Freyju s Huldarem tentokrát spojí Panenka
Kultura21.cz

Freyju s Huldarem tentokrát spojí Panenka

panenka 200Královna islandské krimi Yrsa Sigurðardóttir přichází s další knihou! Tentokrát se jedná o pátý díl s Freyou a Huldarem s názvem Panenka.

 

 

 

Jak to tak u knihy této islandské spisovatelky bývá, prolíná se v nich hned několik příběhů, které se později spojí. Hned ten úvodní představuje Dísu s dcerou Rósou. Ty jsou s kolegou z práce na výletě na rybářské lodi a uloví starou rozbitou panenku. Malá Rósa si ji chce vzít domů a následujícího rána je panenka pryč a Dísa leží v koupelně v tratolišti krve mrtvá. Na druhé straně detektiv Huldar pátrá po lidských ostatcích na mořském dnu a bojuje s identifikací nalezených kostí. Do toho policie řeší brutální vraždu bezdomovce a do toho se objevuje Freya mající na starosti asistovat u případu nahlášeného sexuálního zneužívání v domově sociální péče o nezletilé.

Tyto jednotlivé zápletky se postupně navzájem propojují a autorka přednáší čtenářovi spoustu motivů. V ději figurují jak drogy, tak peníze i vztahy a vše dolaďuje nevlídná atmosféra Islandu. K tomu je zde opět chemie mezi Huldarem a Freyou a čtenáři Yrsy musí skákat nadšením. Já se k nim rozhodně řadím, protože jsem se do Panenky okamžitě zakousla a moc si čtení užívala.

Oproti předchozím dílům byla Panenka rozhodně méně brutální a možná i trochu jiná, ale opět propracovaná a velmi dobře napsaná. Někteří si stěžují na rozvláčnost, a naopak odbytý konec, ale tak to u detektivek někdy bývá a mně to v tomto případě opravdu nevadilo a Panenku považuju za velmi dobrý díl.

Yrsa Sigurðardóttir (1963) je celosvětově uznávaná islandská autorka detektivní a thrillerové literatury. V roce 2005 vydala svůj první detektivní román Poslední rituál (Metafora, 2007), který jí okamžitě vysloužil přídomek „královna severské krimi“ a který znamenal začátek oceňované série s právničkou Tórou Gudmunsdóttir. Své postavení jedné z nejlepších detektivních autorek současnosti upevnila řadou samostatných thrillerů, jež byly dosud přeloženy do více než 30 jazyků, a především pak v roce 2014 románem DNA (Metafora, 2017), prvním dílem volné série s dětskou psycholožkou Freyjou a detektivem Huldarem. Na ten hned o rok později navázala druhým dílem Černá díra (Metafora, 2018) a posléze třetím dílem Katarze (Metafora Grada, 2019) a čtvrtým Poprava (Metafora Grada 2021). Novinky o Yrsiných knihách můžete sledovat na facebookové stránce Yrsa Sigurðardóttir CZ.

panenka

Panenka
Autor: Yrsa Sigurðardóttir
Překlad: Hana Sichingerová
Žánr: krimi, detektivka
Nakladatelství: Metafora (Grada)
Rok vydání: 2022
Počet stran: 432
Hodnocení: 91 %

https://www.grada.cz/panenka-11258/


 

Pro dobrou náladu...

PřihlášeníSoutěže

Pyrografie aneb antistresové tvoření pro milovníky dřeva

V nakladatelství Grada vyšla kniha Vypalování do dřeva aneb Pyrografie pro každého, která potěší každého kreativně založeného milovníka dřeva.
Grada

Třešně v rumu jsem zhltla jako malinu

V nakladatelství Cosmopolis vyšla kniha novinářce Michaele Janečkové s názvem Třešně v rumu, která pojednává o její cestě na Kubu.
Cosmopolis (Grada)
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Rozhovor

„Neřešte to sami,“ říká autor knihy Neradost Karel Novotný.

PEREXOVY OBRAZEK Neradost Karel NovotnyV knihkupectvích se nedávno objevila růžová knížka s neobvyklým názvem Neradost. Jejím autorem je Karel Novotný – marketér, konzultant a otec dvou dětí. Ve své literární prvotině se rozh...

Hledat

Anketa

Pomalu nastává čas dovolených. Kde byste tu svou nejraději strávili?
 

O čmelácích vážně i nevážně

V nakladatelství Kazda vydali další knihu přírodovědce Dava Goulsona. Po Divočině v zahradě přichází Návrat čmeláků.
Kazda

Z archivu...

Čtěte také...

Moudrost z knihy Čtyři dohody

moudrost z-knihy ctyri dohody 200V dubnu vyšlo již třetí vydání moudrosti z knihy Čtyři dohody od Dona Miguela Ruize. Hledáte-li kapesní osvícení, milý dárek pro své blízké, nebo pokud chcete nahlédnout pod pokličku duchovna v podání ...


Literatura

Návštěva malé smrti

navsteva male smrti 200Dostala se mi do rukou útlá knížka Návštěva malé smrti a dýchlo na mě hořkosladké kouzlo. Námět je trochu strašidelný, pomyslela jsem si. Co to má znamenat? Jenže od počátku až do konce jsem jedním dechem ...

Divadlo

Skleněný pokoj: Světová premiéra původně knižního bestselleru v Brně

Skleneny pokoj 200Román britského spisovatele Simona Mawera se odehrává v Brně, mezi roky 1925 a 1968. Podkladem příběhu je osud lidí kolem slavné vily Tugendhat, světově uznávaného architekta Ludwiga Miese van der Rohe.

Film

Lovci a oběti - Jste připraveni vidět svět takový jaký je?

lovci 200Dluhy, exekuce, vymahači, to je hlavní téma filmu Lovci a oběti, ve kterém září Martin Kraus nebo Tomáš Hanák. Akce, napětí, nadsázka i příběh velké lásky nebude chybět v tomto novém českém filmu na...