Snít nestačí. Je třeba si sny i plnit

Snít nestačí. Je třeba si sny i plnit

Curie sklodowska perexMarie Curie-Sklodowská už v dětství snila o studiu na univerzitě. V 19. století ale musela jako dívka, která pocházela z rodiny chudého polského učitele, za svůj sen tvrdě bojovat.

 


Marie však ví, co chce, a nakonec se dostane na pařížskou Sorbonnu. Když pak potká uznávaného fyzika Pierra Curieho, její život se od základů změní. Společně dosáhnou převratných úspěchů, cena za ně je ale vysoká.

Životopisný román o známé vědkyni
Knihu Marie Curie-Sklodowská s podtitulem Odvaha snít napsala Susanna Leonard, která obdivuje statečné ženy a miluje Paříž. Tyto dvě věci ji přivedly na myšlenku napsat životopisný román o jedné z nejvýznamnějších osobností, která v Paříži působila. Autorka v současnosti pracuje na dalším románu o americké bioložce Dian Fosseyové.

Kniha pro ženy, které milují skutečné příběhy
Autorka se více než na vědeckou práci a úspěchy Marie Curie-Sklodowské soustředí na její soukromý život. Vypráví o jejím dětství v Polsku, o škole, kterou navštěvovala, o její práci domácí učitelky, první lásce, o manželství s Pierrem a jejich dcerách. Román začíná den před svatbou její starší dcery Irene, kdy Marie potká svou bývalou studentku, se kterou sdílí část svého příběhu. S dalšími zážitky z minulosti se poté svěřuje i dceři Eve a její přítelkyni.

Autorce se povedlo skvěle zachytit atmosféru Polska i Paříže. Ukazuje, jak se ve druhé polovině 19. století svět pomalu měnil a jak tyto změny ovlivňovaly život hlavní hrdinky a jejího okolí. Vědecké práci je však věnována jen malá část knihy, takže pokud vás zajímá zejména toto téma, kniha vás neosloví. Na své si přijdou zejména ženy, které milují skutečné příběhy.

Curie sklodowska

MARIE CURIE-SKLODOWSKÁ
Autorka: Susanna Leonard
Originální název: Madame Curie und die Kraft zu träumen
Překlad: Jaromíra Borecká
Žánr: životopisný román
Vydáno: Ikar, 2022
Počet stran: 336

Hodnocení: 80 %

Odkaz/Zdroj obrázku: www.knizniklub.cz/knihy/563185-marie-curie-sklodowska.html


 

PřihlášeníSoutěže

Zvířata nejsou bez citu

Nakladatelství Portál vydalo velmi zajímavou knihu. Zve nás do obrovského světa zvířecích smyslů. A je mi až hanba, jak člověk s těmito smyslově bohatými zvířaty zachází a je dojemné, když je někdo miluje a plně respektuje jejich potřeby.
Portál

Nevyhazujte dřevo a vyrobte si z něj jednoduše nějaký nábytek

Jednoduše ze dřeva s podtitulem Nábytek a předměty z nasbíraného dřeva je název knihy, která vyšla v nakladatelství Grada už v roce 2016 a loni se dočkala dotisku. Nadšení Antje Rittermannové je rozhodně nakažlivé!
Grada
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Rozhovor

Ředitel festivalu Voda, moře, oceány Jindra Soukal: celoroční práce se na konci tváří jako příjemně a bezproblémově běžící festival

TVMO Soukal perexakže jsem se opět ocitla v takovém středu vesmíru, vždyť to se přece o Bali říká, ne? Ale nebojte, nesedla jsem do letadla a nedala jsem se opět na tu děsivou dvoudenní cestu s cílem Denpasarského leti...

Hledat

Když se v písních stmívá

Album Martina Hejnáka Chmýří, které vlastním nákladem vydal v roce 2021, obsahuje 14 (relativně) nových či zrevitalizovaných skladeb. Jednotlivé songy nejsou příliš dlouhé, takže i přes jejich celkový počet výsledná stopáž jen o fous přesahuje 30 minut.

Z archivu...

Čtěte také...

Bublifuk jede plnou parou vpřed a boduje

bubli200Nová komiksová revue Bublifuk úspěšně pokračuje v nastaveném kursu. Druhý díl nazvaný Plnou parou vpřed rozvíjí motivy všech kreslených příběhů z úvodního dílu. Opět se setkáváme s Fernandem a Stellou, kteří předbíhají dobu a tentokrát vynalézají ponorku...


Literatura

Naštvala vás pokuta? Toho policistu možná také

muj pribeh jmenem policie 200Nakladatelství Cosmopolis vyšla kniha Jana Dudy s názvem Můj příběh jménem policie, která odkrývá mnoho zajímavých skutečností.

...

Divadlo

Komedie Poslední ze žhavých milenců se Simonou Stašovou má za sebou skoro 12 sezón

posledni ze zhavych milencu 200Komedie Poslední ze žhavých milenců, patří mezi nejúspěšnější díla známého amerického autora Neila Simona. Řadu sezón se těšila velké divácké přízni na Broadwayi. Skvělá je již svým námětem a přímo dokonalá dí...

Film

The Artist: němý film roku 2012
ImageSnímek The Artist, který natočil francouzský režisér Michel Hazanavicius, má už v této chvíli na svém kontě tři Zlaté glóby a deset nominací na Oscara. Jakkoli výmluvné mohou oficiální vizitky být, nejdůležitějším f...