Příběhy dětí, které přežily

Příběhy dětí, které přežily

Tisk

Deti ktere prezily perexTři židovské dívenky měly štěstí v neštěstí. V úkrytu se jim podařilo přežít druhou světovou válku. Pro Polku Selmu i její mámu zařídil její otec falešné doklady a rodné listy, které prokazovaly křesťanský původ. Krátce poté zmizel a rodina o něm už nikdy neslyšela.

Protože Sophiina matka mluvila německy, pracovala jako písařka u místního důstojníka SS, který neměl ani ponětí o tom, že zaměstnává Židovku. Italku Floru ukryla její matka nejdřív do kláštera. Když tento úkryt začal být příliš nebezpečný, přesunula se holčička do bezdětné francouzsko-švédské rodiny, která byla chráněna švédskou ambasádou. Holanďanku Carlu a její mámu zas ukrýval holič.

Osudy ukrývaných židovských dětí
S příběhy židovských dětí, které strávily druhou světovou válku v úkrytech, seznamuje čtenáře americký autor R. D. Rosen. Jeho kniha Děti, které přežily vypráví příběhy tří dívek – Selmy, Flory a Carly. Dívek, kterým štěstí, náhoda i dobří lidé pomohli přežít. Knihu v českém překladu vydalo Nakladatelství Brána.

Vliv dětských traumat na život v dospělosti
Kniha je rozdělená na tři části. V prvé části autor odvypráví životní příběhy dívek. V druhé části se zaměřuje na setkání přeživších obětí holocaustu a v třetí popisuje, jaký vliv měly válečné události a prožitá traumata na pozdější život ukrývaných dětí. Zmiňuje i založení celosvětové organizace Ukrývané dítě (Hidden Child), která sdružuje ty, kteří přežili, a dokumentuje jejich příběhy.

Mohlo by se zdát, že to, co tyto děti přežily během války, bylo tím nejhorším, co je v životě potkalo, ale často to byl jen začátek. I když si založili vlastní rodiny a uspěli v práci, jejich děsivé zážitky je neustále pronásledovaly a ničily je. Ve většině jejich příběhů tak navzdory všemu dobrému, co se jim stalo, a všemu, co dokázali, šťastný konec chybí. Proto je tato kniha náročným a smutným čtením a také připomínkou, proč se něco takového, jako byl holocaust, nesmí už nikdy opakovat.

Deti ktere prezily

DĚTI, KTERÉ PŘEŽILY
Autor: R. D. Rosen
Originální název: Such Good Girls
Překlad: Vít Mlejnek
Žánr: literatura faktu, historie
Vydáno: Brána, 2021
Počet stran: 328

Hodnocení: 95 %

www.knizniklub.cz/knihy/536576-deti-ktere-prezily


 
Banner

PřihlášeníS toxickými vztahy je to jako s chřipkou – virus daleko snadněji napadne člověka s oslabenou imunitou

S velkou nadsázkou by se tenhle příběh dal nazvat „Jíst, meditovat a milovat po česku“. Jen to není taková selanka, i když se děj odehrává v romantickém přírodním prostředí Grand Canyonu. Hlavní hrdinka tam ani nemedituje, ani si neužívá místních kulinářských specialit, ale tvrdě maká a kručení v břiše už ani nevnímá. A milování? Počáteční elektrické výboje vzrušení brzy vystřídají bolest, paralýza ze strachu a živočišný odpor. Naštěstí zafunguje i pud sebezáchovy.

Pointa

Skřítci Houbáci opět zasahují

Děti, co mají pod kloboukem, už jistě znají skřítky Houbáky. Ti se nyní vracejí na scénu a s nimi spousta dalších lesních bytostí, bez nichž by to v lese nebylo tak úplně ono. Na světě je druhý díl Houbáčků, knížky, která by měla ležet na čestném místě všech knihkupectví. Čím je tak výjimečná? Je prostě jedinečná!

Pointa

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Rozhovor

Arnošt Goldflam: „Jsem veselý totální defétista, pesimista a katastrofista.“

Arnošt Goldflam je takový český renesanční člověk - píše knihy, scénáře, hraje v divadle i ve filmech, učí, a tak dále. V blízké době bychom ho měli vidět například v pokračování legendárního snímku Dědictví, o kterém si můžete...

Videorecenze knih

Fotbal je magie, je to souboj umění, techniky a síly se soupeřem, který chce taky vyhrát

Na svém kontě má 130 fotbalových zápasů v nejvyšší československé soutěži, během nichž vystřelil 11 gólů. Kromě toho je dvakrát mistr Kostariky a jednou mistr střední Ameriky, z doby kdy působil v kostarickém klubu LD Alajuelense. Řadu let byl fotbalovým expertem a komentátorem fotbalových zápasů v České televizi. Spolu s manželkou, dcerou a synem pořádají každoročně pravidelně rodinný příměstský tábor pro děti Multi Art Camp, o který je obrovský zájem. Věnuje se také grafice a malování obrazů. Řeč je o Pavlu Karochovi.

Z archivu...

Čtěte také...

Vysoké sázky, Noční jestřáb a Dvojí hra jsou názvy tří povídek s kriminální zápletkou v hlavní roli s detektivem Jesse Stonem.

200litJiž obal knihy nám čtenářům nabízí jakousi ochutnávku obsahu jednotlivých povídek. Zlověstná vrána sedící nad hladinou vody u povídky Vysoké sázky, dalekohled s odrazem ženy ve skle u Nočního jestřába a pár třešní ve sklenici u Dvojí hry.

...

Literatura

Manolito Brejloun pobaví

mano 200Manolito Brejloun je přezdívka malého španělského kluka. Ten se ve skutečnosti jmenuje Manolito García Moreno, ale nikdo ho pod jeho skutečným jménem nezná. Jeho příběhy okouzlily svět a jsou vydávány v řadě zemí. Dočkaly se i filmového zpracování. ...

Divadlo

Muzikál Edith a Marlene se v Národním divadle moravskoslezském dočká čtyřiačtyřicáté reprízy

edith a marlene perex1Jubilejní 44. reprízy se dočká v pondělí 28. prosince na jedné ze scén Národního divadla moravskoslezského Ostrava, konkrétně na jevišti Divadla Jiřího Myrona, komorní muzikál Edith a Marlene, jehož autorkou je maďar...

Film

Křtiny aneb exkurze do polského podsvětí
ImageDrsný, avšak velmi lidský příběh současného varšavského podsvětí, kde vládne zákon ulice a nejsilnějšího gangu. I takto jednoduše by se film režiséra Marcina Wrony dal popsat, pokud bychom měli k dispozici jen několik slov. A...