V nakladatelství Pragma vyšla útlá kniha Lubomíra Nečase s názvem Příběhy z druhého břehu.
Lubomír Nečas v úvodu nazvaném Zážitky silnější než cokoliv jiného! popisuje, že skutečné životní příběhy lidí v knize jsou natolik autentické a silné, že si vůbec nebyl jistý, jestli emoční intenzita jejich prožitků, které jim změnily život a pohled na něj, bude dostatečně silná i ve slovech. Samotnému mu při nich běhal mráz po zádech, jindy se mu automaticky spustily z očí slzy a mnohdy také mlčel, protože vteřiny naprostého ticha byly vypovídající a silné.
V knize se nachází celkem 12 příběhů od lidí nejrůznějšího věku. Jejich zaměření prozrazují už názvy příběhů: Setkání s nenarozeným synem, Nikdy mě nenapadlo, že mám takový dar nebo Každý má svého strážného anděla. Autor v příbězích nechává vyprávět hlavně protagonisty, sám příběhy jen uvozuje a nekomentuje. To je rozhodně dobře, protože u takového díla je důležité nechat soudy a působení na jednotlivci.
Ačkoliv si myslím, že takové příběhy záleží na osobním prožitku, bylo pro mě čtení opravdu fascinující. A to především z hlediska hledání spojitostí mezi jednotlivými příběhy. Je zajímavé, jak si byly jejich zážitky podobné a jak je také dokázaly ovlivnit do budoucna a navézt je na jinou cestu. Například Hedvika si otevřela květinářství, Kamil si začal vážit života a přehodnotil své priority, Kryštof si udělal masérský kurz a je toho mnohem více!
„Všude zní velmi příjemná hudba, ale mě nejvíc zaujalo to všechno kolem, ta boží příroda. Ty fantastické barvy, o kterých se nám tady na Zemi ani nezdá. Nekonečný prostor všech možných barev, příjemných vůní, květin, které jsem nikdy neviděla, velmi přívětivých a radostných zvířat, ty stromy, vodopády, támhle oceán… Zkrátka skutečný ráj. Opravdová rajská zahrada. Nejen zvířata, ale i rostliny se na vás usmívají!“ (str. 52)
Příběhy z druhého břehu nejsou úplně mainstreamovým čtením, a ne každý si k nim najde cestu. Každopádně by si zasloužily pečlivější redakční práci – překlep se nachází hned v úvodní větě prvního příběhu, je zde nadbytek tří teček a některé věty by zasloužily pořádně zkrátit. I když v tomto případě může jít o umělecký záměr, protože se jedná o vyprávění lidí, ale šest výrazů „které“ na jednu větu by bylo moc i na slohovou práci na základní škole.
Luboš Nečas, dipl.um. (*1972) po gymnáziu v Boskovicích vystudoval pražskou Státní konzervatoř (obor Zpěv populární hudby, herectví), dále je absolventem Muzikálové školy Petra Novotného a Vyšší odborné školy při Konzervatoři Jaroslava Ježka v Praze (obor Tvorba textu a filmového scénáře). Už v průběhu studia na konzervatoři začal pracovat v médiích, kde prošel od práce redaktora, přes editora až k šéfredaktorskému postu. Momentálně působí jako redaktor hlavních rozhovorů ve společenském týdeníku Story. Jako scenárista pracoval na televizních pořadech Áčko, Tabu, Sauna a Věštírna. V Euromedia Group mu vyšly knihy: Zůstat člověkem aneb Vzpomínání HELENY RŮŽIČKOVÉ, Závislost nejen na lásce aneb Příliš otevřená zpověď TEREZY PERGNEROVÉ, MARTA KUBIŠOVÁ - Asi to tak sám Bůh chtěl…, MILENA DVORSKÁ - Vyprávění o životě… a IRENA KAČÍRKOVÁ - Krásná, ale nešťastná.
Příběhy z druhého břehu
Autor: Lubomír Nečas
Žánr: populárně naučná, psychologie
Nakladatelství: Pragma (Euromedia Group)
Rok vydání: 2021
Počet stran: 176
Hodnocení: 65 %
https://www.knizniklub.cz/knihy/495636-pribehy-z-druheho-brehu.html
< Předchozí | Další > |
---|