Co se stalo Shelly Schroederové?

Co se stalo Shelly Schroederové?

Tisk

Dobri sousede perexMaple Street je ulice, na níž je každý bohatý, vzdělaný a ambiciózní. To se však změní, když se do jednoho z domů přistěhují Arlo a Gertie Wildeovi se svými dětmi Julií a Larrym. Tato svérázná rodina mezi ostatní vůbec nezapadá, ale když se Gertie spřátelí s místní královnou Rheou Schroderovou, zdá se, že bude všechno v pořádku.

 


Rhea se však po nějakém čase začne chovat odtažitě, a to samé platí i pro její dceru Shelly, která byla Juliina nejlepší přítelkyně. Když v nedalekém parku vznikne závrt, život na ulici se změní. Lidé začínají odjíždět a mezi těmi, co zůstávají, narůstá napětí. Pak se stane nehoda, při níž Shelly spadne do závrtu, a situace se vyhrotí. Zatímco všichni hledají nešťastnou dívku, Rhea označí za viníky nehody Wildeovy a začne proti nim štvát všechny sousedy. Jak daleko dokáže zajít? A co se se Shelly stalo?

Kniha vykreslující komplikované sousedské vztahy
Thriller Dobří sousedé napsala americká spisovatelka Sarah Langan. Ta získala na Kolumbijské univerzitě titul v oboru tvůrčí psaní a vystudovala enviromentální toxikologii na Newyorské univerzitě. Píše také horory a je držitelkou Ceny Brama Stokera. Kniha Dobří sousedé, která vykresluje komplikované sousedské vztahy a temnou stránku přátelství a mateřství, je autorčiným prvním dílem vydaným v českém překladu. Kniha vyšla v Nakladatelství Ikar.

Jak daleko dokážou lidé zajít, pokud jde o „bezpečí“ jejich rodiny?
Příběh je velmi temný a depresivní. Ukazuje, jak snadné je najít domnělého viníka a ničit někomu život pomocí lží a falešných obvinění. Z ošklivých pohledů a pomluv vznikne napadení a násilí, a to všechno jen proto, aby všichni zúčastnění udrželi své rodiny v bezpečí. Otázkou ovšem zůstává, zda je někdy nebezpečí, proti kterému se tak urputně brání, vůbec ohrožovalo, a zda není skutečný problém někde úplně jinde…

Zajímavé je, že se příběh odehrává v budoucnosti. Autorka se nezdržuje opisy a místo nich se věnuje myšlenkám a pocitům postav. Zaměřuje se zejména na Gertie, Rheu a děti z party, součástí které jsou i Shelly a Julia, dcery hrdinek. Vyprávění přerušují úryvky z novin a výpovědi svědků, které jsou datované o několik let později než hlavní dějová linka. Ty naznačují, že se na ulici stalo něco špatného, a nutí číst dál. I když vám pravděpodobně většina postav nebude sympatická, stojí kniha Dobří sousedé za přečtení. Je poutavá, znepokojivá a nabízí spoustu podnětů k zamyšlení.

Dobri sousede

DOBŘÍ SOUSEDÉ
Autorka: Sarah Langan
Originální název: A Good Neighbours
Překlad: Václav Procházka
Žánr: thriller
Vydáno: Ikar, 2021
Počet stran: 320

Hodnocení: 85 %

www.knizniklub.cz/knihy/442955-dobri-sousede.html


 
Banner

PřihlášeníS toxickými vztahy je to jako s chřipkou – virus daleko snadněji napadne člověka s oslabenou imunitou

S velkou nadsázkou by se tenhle příběh dal nazvat „Jíst, meditovat a milovat po česku“. Jen to není taková selanka, i když se děj odehrává v romantickém přírodním prostředí Grand Canyonu. Hlavní hrdinka tam ani nemedituje, ani si neužívá místních kulinářských specialit, ale tvrdě maká a kručení v břiše už ani nevnímá. A milování? Počáteční elektrické výboje vzrušení brzy vystřídají bolest, paralýza ze strachu a živočišný odpor. Naštěstí zafunguje i pud sebezáchovy.

Pointa

Skřítci Houbáci opět zasahují

Děti, co mají pod kloboukem, už jistě znají skřítky Houbáky. Ti se nyní vracejí na scénu a s nimi spousta dalších lesních bytostí, bez nichž by to v lese nebylo tak úplně ono. Na světě je druhý díl Houbáčků, knížky, která by měla ležet na čestném místě všech knihkupectví. Čím je tak výjimečná? Je prostě jedinečná!

Pointa

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Rozhovor

Inšpektor vojenských hudieb Boris Hokin: Hudba ako taká je krásna,vždy vychádza zo srdca a má absolútnu logiku

boris Hokin rozhovor perexV rámci stého výročia Slovenského ochranného zväzu autorského sme spravili pre našu redakciu rozhovor s inšpektorom vojenských hudieb Borisom Hokinom.

...

Videorecenze knih

Fotbal je magie, je to souboj umění, techniky a síly se soupeřem, který chce taky vyhrát

Na svém kontě má 130 fotbalových zápasů v nejvyšší československé soutěži, během nichž vystřelil 11 gólů. Kromě toho je dvakrát mistr Kostariky a jednou mistr střední Ameriky, z doby kdy působil v kostarickém klubu LD Alajuelense. Řadu let byl fotbalovým expertem a komentátorem fotbalových zápasů v České televizi. Spolu s manželkou, dcerou a synem pořádají každoročně pravidelně rodinný příměstský tábor pro děti Multi Art Camp, o který je obrovský zájem. Věnuje se také grafice a malování obrazů. Řeč je o Pavlu Karochovi.

Z archivu...

Čtěte také...

Zmrzlinové sedmé nebe zaujme i navnadí

Zmrzlinove nebe 200Působivé a nenáročné letní čtení v podobě knihy Zmrzlinové sedmé nebe od Abby Clementsové nám na český trh přineslo nakladatelství Argo. Co skrývá tato růžovoučká kniha? Nejjednodušší odpovědí je m...


Literatura

Anselm Grün – Zastavení mého života

Anselgrun 200m Grün je jedným z najuznávanejších spiritualistov sveta, ktorí prepája duchovný život s psychológiou. Jeho knihy sčítajú milióny výtlačkov nielen v jeho rodnej zemi – Nemecku, ale aj v Čechách, na Slovensku a tiež v Južnej Ame...

Divadlo

Mezi námi děvčaty

Mezi nami devcaty 200V dubnu tohoto roku se na prknech Komorní Fidlovačky uskutečnila již stá repríza autorského debutu irské dramatičky a zároveň také herečky Elaine Murphyové. Slavnostní kulatou reprízu Little Gem si nenechala ujít ani samotná...

Film

Naomi Watts vdechla život Lady Di

200dianaAngličané se poprvé odvážili zfilmovat příběh Lady Di. Snímek zachycuje Dianu především jako obyčejnou ženu, jako oběť paparazzi a nešťastného sňatku s princem Charlesem. Nejoblíbenější osobnost své doby se tady ukazuje ve skutečném světle.

...