Když je někdo svatej, nemá to lehký

Když je někdo svatej, nemá to lehký

Tisk

Svatozar perexTak se to stalo, opravdu. I kdy to bude znít neuvěřitelně. Jednoho dne se nad hlavou Felixe Nováčka objevila svatozář. Udělal totiž významný dobrý skutek, a tak se mu za to Pán Bůh odměnil. Právě tímto nadělením začíná děj útlé knihy pohádkáře Petera Stoličného, humorného příběhu pro dospělé s názvem Svatozář.

 

Zářící a nehmotný kroužek nad hlavou není zrovna výhra. Když se vám nelíbí, dá se schovat leda tak pod klobouk. Ale ze své pozice těsně nad temenem se ani nehne. Svému nositeli působí takový úkaz spíš problémy, než aby mu nějak významně pomáhal. Ledaže by tento dar dokázal smysluplně či dokonce lukrativně využít…

Podobné téma se objevilo i v českém povídkovém filmu „O věcech nadpřirozených“. V povídce Glorie starý účetní Knotek (Ladislav Pešek) podrží mladého kolegu Šemberu před nadřízeným a sám za to dostane vynadáno. Doma si stěžuje svému jedinému příteli - psovi. Rozhodne se napsat prokuristovi vysvětlující dopis. Navštíví ho však Šembera s velikými díky a buchtami. Knotek se rozhodne vinu mladého muže neprozradit. Od té chvíle má nad hlavou svatozář. Jasně svítící gloriola mu však působí samé potíže. Na ulici vzbudí Knotek rozruch, takže je zatčen. Pak je vyhozen z kostela. Lékaři na psychiatrii jej svými testy málem umučí. Teprve starý doktor Vaňásek mu poradí, aby zkusil trochu hřešit. Zde se záměr podaří a svatozář nad Knotkovou hlavou se rozplyne. (zdroj ČSFD)

Autor knihy Svatozář téma uchopil pěkně ze široka a hlavní hrdina Felix Nováček má se svou gloriolou trable ještě větší. Zůstává mu natrvalo, i když jako oficiálně svatý není zrovna svatoušek. Díky přítelkyni Majce se Felix postupně sžívá s novou realitou a společně nacházejí způsob, jak s takovým darem naložit. V celém příběhu je spousta humorných situací a hlášek, nechybí však ani dramatické události, k nimž dochází v souvislosti s nepřehlédnutelnou výjimečností hlavního hrdiny. Senzacechtivost, závist a hrabivost totiž neznají mezí. Do problémů jsou zataženi i jeho přátelé a často jim jde i o život.

Sto deset stránek téhle útlé knížky se dá přečíst na jeden zátah, třeba ve vlaku při cestě na dovolenou. Příběh v ní přiměřeně odsýpá a jeho hlavní ambicí je čtenáře pobavit. Myslím, že právě to se autorovi podařilo.

doc. Mgr. Peter Stoličný, ArtD (1945) je slovenský spisovatel, scenárista a publicista žijící v ČR. Původně působil v Bratislavě jako televizní a divadelní dramaturg. Píše zejména pro děti a mládež, oblíbené jsou jeho vtipné pohádky o dopravních značkách, nebo série o opici Skořici. V současnosti se jako vysokoškolský pedagog specializuje na oblast mediální komunikace.

Svatozar

Svatozář
Autor: Peter Stoličný
Žánr: pohádka pro dospělé
Nakladatelství: Monument
Rok vydání: 2021 (1. vydání)
Počet stran: 110

Hodnocení: 76 %

www.nakladatelstvi-monument.cz/produkt/svatozar/

( 1 hlas ) 


 
Banner

PřihlášeníObčanská válka, draci a dvě dívky. Jak nás ovlivňuje původ naší rodiny?

Aurora a Eva. Dvě odlišné dívky. Aurora je sirota, o kterou se stará její babička. Eva má milující rodiče. Jejich cesty se protnou během války, která obě poznamená.

Knihy s úsměvem

Dagmar Pecková nežije z podstaty, neusíná na vavřínech a je kreativní, což dokládají i její alba

Mezzosopranistky Dagmar Peckové si vážím nejen pro její umění, ale je mi sympatická i tím, že je taková, jaká je. Přímá, bezprostřední a neskutečně agilní co se týče nejrůznějších uměleckých projektů – ať už je to hudební festival Zlatá Pecka nebo činoherní inscenace Mistrovská lekce, kde má hlavní roli. Jako jako jediná z pěvkyň své generace neustrnula, nežije z podstaty a neusíná na vavřínech. Jde o umělkyni hodně širokého záběru, o čemž svědčí i její tři „různobarevná“ alba…

www.dagmarpeckova.com

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Rozhovor

Fotograf Ondřej Prosický: „Nebaví mě zpracovávat fotografie, nejraději bych byl pořád venku a fotografoval.“

prosicky 200Tentokrát nám k rozhovoru kývl fotograf Ondřej Prosický, jehož fotografie můžete znát například z časopisu Koktejl či Příroda. Jaká zvířata rád fotí, kolik si bere s sebou vybavení a co se děje na jeho workshopech?

...

Videorecenze knih

Kdo jsem a co tady dělám?

Novinkou nakladatelství Portál je knížka supervizora, lektora a poradce obětí trestných činů Rostislava Honuse s názvem Kdo jsem a co tady dělám? Tato publikace vycházející z existenciální filozofie nabízí praktickou sebezkušenost pro každého, kdo by jen na okamžik zapochyboval o tom, že je právě tam, kde má být a že jeho život má svůj smysl.

Portál

Z archivu...

Čtěte také...

Mrazivé echo

mrazive echo 200Nakladatelství Kalibr vydalo v listopadu psychologický thriller Mrazivé echo britské autorky C. J. Carverové. Dokázali byste svěřit svůj život do rukou nejlepšího přítele z dětství?

...

Literatura

Jiří Anderle – Láska za lásku

laskazalasku perexBohumil Hrabal řekl:
Vzpomínka je druhá přítomnost.
A někdo jiný řekl:

Divadlo

Zemřel charismatický herec Tomáš Valík, hrdina pohádky O Janovi a podivuhodném příteli

 

tomas valik 200Po kratší nemoci zemřel ve věku nedožitých dvaapadesáti let 8. října v pražské nemocnici Na Bulovce známý herec Tomáš Valík. Na filmovém plátně debutoval koncem osmdesátých let minulého století, ...

Film

ANIFILM začíná již za týden a představuje své porotce, hosty a program

anifilm perexMezinárodní festival animovaných filmů ANIFILM začne v Liberci promítat své filmy už za týden a na svém webu www.anifilm.cz již zveřejnil svůj denní program. Vedle programu mezinárodních i národních soutěží nejnovějších animo...