Potom jste tou pravou osobou, která by se měla začíst do nové knihy s vůní střelného prachu divokého...


Literatura

Talebova Antifragilita prověří houževnatost čtenáře

Antifragilita perexKniha amerického akademika a investičního poradce Nassima Nicholase Taleba klade, jak je u autora zvykem, řadu provokativních otázek, především ale opět dochází k závěrům, které mohou bez nadsázky zm...

Divadlo

Santiniho jazyk, hlubší smysl k hledání a nalezení textového univerza?

santiniMěstské divadlo v Brně uvedlo jako svou třetí inscenaci sezóny a padesátousedmou inscenaci vůbec zajímavou a ojedinělou hru, která je inspirovaná literární předlohou Miloše Urbana, Santiniho jazyk. Autory jevištního převyprávění jsou režisér a herec, Stanisl...

Film

Mazel je podle režiséra letní film s prázdninovou atmosférou

mazel 200Prázdninové dobrodružství z letního tábora od Petra Oukropce, autora filmu Modrý tygr. Rodinný film odhalí tajemství našich lesů, kde se skrývají kouzelné bytosti různých tvarů a velikostí. Travní mužíci, létající čarodějnice ostružníková, rodiny ...