Peter Nagy: Vždy som chcel byť pesničkár

Peter Nagy: Vždy som chcel byť pesničkár

Tisk

Nagy perexV rámci stého výročia Slovenského ochranného zväzu autorského sme spravili pre našu redakciu rozhovor so spevákom, skladateľom, textárom, producentom a fotografom Petrom Nagyom.

 

SOZA oslávila sté výročie, čo to pre vás znamená?
Je to veľmi zvláštne, pretože som v programe videl toľko piesní, ktoré všetci poznáme. Uvedomil som si, akú to má veľkú históriu. Slovenská muzika je obdobie Františka Krištofa Veselého a pána Milana Lasicu, kedy som bol ešte dieťa a nakoniec aj Mekky Žbirka bol o niekoľko rokov popredu. Pre mňa je cťou, že môžem spievať jeho pieseň Zažni. Je to zvláštne, že sa stretáva história a som šťastný, že aspoň trošku môžem byť jej súčasťou.

Nagy3

Čo pre vás história evokuje, lebo aj vy ste si prešli svojou celou históriou v rámci svojej hudby od začiatkov, prierezom až do teraz.
Je to pekné. Vždy som chcel byť pesničkár. Chcel som si písať hudbu sám a rád by som povedal ľuďom, ktorí chcú písať sami muziku, a nie je ich málo na Slovensku, aby sa nevzdávali, že je to veľmi pekný pocit. Máte piesne, ktoré spievajú ľudia spolu s vami pod pódiom. Možno to znie jednoducho, ale je to veľmi ťažká cesta.

Aká bude vaša ďalšia cesta, kam budete postupovať? Čo pripravujete?
Teraz nič nepripravujem, lebo my sme vytvorili minulý rok nový album. Budeme hrať, lebo budúci rok oslavujeme 40 rokov od prvého koncertu skupiny Indigo, ktorý sme mali v Banskej Bystrici. Teším sa. Nie vždy musí byť nejaký projekt. Projektov bolo veľmi veľa za posledné roky, ale keď má človek obyčajné pesničky, tak sa teší na pódium. Piesne ako Aj tak sme stále frajeri alebo Sme svoji alebo Láska je tu s nami spievajú všetci.

Nagy2

Máte svoju obľúbenú skladbu, ktorú rád hráte?
Áno je to od Beatles, konkrétne od Johna Lenona Imagine. Je to jedna z prvých piesní, čo som vedel hrať a myslím, že jej text hovorí za súčasnú dobu znova, lebo sa to opakuje. Túžba po mieri, po pokojnom živote. To je poslanie piesne Imagine. To je moja obľúbená pieseň.

Trošku sa vrátim späť, keďže situácia, ktorá bola predtým v rámci Covidu-19, Ukrajiny a ďalších záležitostí, bola náročná. Ako ste to zvládali, ako ste tento čas využili?
Počas Covidu som bol najskôr smutný, potom som sa bál ako všetci a následne som si povedal, že je čas, pozrieť sa do svojich záznamov a textových poznámok. Nahrali sme nový album Petrolej, kde je desať nových piesní, ktoré som dal dokopy. Mal som čas, bol pokoj. Práve dnes som nad tým rozmýšľal, aký bol pekný pokoj, kedy sme nesmeli hrať. Hral som doma so svojou kapelou, tak sme nahrali dúfam pekný album.

Nagy1

Predpokladám, že vám chýbala kultúra?
Teraz je to úplne úžasné, pretože ľudia ožili. Byť na pódiu a vidieť ako publikum s vami spieva, to je myslím pre muzikanta najviac. Za tým už nič viac nemôže byť.

Photo credit: © Ján Vlk - Dreamwolf Arts Photography 2022 www.dreamwolf.sk 

( 0 hlasů ) 


 

PřihlášeníŘeka pod hladinou – hra na samotné výspě teritoria život

Na knižním trhu se nedávno objevil titul, který by si zasloužil multižánrové zařazení. Řeka pod hladinou s podtitulem Vědomím proti času totiž není pouhým dobrodružstvím, ale románem s mnohem širším, filosoficko-psychologicko-vědeckofantastickým přesahem. Vypráví o muži, jehož v červnu roku 2018 objevili indiánští lovci na břehu řeky Tatshenshini v oblasti Yukon a přivezli jej s vážným poraněním do Nemocnice sv. Pavla ve Vancouveru. Neznámý v bezvědomí je později identifikován jako vodácký průvodce z Čech.

Bílá vlčice

Na první pohled mě Bílá vlčice zaujala svou nádherně ilustrovanou obálkou, která láká k samotnému prozkoumání obsahu knihy. Pojďme se tedy společně ponořit do dobrodružství maličké Pětky a jejího věrného druha havrana Raaka, který ji doprovází na její místy i strastiplné životní pouti. Budete zažívat nezměrná dobrodružství v hlubokých lesích, podél řek i na rozsáhlých pláních v samotném srdci hor, kdy se radostné chvíle, budou střídat s těmi smutnějšími, avšak rozhodně vás nenechají vydechnout.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

„Prospěli jsme svému zdraví, zdraví našich klientů a hlavně se chováme šetrně k přírodě, co více si přát“

Tezop 200iskárna EZOP je zlínská společnost, která vznikla už v roce 1993 a od té doby se vyvíjí a upevňuje svou pozici především v oblasti tiskových služeb, reklamy a různých výstavních expozic. Všechny jejich tisky jsou ekologické a víc nejen o nich nám prozr...

Fanouškovství i historie nejúspěšnějšího českého klubu

Úspěšný český autor Ota Kars přichází s dalším dílem, které se tentokrát věnuje jeho vášni pro fotbal. Fotbalová škvára je další knihou vydanou ke 130. výročí od založení letenského klubu. Popisuje jeho historii tak trochu jiným způsobem.

Čtěte také...

Vlastimil Vondruška: „Kopec Klíč je pro mne určitý symbol, který jsem rozhodně nemohl vynechat, když jsem se do psaní sklářské ságy pouštěl.“

Vondruska 200Čtyřdílná historická sága Křišťálový klíč Vlastimila Vondrušky je velkou rodinnou kronikou z období baroka. Příběhy sklářské rodiny se odehrávají v klíčovém období vývoje Čech, tzv. manufakturním období, tedy od konce 17. století do reforem ...


Literatura

S toxickými vztahy je to jako s chřipkou – virus daleko snadněji napadne člověka s oslabenou imunitou

Mezi dvema perexS velkou nadsázkou by se tenhle příběh dal nazvat „Jíst, meditovat a milovat po česku“. Jen to není taková selanka, i když se děj odehrává v romantickém přírodním prostředí Grand Canyonu. Hlavní hrdinka tam ani nemedituje, ani si neužív...

Divadlo

V neděli 31. října se ve vyprodaném Divadle na Vinohradech konal IV. ročník taneční show Roztančené divadlo

roztancene divadlo 200Autorský projekt Tanečních kurzů Martina Šimka & Terezy Řípové byl odstartován v roce 2016 v Městském divadle Mladá Boleslav, kde proběhl první ročník projektu Roztančené divadlo aneb když herci tančí. Po tamním úspěchu p...

Film

Pohádka o Popelce se nekonala

altSekce Noční horizonty zlínského filmového festivalu přináší filmy “nedětské a nemládežnické”. Pokud se považujete za náročnějšího diváka, tak vězte, že stojí za to zůstat vzhůru, odolat ostatním filmovým svodům a zamířit do kina. Zaváhat se nevypla...