Životní příběh učitelky nové doby

Životní příběh učitelky nové doby

Tisk

Maria Montessoriova perexMaria Montessori pocházela ze zámožné italské rodiny. V roce 1896 se stala první doktorkou v Itálii. Při práci na psychiatrické klinice, kam nastoupila po ukončení studia, si všimla, že slabomyslné děti by možná mohly mít zájem o hry.


Maria jim začne nosit různé předměty, které jim pomáhají rozvíjet jejich smysly. Nechá také vyrobit speciální pomůcky a začne děti učit. Její snaha začne brzy přinášet výsledky. Zdá se, že děti, které všichni považují za slabomyslné, jsou mnohem schopnější, než by si kdokoliv dokázal představit. Může Maria změnit jejich osud? A jak dopadne její vztah se šarmantním doktorem?

Životní příběh učitelky, která změnila svět
Autorkou knihy Maria Montessoriová je rakouská spisovatelka Laura Baldini, vlastním jménem Beate Maly. Nejdřív pracovala jako učitelka a potom se rozhodla pro spisovatelskou kariéru. V roce 2007 získala grant na první knihu a od té doby vydala několik historických románů. Román Maria Montessoriová, který vydalo Nakladatelství Ikar, vypráví o talentované, cílevědomé a inteligentní ženě, jejíž myšlenky změnily svět.

Od studentky po uznávanou doktorku a pedagožku
Na začátku knihy autorka představuje Marii jako usilovnou a cílevědomou studentku, která má studium mnohem náročnější než její spolužáci jen proto, že je žena. Popisuje také její první pracovní zkušenosti a začátky praxe na psychiatrické klinice. Maria je mimořádně vnímavá a vynalézavá a má chuť měnit svět, a tak se z ní postupně stává skvělá odbornice a bojovnice za práva žen, kterou uznávají nejen v rodné Itálii, ale i v zahraničí.

I když do Mariina života vstoupí láska, věnuje autorka nejvíc prostoru jejímu profesnímu růstu, boji za práva žen a popisu léčby psychiatrických pacientů. Nechybí ani autentické vykreslení běžného života na konci 19. a začátku 20. století. Mariiny osudy však příběh sleduje pouze do momentu, kdy učinila jisté rozhodnutí, které ji přivedlo na cestu ke slávě. To, jak se dál její život vyvíjel, je stručně shrnuto v krátké závěrečné kapitole.

Kniha je napsána poutavě a čtivě a nabízí inspirující příběh, který osloví všechny ženy, jež touží něco dokázat a něco změnit.

Maria Montessoriova

MARIA MONTESSORIOVÁ
Autorka: Laura Baldini
Originální název: Lehrerin einer neuen Zeit
Překlad: Marta El Bournová
Žánr: historický román
Vydáno: Ikar, 2021
Počet stran: 280

Hodnocení: 90 % 

www.knizniklub.cz/knihy/526070-maria-montessoriova.html


 
Banner

PřihlášeníAneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Hana Hindráková: „Africká mentalita se od české velmi liší. Lidé žijí pro dnešní den a nepřemýšlejí nad tím, co bude v budoucnosti.“

200rozVyzpovídali jsme pro vás mladou spisovatelku Hanu Hindrákovou, která strávila nějaký čas v Keni a dokázala své zkušenosti zúročit ve dvou úspěšných knihách. V tomto rozhovoru nebude řeč jen o nich – zaměříme se i na její organizaci FAIR.

...

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.

Z archivu...

Čtěte také...

Mezi námi lháři – kdo ví, co se odehrává v mysli druhého

lhari perexJsou přátelé už od dětství a ví o sobě všechno. Aspoň tak to před ostatními vypadá. Ale je tomu opravdu tak? Co když nevíte vše ani o tom, kdo vám je nejblíže. Co když vám vaši blízcí lžou? A co když si nechcete připustit celou pravdu ani sami o ...


Literatura

Jo Nesbo a jeho Přízrak trhají rekordy

jo 200Nový detektivní román norského spisovatele Jo Nesba byl uveden na stránky českých knihkupců 16. října.  Již před uvedením byl zaznamenán pozoruhodný zájem o tuto knihu v elektronické podobě. Její tištěná verze není výjimkou a čtenáři ji...

Divadlo

Tři mušketýři pod brněnskou oblohou

musketyrivbrne-perexDevátým rokem se v objektu Moravského zemského muzea, na Biskupském dvoře na Zelném trhu konala premiéra inscenace, která byla (jako vždy v minulosti) připravena právě pro tento nádherný prostor pod širým neb...

Film

Festival francouzských filmů představí i koprodukční díla

FFFOd středy 21. listopadu do středy 28. listopadu 2018 se v Praze (a rovněž Brně) představí v pořadí již 21. FESTIVAL FRANCOUZSKÉHO FILMU. Nabídne široký výběr uváděných titulů, od těch, které se v českých kinech už uvádějí (či teprve uvádět budou), až k těm ně...