Deprese je stále číslo jedna. Ale Josef Bolf už šetří krví!
Banner

Deprese je stále číslo jedna. Ale Josef Bolf už šetří krví!

Tisk

Josef Bolf 200Josef Bolf je stále v kurzu. Výstava s názvem Těžká planeta (podle stejnojmenné antologie od Isaaca Asimova) je k vidění v galerii Hunt Kastner v Praze na Žižkově. Černo – růžové bolfovské barvy střídají umírněnější odstíny, černá však nadále vede. Obrazy českého malíře smutku a deprese můžete vidět až do 14. února. Stojí to za to.

 


Když mi bylo deset dvanáct let

I v nové výstavě se Bolf neustále noří do svého dětství, kdy se s rodiči přestěhoval z vily do sídlištního bytu na Jižním Městě. Pro malíře to znamenalo hluboké trauma a frustraci, které nadále přenáší do své tvorby. Z Bolfových obrazů čiší deprese. Jeho styl je význačný. Vyhledává totiž přímý kontakt s divákem. Propojuje syrovou brutalitu, psychedelické zážitky a ohavné děsivé výjevy plné vyhořelých sídlišť, krví potřísněných školních chodeb a zrezivělých potrubí. Mezi vším se bezprizorně motají děti. Ve výstavě Těžká planeta však z obrazů mizí prýštící krev, ale tíživá atmosféra zůstává. Divákovi přijde, jakoby se díval na krajinu stiženou pohromou. Prázdné ulice, prázdné křižovatky bez lidí, jen stíny táhnoucí se podél zdí, osamělé pokoje a sklepení opuštěných paneláků naplňují diváky iluzí, že tam „někdo je“, ale o to je to spíš děsivější.

„Aktéři jeho příběhů se převlékli do civilu. To ale neznamená, že by se to samé odehrálo v jejich hlavách,“ píše kurátor výstavy Jiří Ptáček.

Josef Bolf 1


Jsem to vždycky já

Výstavou zní nahrávka složená z rozanimovaných obrazů a kreseb, které autor doprovází dějovou linií. Bolfův hlas je roztřesený a jakoby neškolený, ale zanechá ve vás stopu ještě dlouho poté, co domluví. Snímek je promítán na stěnu. Popisuje všední den školáka, který se v novém prostředí cítí opuštěný, frustrovaný a marně se snaží včlenit mezi spolužáky, které ho šikanují. Následuje cesta domů prázdnými sídlištními ulicemi, útěk před spolužáky k výtahu, putování chodbou nepřátelského paneláku plného trubek alias střev, kde se mísí všechny lidské exkrementy. Ani spánek nepřinese aktérovi úlevu. Nejprve nemůže usnout, protože ho trápí stín upíra, co může vylézt po zdi paneláku až k němu do pokoje. A pak sní halucinogenní vizi, ve které ho unáší vesmírná loď. A ráno nastává znovu ten samý kolotoč.

Bolfova Těžká planeta nás nechá listovat v intimitě rodinného alba. Divák však zde není pozorovatelem cizího světa, ale setkává se se sebou samým. A každý v dětství prožil neuchopitelné pocity existenciální úzkosti, se kterými neuměl naložit.

Josef Bolf 2

"Souvisí to spíš s mým prožíváním a se změnami v osobním životě. Také jsem chtěl atmosféru zintimnit a nakonec to možná souvisí s tím, že trochu lépe chápu, proč mne přitahují právě ty věci, se kterými pracuji," dodává Bolf.

Josef Bolf momentálně prožívá světlejší období. O jeho práci je zájem. Vloni vystavoval v New Yorku a vyšla mu monografie. V letošním roce se chystá vystavovat v Rudolfinu či v Moravské galerii v Brně.


Vstupné na výstavu: zdarma                                             

Kurátor výstavy: Jiří Ptáček                                                           

Film: animace a střih: Bohdan Dušek, hudba: Freddy Ruppert                             

Termín konání: od 19 12. 2014 do 14. 2. 2015


Místo konání: Galerie Hunt Kastner, Bořivojova 85, Praha 3

www.huntkaster.com


 

Přihlášení



Tomáš Šebek při vědomí, orientovaný, komunikace jasná a srozumitelná. Autentický, naléhavý a hluboce lidský Objektivní nález

Tomáš Šebek je mezi českými čtenáři znám především jako autor reportážních knih z humanitárních misí. V nové knize Objektivní nález: Moje nejtěžší mise však nepředstavuje dramatické příběhy ze vzdálených koutů světa, ale obrací pohled do svého nitra. Vytahuje na světlo nejhlubší zákoutí svého dětství stráveného v nefunkční rodině, osobní selhání, partnerské krize i touhu porozumět sám sobě.

Tajemství lady Antonie. Zakázaná vášeň na dvoře Tudorovců

Edice Klokan nakladatelství Alpress nabízí román pro ženy z historického prostředí Anglie 16. století, kdy vládli Tudorovci. Autorkou je Rebecca Michele, které se povedlo sepsat romantický příběh se zajímavou zápletkou. Tajemství lady Antonie, jak se kniha jmenuje, bude však brzy odhaleno. Knížka je primárně spíše červenou knihovnou než historickým románem, ale to nic nemění na tom, že je napínavá, čtivá a romantická, což potěší každou ženu.

Banner

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

„Myslím, že by hrozně pomohlo, kdyby si lidé, až se začnou hádat, na film Hádkovi vzpomněli,“ říká Hynek Čermák

hynek cermak 200Do kin před pár dny vstoupila komedie režiséra Vojtěcha Moravce o rodině, která se pořád hádá. Ať dělají Hádkovi, co mohou, nikdy se na ničem neshodnou a každý z nich si nakonec myslí to svoje. Ve vzduchu teď navíc visí rozepře o dědict...

Když odejde od rodiny muž, vzbudí to rozruch a snad trochu pohoršení. Ale co se stane, když se rodinu rozhodne opustit žena?

Krajčířka Eva (Anežka Šťastná) miluje Mánka (Mark Kristián Hochman), avšak navzdory lásce nemohou být tito dva spolu kvůli jejich nerovnému původu. Proto se Eva z trucu rozhodne, že se provdá za kožešníka Samka (Jakub Tvrdík). Jen ať všichni vidí, že ona se nikoho doprošovat nebude!

Z archivu...

Čtěte také...

Dům kultury v Kroměříži připravil na září dvě výstavy s obrazy i fotografiemi

vystava km200Dvě výstavy nabídne v září Dům kultury v Kroměříži. Zatímco výstava LES bude prezentací mladičké výtvarnice Kristýny Chrastinové, druhá výstava nese název GLORIA IN URBE! a přinese tvorbu kroměřížských fotografů u příležitosti 760 let města Kro...


Divadlo

Dvě nominace na Ceny Thálie pro soubor opereta/muzikál Národní divadlo moravskoslezské

thalie 200Soubor opereta/muzikál v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě získal dvě užší nominace na Ceny Thálie za rok 2014. Dvěma nominovanými umělci jsou Hana Fialová za roli francouzské šansoniérky Edith Piaf v inscenaci maďarské spisovatelky a scená...

Film

Vyšly vybrané texty filmové kritičky Galiny Kopaněvové

Spatrit-a-napsatHned úvodem by rád vyjasnil: Galina Kopaněvová (1931-2012) není Ruska, narodila se v Kolíně české matce (byť v Rusku narozené) a ruskému emigrantu, takže by měla být psána právě takto (a sama se tak skutečně podepisovala). Pr...