Zjistěte, co lidé zažili na „druhém břehu“

Zjistěte, co lidé zažili na „druhém břehu“

Tisk

pribehy z druheho brehu 200V nakladatelství Pragma vyšla útlá kniha Lubomíra Nečase s názvem Příběhy z druhého břehu.

 

 

 

Lubomír Nečas v úvodu nazvaném Zážitky silnější než cokoliv jiného! popisuje, že skutečné životní příběhy lidí v knize jsou natolik autentické a silné, že si vůbec nebyl jistý, jestli emoční intenzita jejich prožitků, které jim změnily život a pohled na něj, bude dostatečně silná i ve slovech. Samotnému mu při nich běhal mráz po zádech, jindy se mu automaticky spustily z očí slzy a mnohdy také mlčel, protože vteřiny naprostého ticha byly vypovídající a silné.

V knize se nachází celkem 12 příběhů od lidí nejrůznějšího věku. Jejich zaměření prozrazují už názvy příběhů: Setkání s nenarozeným synem, Nikdy mě nenapadlo, že mám takový dar nebo Každý má svého strážného anděla. Autor v příbězích nechává vyprávět hlavně protagonisty, sám příběhy jen uvozuje a nekomentuje. To je rozhodně dobře, protože u takového díla je důležité nechat soudy a působení na jednotlivci.

Ačkoliv si myslím, že takové příběhy záleží na osobním prožitku, bylo pro mě čtení opravdu fascinující. A to především z hlediska hledání spojitostí mezi jednotlivými příběhy. Je zajímavé, jak si byly jejich zážitky podobné a jak je také dokázaly ovlivnit do budoucna a navézt je na jinou cestu. Například Hedvika si otevřela květinářství, Kamil si začal vážit života a přehodnotil své priority, Kryštof si udělal masérský kurz a je toho mnohem více!

„Všude zní velmi příjemná hudba, ale mě nejvíc zaujalo to všechno kolem, ta boží příroda. Ty fantastické barvy, o kterých se nám tady na Zemi ani nezdá. Nekonečný prostor všech možných barev, příjemných vůní, květin, které jsem nikdy neviděla, velmi přívětivých a radostných zvířat, ty stromy, vodopády, támhle oceán… Zkrátka skutečný ráj. Opravdová rajská zahrada. Nejen zvířata, ale i rostliny se na vás usmívají!“ (str. 52)

Příběhy z druhého břehu nejsou úplně mainstreamovým čtením, a ne každý si k nim najde cestu. Každopádně by si zasloužily pečlivější redakční práci – překlep se nachází hned v úvodní větě prvního příběhu, je zde nadbytek tří teček a některé věty by zasloužily pořádně zkrátit. I když v tomto případě může jít o umělecký záměr, protože se jedná o vyprávění lidí, ale šest výrazů „které“ na jednu větu by bylo moc i na slohovou práci na základní škole.

Luboš Nečas, dipl.um. (*1972) po gymnáziu v Boskovicích vystudoval pražskou Státní konzervatoř (obor Zpěv populární hudby, herectví), dále je absolventem Muzikálové školy Petra Novotného a Vyšší odborné školy při Konzervatoři Jaroslava Ježka v Praze (obor Tvorba textu a filmového scénáře). Už v průběhu studia na konzervatoři začal pracovat v médiích, kde prošel od práce redaktora, přes editora až k šéfredaktorskému postu. Momentálně působí jako redaktor hlavních rozhovorů ve společenském týdeníku Story. Jako scenárista pracoval na televizních pořadech Áčko, Tabu, Sauna a Věštírna. V Euromedia Group mu vyšly knihy: Zůstat člověkem aneb Vzpomínání HELENY RŮŽIČKOVÉ, Závislost nejen na lásce aneb Příliš otevřená zpověď TEREZY PERGNEROVÉ, MARTA KUBIŠOVÁ - Asi to tak sám Bůh chtěl…, MILENA DVORSKÁ - Vyprávění o životě… a IRENA KAČÍRKOVÁ - Krásná, ale nešťastná.

pribehy z druheho brehu

Příběhy z druhého břehu
Autor: Lubomír Nečas
Žánr: populárně naučná, psychologie
Nakladatelství: Pragma (Euromedia Group)
Rok vydání: 2021
Počet stran: 176
Hodnocení: 65 %

https://www.knizniklub.cz/knihy/495636-pribehy-z-druheho-brehu.html


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Ivo T. Budil: Nejsem si jist, zda evropské hodnoty obstojí

TBudil200Profesor Ivo T. Budil patří mezi nejznámější české antropology. Založil a několik let vedl Filozofickou fakultu Západočeské univerzity v Plzni. V současnosti působí na Katedře mezinárodních vztahů a evropských studií Metropolitní univerzity Praha. Je ...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Z archivu...

Čtěte také...

Laura Day: Tak se přání stávají skutečností

laura day prani 200Kniha z pera autorky bestselleru Vítejte v krizi! se stala pomocnou rukou pro některé známé americké osobnosti a herce. Bude úspěšná i u nás? Její téma je možná stokrát ohrané, přesto Laura Day dokázala ještě z notoricky známého z...


Literatura

Nový případ Patrika Hedströma

camilla lackberg elsyino tajemstviDetektivky švédských autorů dobývají český knižní trh. Spustila se doslova lavina. Čím lákají autoři ze severu Evropy své čtenáře, v čem se jejich případy odlišují od amerických a anglických krimi ...

Divadlo

Tři mušketýři ve Zlíně: klasika v komediálním hávu

MDZ Tri-musketyri200Poslední premiérou v rámci sezóny 2023/2024 Městského divadla Zlín bude světová klasika z pera Alexandera Dumase Tři mušketýři v nové komediální adaptaci současného amerického dramatika Kena Ludwiga, jehož titul Baskerville: Záhada...

Film

Dobové detektivní drama Úsvit má plakát z dílny hollywoodské designérky Desi Moore

plakát ÚSVIT film (2)Několik dní před světovou premiérou, která se odehraje 1. července v Hlavní soutěži 57. MFF Karlovy Vary, tvůrci zveřejňují plakát k filmu Úsvit. Autorkou plakátu je renomovaná hollywoodská designérka Desi Moore. Ve filmové...