Společnost Albi nedávno přinesla na trh projekt Kouzelné čtení, se kterým jsme vás na našem webu už seznámili. Jde o knihy, k jejichž čtení je potřeba elektronické tužky. Ta dokáže pomocí speciálních senzorů číst a vydávat různé zvuky a její uživatelé si tak užijí mnoho zábavy. Na podrobnosti kolem tohoto unikátu jsme se zeptali produktového manažera Libora Pešla.
Vážený pane Pešle, vítám Vás u našeho rozhovoru zaměřeného na Kouzelné čtení. Jak jste na tyto unikátní knihy přišli?
Dobrý den, mluvící tužku jsme před časem objevili na zahraničním veletrhu, rozhodli jsme se ale, že si interaktivní knihy i další produkty budeme připravovat sami na míru. Tak vlastně vzniklo Kouzelné čtení.
A jak jste se seznámili s tou technologií spojenou s optickým čtením skrytých kódů? Jak dlouho jste ji museli například testovat? Přeci jen jste museli napsat návody a podobně.
Příprava tohoto projektu byla a stále je velmi náročný proces. Od prvotního nápadu po uvedení první knihy na trh uběhlo více než dva roky. Museli jsme samozřejmě vše důkladně otestovat a připravit, realizace tohoto projektu tak byla a je časově i finančně velmi náročná.
Knihy se vyrábějí v Číně, ale tam je nevyrobí bez vaší předlohy. Co vše pro to musíte udělat? Jak probíhá výrobní proces? První vymyslíte téma?
Každá kniha vzniká od základu u nás, v Číně se realizuje až samotná výroba. Vše tedy začíná naším nápadem, po té pro nás obsahově připravují knihy naši externí spolupracovníci, vždy odborníci pro danou problematiku.
A poté? Přijdou na řadu grafici? Kdo určuje, co vše bude na obrázcích?
Od začátku diskutujeme novou knihu s vybraným ilustrátorem a grafiky. Obsah jednotlivých stránek konzultujeme s tvůrci obsahu i ilustrátorem. Vše musí být v souladu.
Překvapilo mě, že ilustrace (ani texty) u jednotlivých knih nejsou dílem jednoho autora, a přesto je edice konzistentní. Jak jste toho docílili?
Podařilo se nám vytvořit grafické zpracování, které umožňuje sjednocovat i zdánlivě odlišné grafické styly. Bylo to nezbytné, protože knihy jsou určeny pro různé věkové skupiny, musí tak zaujmout děti tříleté i desetileté.
A jak probíhá nahrávání? Jde o dlouhý proces nebo vše probíhá podle předem připravených scénářů?
Nejdelší je vždy samozřejmě příprava, samotné nahrávání už pak musí proběhnout bez zbytečných prodlev. Díky tomu, že partnerem projektu Kouzelné čtení je Český rozhlas, můžeme našim zákazníkům garantovat tu nejvyšší kvalitu zvukových nahrávek.
Hodně knih obsahuje také písničky, které jsou zpívány nějakým dětským sborem. Můžete prozradit, který to je a jak to děti bavilo?
Spolupracujeme s Dismanovým dětským rozhlasovým souborem. Děti byly skvělé a moc si nahrávání užívaly. Při přípravě logopedické knihy „Když roboti brebentí“, která vyjde začátkem příštího roku, nám nadšeně říkaly, jak tuto knihu pořídí svým mladším sourozencům. Dělalo jim radost, že i díky nim se děti naučí správně mluvit.
Napadá mě, že je také velmi důležité, aby v knihách nebyly chyby. Aby elektronická tužka přečetla správný kód a hlavně aby nemluvila chybně nebo zmatečně. Jak je toto ošetřeno?
Samozřejmě tohle je velmi důležité. Abychom předešli případným chybám, je každá kniha několikrát důkladně zkontrolována, než se pustí do výroby a po té do prodeje. I z tohoto důvodu je příprava každé nové knihy velmi náročná.
Kolik knih už je v edici Kouzelné čtení? Po jaké je největší poptávka a jak si to vysvětlujete?
V tuto chvíli máme v nabídce 8 knih, Hru do Auta a interaktivní puzzle Můj stát. Nejoblíbenější jsou v současné chvíli knihy Svět zvířat, Atlas světa a Hravá angličtina. Velmi oblíbená je také kniha pro nejmenší s názvem Hravé učení a zbrusu nová kniha Česká republika pro školáky.
Nebáli jste se, že o mluvící knihy nebude zájem? Jak hodnotíte nyní jejich prodejnost?
Samozřejmě nikdy nemáte předem zaručen úspěch, ale reakce děti i rodičů při testování Kouzelného čtení nám dodávaly optimismus. S prodeji jsme spokojeni, ale vzhledem k vysoké počáteční investici je rentabilita tohoto projektu během na delší trať.
A která kniha z edice Kouzelné čtení je vaše nejoblíbenější a proč?
Moje nejoblíbenější kniha je Atlas světa. Obsahuje zajímavosti z celého světa a hlavně interaktivní hry. Líbí se mi na ní, že si s ní rádi hrají i děti, které jinak zeměpis nemají rádi a mají s ním problémy ve škole. Navíc se s touto knihou zabavím rád i sám. Hra na hlavní města Afriky mi dává pořádně zabrat.
Na závěr Vás poprosím, abyste nám popsal novinky, které v rámci Kouzelného čtení v Albi připravujete.
V říjnu vydáme ještě Anglický obrázkový slovník, na ten se opravdu těším. Bude obsahovat přes tisíc anglických slovíček a díky své interaktivitě je vhodný jak pro úplné začátečníky, tak pro ty, co už anglicky umí. Uvedeme také dvě nová interaktivní puzzle Náš les a Planeta zvířat.
Děkuji za rozhovor!
Zdroj foto: Albi
< Předchozí | Další > |
---|