Životní příběh učitelky nové doby

Životní příběh učitelky nové doby

Tisk

Maria Montessoriova perexMaria Montessori pocházela ze zámožné italské rodiny. V roce 1896 se stala první doktorkou v Itálii. Při práci na psychiatrické klinice, kam nastoupila po ukončení studia, si všimla, že slabomyslné děti by možná mohly mít zájem o hry.


Maria jim začne nosit různé předměty, které jim pomáhají rozvíjet jejich smysly. Nechá také vyrobit speciální pomůcky a začne děti učit. Její snaha začne brzy přinášet výsledky. Zdá se, že děti, které všichni považují za slabomyslné, jsou mnohem schopnější, než by si kdokoliv dokázal představit. Může Maria změnit jejich osud? A jak dopadne její vztah se šarmantním doktorem?

Životní příběh učitelky, která změnila svět
Autorkou knihy Maria Montessoriová je rakouská spisovatelka Laura Baldini, vlastním jménem Beate Maly. Nejdřív pracovala jako učitelka a potom se rozhodla pro spisovatelskou kariéru. V roce 2007 získala grant na první knihu a od té doby vydala několik historických románů. Román Maria Montessoriová, který vydalo Nakladatelství Ikar, vypráví o talentované, cílevědomé a inteligentní ženě, jejíž myšlenky změnily svět.

Od studentky po uznávanou doktorku a pedagožku
Na začátku knihy autorka představuje Marii jako usilovnou a cílevědomou studentku, která má studium mnohem náročnější než její spolužáci jen proto, že je žena. Popisuje také její první pracovní zkušenosti a začátky praxe na psychiatrické klinice. Maria je mimořádně vnímavá a vynalézavá a má chuť měnit svět, a tak se z ní postupně stává skvělá odbornice a bojovnice za práva žen, kterou uznávají nejen v rodné Itálii, ale i v zahraničí.

I když do Mariina života vstoupí láska, věnuje autorka nejvíc prostoru jejímu profesnímu růstu, boji za práva žen a popisu léčby psychiatrických pacientů. Nechybí ani autentické vykreslení běžného života na konci 19. a začátku 20. století. Mariiny osudy však příběh sleduje pouze do momentu, kdy učinila jisté rozhodnutí, které ji přivedlo na cestu ke slávě. To, jak se dál její život vyvíjel, je stručně shrnuto v krátké závěrečné kapitole.

Kniha je napsána poutavě a čtivě a nabízí inspirující příběh, který osloví všechny ženy, jež touží něco dokázat a něco změnit.

Maria Montessoriova

MARIA MONTESSORIOVÁ
Autorka: Laura Baldini
Originální název: Lehrerin einer neuen Zeit
Překlad: Marta El Bournová
Žánr: historický román
Vydáno: Ikar, 2021
Počet stran: 280

Hodnocení: 90 % 

www.knizniklub.cz/knihy/526070-maria-montessoriova.html


 

PřihlášeníBanner

Roky od nobelistky Annie Ernaux jsou výjimečnou mnohogenerační zpovědí

Spisovatelka Annie Ernaux získala v roce 2022 Nobelovu cenu za literaturu za to – podle vyjádření švédské akademie – „s jakou odvahou a klinickou ostrostí odhaluje ve svých literárních textech odcizení a kolektivní omezení osobní paměti“. Právě tento motiv figuruje i v jejím starším díle zvaném Roky, které teď konečně po 15 letech vyšlo i v českém překladu.

Host

Já, smrt = zdařilá česká young adult

V nakladatelství Cosmopolis vyšla další kniha mladého autora Aleše Novotného, young adult thriller Já, smrt.

Cosmopolis

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Rozhovor

Jožo Ráž: „Hrajem hlavne pre seba a pre svojich najbližších.“

jozo razSlovenská skupina Elán nyní jede velké turné s podtitulem „Best of Elán“ a před Vánoci má v plánu komornější unplugged turné „S vámi“. S námi udělal rozhovor Jožo Ráž, který mimo ...

Videorecenze knih

Anketa

Červen, Mezinárodní den dětí, Světový den hudby. Co pro vás hudba znamená, vnímáte ji od dětství?
 
Banner

Fifty aneb Když je trojka životním snem

Představení Fifty Dejvického divadla bylo vrcholem čtvrtého dne zlínského divadelního festivalu Setkání Stretnutie, jehož cílem je upozornit na aktivní vztahy českých a slovenských divadel a divadelníků a ukázat výsledky jejich spolupráce.

Městské divadlo Zlín

Z archivu...

Čtěte také...

Ať děti poznají, co se děje na obloze i v podzemí

doprava-nad-a-pod-zemi 200Presco Group tentokrát v edici Ella a Max přichází s novinkou v podobě knih STAVBY nad a pod zemí a DOPRAVA nad pod zemí.

...

Literatura

Vášeň a přítomnost, skutečná erotická intimita

Vášeň a přítomnostJe to návod na vztah, aby z něj nezmizela intimita a důvěra. Autorka Maci Daye je sexuální terapeutka a v knize vychází ze svých zkušeností, které načerpala při svých populárních workshopech Vášeň a přítomnost.

...

Divadlo

Simona Stašová a Svatopluk Skopal si střihnou manželství po italsku

filumena marturanoTragikomedii Filumena Marturano italského režiséra, dramatika a herce Eduarda De Filippa připravuje Simona Stašová spolu se svým dvorním režisérem Zdeňkem Kaločem.

Film

I obyčejné práškovací letadélko se může prosadit

200 letadlaPo velkém úspěchu animovaných Aut (i jejich volného pokračování) se antropomorfizovaná vozidla opět vracejí, tentokrát ve snímku Letadla. Autíčka, tentokrát v roli pomocníků či příznivců, se sice vyskytují i nyní, ale toliko v roli žertovnýc...