Co se stalo Shelly Schroederové?

Co se stalo Shelly Schroederové?

Dobri sousede perexMaple Street je ulice, na níž je každý bohatý, vzdělaný a ambiciózní. To se však změní, když se do jednoho z domů přistěhují Arlo a Gertie Wildeovi se svými dětmi Julií a Larrym. Tato svérázná rodina mezi ostatní vůbec nezapadá, ale když se Gertie spřátelí s místní královnou Rheou Schroderovou, zdá se, že bude všechno v pořádku.

 


Rhea se však po nějakém čase začne chovat odtažitě, a to samé platí i pro její dceru Shelly, která byla Juliina nejlepší přítelkyně. Když v nedalekém parku vznikne závrt, život na ulici se změní. Lidé začínají odjíždět a mezi těmi, co zůstávají, narůstá napětí. Pak se stane nehoda, při níž Shelly spadne do závrtu, a situace se vyhrotí. Zatímco všichni hledají nešťastnou dívku, Rhea označí za viníky nehody Wildeovy a začne proti nim štvát všechny sousedy. Jak daleko dokáže zajít? A co se se Shelly stalo?

Kniha vykreslující komplikované sousedské vztahy
Thriller Dobří sousedé napsala americká spisovatelka Sarah Langan. Ta získala na Kolumbijské univerzitě titul v oboru tvůrčí psaní a vystudovala enviromentální toxikologii na Newyorské univerzitě. Píše také horory a je držitelkou Ceny Brama Stokera. Kniha Dobří sousedé, která vykresluje komplikované sousedské vztahy a temnou stránku přátelství a mateřství, je autorčiným prvním dílem vydaným v českém překladu. Kniha vyšla v Nakladatelství Ikar.

Jak daleko dokážou lidé zajít, pokud jde o „bezpečí“ jejich rodiny?
Příběh je velmi temný a depresivní. Ukazuje, jak snadné je najít domnělého viníka a ničit někomu život pomocí lží a falešných obvinění. Z ošklivých pohledů a pomluv vznikne napadení a násilí, a to všechno jen proto, aby všichni zúčastnění udrželi své rodiny v bezpečí. Otázkou ovšem zůstává, zda je někdy nebezpečí, proti kterému se tak urputně brání, vůbec ohrožovalo, a zda není skutečný problém někde úplně jinde…

Zajímavé je, že se příběh odehrává v budoucnosti. Autorka se nezdržuje opisy a místo nich se věnuje myšlenkám a pocitům postav. Zaměřuje se zejména na Gertie, Rheu a děti z party, součástí které jsou i Shelly a Julia, dcery hrdinek. Vyprávění přerušují úryvky z novin a výpovědi svědků, které jsou datované o několik let později než hlavní dějová linka. Ty naznačují, že se na ulici stalo něco špatného, a nutí číst dál. I když vám pravděpodobně většina postav nebude sympatická, stojí kniha Dobří sousedé za přečtení. Je poutavá, znepokojivá a nabízí spoustu podnětů k zamyšlení.

Dobri sousede

DOBŘÍ SOUSEDÉ
Autorka: Sarah Langan
Originální název: A Good Neighbours
Překlad: Václav Procházka
Žánr: thriller
Vydáno: Ikar, 2021
Počet stran: 320

Hodnocení: 85 %

www.knizniklub.cz/knihy/442955-dobri-sousede.html


 

PřihlášeníSoutěže

Hana Zagorová dokázala oživovat písničky, byla v nich krása, oduševnělost a poetika

I kdyby nazpívala třeba jen třetinu toho, co ve své kariéře Hana Zagorová skutečně natočila, tak by byla pořád tou milovanou zpěvačkou. I když nevyzpívala tři oktávy, uměla chytit za srdce, zaujmout. Už od svých uměleckých začátků dokázala oživovat písničky. Textem, výrazem, atmosférou a pak ještě čímsi, co v sobě nemá každý zpěvák.

Bouřlivé ticho po pobřežní cestě

Po tisícikilometrové Jihozápadní pobřežní cestě se manželé Raynor a Moth snaží vrátit k normálnímu životu a zase žít mezi čtyřmi zdmi. Jenže to pro ně není vůbec jednoduché. Raynor bojuje se strachem z lidí i z budoucnosti a Moth vzdoruje postupující nemoci. Ale postačí neuvěřitelné gesto někoho, kdo si přečetl o jejich putování a ztrátě domova, a znovu se v nich probudí síla a odhodlání.
Kazda
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Rozhovor

MetaLinda: „Bola iná doba, asi aj lepšia, ako je teraz.“

Metalinda perexSkupinu MetaLinda založili v Bratislave v roku 1983 členovia skupiny Halušky a Regata Peter Sámel, Ján Lapoš, Vlado Suchán a Dušan Horecký. Ich začiatky ako uviedol Peťo Sáme

Hledat

Odvážná rebelka, která jako jediná může zachránit království

Malá Mia je sirotek žijící ve středověkém městě, v němž zná každý kout. Je samostatná a velmi vynalézavá, a tak se jí a jejím třem lasičkám daří přežít na ulici, a to zejména díky krádežím jídla. Jednoho dne Mia prchá před strážemi a narychlo se převlékne do princeznovských šatů.
Kazda

Z archivu...

Čtěte také...

Guláš pro Masaryka

gul 200Knížka Guláš pro Masaryka mě okouzlila. Už dlouho jsem nečetla tak dlouho do noci, abych se dozvěděla, co bude dál. A taky jsem o přečteném přemýšlela. Děj se odvíjí od slavné bitvy u Hradce Králové až po konec druhé světové války a začá...


Literatura

Média, lži a příliš rychlý mozek, aneb když se na nás valí příliš informací

media-lzi-a-prilis-rychly-mozek 200Nakladatelství Grada vydalo knihu Média, lži a příliš rychlý mozek s podtitulem Průvodce postpravdivým světem, jejímž autorem je spoluzakladatel webu manipulatori.cz Petr Nutil.

Divadlo

Dalším hitem brněnského Buranteátru je bezpochyby Pán s kaméliemi

pan s kameliemi plakat 200Říkáte si, že vás nemůže v divadle nic překvapit? Chcete od večera stráveného ve společnosti lidí jdoucími za kulturou něco víc než samotný děj představení a jde vám i o celkový zážitek, než o pouhý dojem ze shlédnuté...

Film

Zastav se a nepřežiješ: honička plná adrenalinu

zastav a neprezijesFilm Zastav se a nepřežiješ (2006) je originální honička plná adrenalinu. Jde v ní totiž o to, aby měl hlavní hrdina neustále zaděláno na problém, jinak mu selže tělo a zemře.

...