Prominentní vězni nacistického režimu
Kultura21.cz

Prominentní vězni nacistického režimu

V Hitlerove moci perexOrganizace SS držela v koncentračních táborech Sachsenhausen, Buchenwald a Dachau prominentní vězně nejen z Německa, ale i ze zahraničí. Pro tento účel se konfiskovaly také zámky i hotely, které sloužily jako příbytky pro tyto speciální vězně.

 


Mezi ně patřili například politici, vojáci, průmyslníci, duchovní i příslušníci. Našli se mezi nimi rovněž odpůrci režimu, například pastor Martin Niemöller, neúspěšný atentátník na Hitlera Georg Elser nebo bývalý rakouský kancléř Kurt Schuschnigg, Stalinův syn Jakov Džugašvili, jehož jeho otec odmítl vyměnit za německé rukojmí, nizozemský ministerský předseda Hendrik Coljins, regent Maďarského království Miklós Horthy, italská princezna Mafalda, belgický král Leopold III. i francouzský premiér Léon Blum.

Kniha německého novináře a publicisty
Knihu V Hitlerově moci napsal Volker Koop, německý novinář, historik, publicista a spisovatel, který od roku 1995 působí na volné noze. Napsal více než 30 knih literatury faktu, v nichž se věnuje převážně německým a evropským poválečným dějinám. Přednášel na univerzitách ve Freiburgu a v Paříži a momentálně žije v Berlíně.

Ne moc známá součást války
Na začátku knihy vás autor uvede do problematiky prominentních nacistických vězňů a poté následuje jedenáct kapitol, z nichž se každá věnuje určitému tématu. Dozvíte se například to, které německé elity skončily jako rukojmí SS, jak se do vazby dostal belgický král, kdo byli Hitlerovi „osobní vězni“ a které zámky, hotely a ostrov byly vybrány pro tuto kategorii vězňů. Knihu uzavírá závěrečná poznámka.

I když se jedná o naučnou literaturu, je styl psaní poutavý a čtivý. Autor svá tvrzení podporuje citacemi z různých dokumentů a nechybí ani černobílé fotografie. Protože je v knize zpracována ne moc známá součást druhé světové války, ocení ji zejména čtenáři, který se o toto historické období zajímají.

V Hitlerove moci

V HITLEROVĚ MOCI
Autor: Volker Koop
Originální název: In Hitlers Hand. Sonder – und Ehrenhäftlinge der SS
Žánr: naučná literatura
Překlad: Lubomír Košnar
Vydáno: Universum, 2020
Počet stran: 232

Hodnocení: 90 %

www.knizniklub.cz/knihy/523650-v-hitlerove-moci-zvlastni-a-cestni-veznove-nacistickeho-rezimu.html


 

Pro dobrou náladu...

PřihlášeníSoutěže

Bílá voda si zaslouží být knihou roku

Na jaře vyšla v nakladatelství HOST dlouho očekávaná kniha Kateřiny Tučkové s názvem Bílá Voda, která rozhodně stojí za to!
HOST

Pohádky z Kouzelného palouku si děti přečtou i samy

V nakladatelství Fragment vyšel unikátní Čtenářský systém, který má za cíl usnadnit orientaci v knižní nabídce pro začínající čtenáře. Soustředili se nejen na prvňáčky a druháčky, ale i na předškoláky a spolupracovali se zkušenou pedagožkou Kamilou Balharovou.
Fragment (Albatros Media)
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Rozhovor

Jan Rosák: „Práce mě pořád baví a v tenise mám stále slušnou úroveň.“

jan rosakNemůže snad být Čecha, který by někdy nesledoval Riskuj! nebo Videostop. Nejen tyto pořady spojuje jméno sympatického Jana Rosáka. Ten brzy oslaví 65. narozeniny, ale elán ani nadhled mu rozhodně nech...

Hledat

Rozhovor s Ondřejem Neffem. Jak se mu vyhodnocovaly soutěžní povídky?

Ondřej Neff se stal patronem naší literární soutěže sci-fi a fantasy povídka, jejíž výsledky jsme nedávno vyhlásili. Osobně měl tu čest vybrat tři nejlepší povídky a my jsme měli tu čest s ním spolupracovat. Jak se mu povídky hodnotily, kterou svou knihu má nejraději a co pro své čtenáře chystá do budoucna?
Sledovat články Ondřeje Neffa můžete zde.

Z archivu...

Čtěte také...

PAŘÍŽSKÁ NEZNÁMÁ ZAKOUTÍ

Tajnosti 200Pro milovníky tohoto krásného města na Seině je určena půvabná knížka Katii Chapoutierové  o málo známých místech, kam „cestovky“ své turisty nevozí a přesto nebo právě proto jsou velmi zajímavá.

...


Literatura

Hledejte s Christopherem zapomenuté a odhalte ztracené

alchymistova-sifra-volani-prizraku 200V nakladatelství Fragment vyšel už čtvrtý díl ze série Alchymistova šifra od spisovatele Kevina Sandse. Vzhůru na něj!

 

...

Divadlo

Malované na skle ve Zlíně krásně namalovali

malovane-na-skle 200Podzimní večer 20. listopadu se v Městském divadle Zlín nesl ve slavnostním duchu. Jednak šlo o 51. reprízu představení Malované na skle, které získalo cenu Aplaus za nejlepší inscenaci 69. sezony a její představitel byl nomi...

Film

Opět k nám dorazily Dny evropského filmu

evropsky film200Už po dvacáté se konají Dny evropského filmu, tentokrát kromě Prahy proniknuvší ještě do Brna, Hradce Králové, Ostravy, Jablonce nad Nisou a Uherského Hradiště. Organizátoři s podporou řady velvyslanectví a kulturních in...