Čech na palubě sovětské plachetnice

Čech na palubě sovětské plachetnice

Tisk

Posledni plavba perexV roce 1987 byl Jiří přijat na vysněnou Oděskou státní námořní Akademii ke studiu námořní navigace. Během těchto studií se zúčastnil dálkových plavebních praxí na pěti námořních lodích. O jedné z nich, která začala v listopadu 1990 v oděském přístavu a skončila v lednu 1991 v aténských docích, vypráví ve své knize „Poslední plavba sovětské plachetnice byla s Čechem na palubě“. 

„Uteklo už více jak čtvrt století od symbolické plavby sovětské plachetnice Družba na cestě z Oděsy do Bombaje a zpět. A já byl tehdy členem její posádky. Nicméně, teprve až nyní jsem se rozhodl o této dobrodružné plavbě zveřejnit svoje vzpomínky, podepřené záznamy z mého námořního deníku, poznámkových sešitů a útržků, které se mnou tehdy cestovaly v kajutě a po kapsách.“ Jiří Filipovský– autor knihy.

Unikátní zkušenost z jedinečného pobytu na palubě sovětské plachetnice

Jako jediný Čech se tehdy stal členem posádky trojstěžníku Družba, aby zde absolvoval nezbytný námořnický výcvik. Strávil zde skoro sto dní v kolektivu sovětských kadetů, důstojníků a dalších profesionálů. Díky jeho pečlivě vedeným poznámkám, autentickým zážitkům, 112 fotografiím a nákresům dostává čtenář šanci lépe si představit běžný život na palubě plachetnice a upravit si tak zkreslené, často romanticky laděné iluze.

Jiří Filipovský je dobrým vypravěčem, který umí barvitě popsat vše, co se děje v rámci výcviku a při obsluze lodi. Vysvětluje palubní hierarchii, lehce rozkrývá vztahy panující mezi posádkou. S čtenářem se dělí o myšlenkové pochody v průběhu náročného cvičení a zkoušek, o pocity střídající se podle právě nastalé, často i dramatické, situace. Nevynechá ani pikantní perličky z námořnického života a upřímně zavzpomíná i na momenty, na něž třeba sám není tak úplně pyšný. Unikátní zkušenost ze svého jedinečného pobytu na palubě sovětské plachetnice, zdá se, zúročil beze zbytku.

Tento dobrodružný příběh vycházející z reality má velký potenciál oslovit nejen fanoušky námořnické tématiky, ale také všechny čtenáře, kteří se rádi nechají inspirovat a motivovat osudy lidí nezdolně kráčejících za svými sny. 

Posledni plavba

Poslední plavba sovětské plachetnice byla s Čechem na palubě
Autor: Jiří Filipovský
Nakladatelství: Mare-Czech
Rok Vydání: 2021
Vazba: brožovaná
Počet stránek: 144

Hodnocení: 92 %

www.mare-czech.cz

( 1 hlas ) 


 
Banner

PřihlášeníS toxickými vztahy je to jako s chřipkou – virus daleko snadněji napadne člověka s oslabenou imunitou

S velkou nadsázkou by se tenhle příběh dal nazvat „Jíst, meditovat a milovat po česku“. Jen to není taková selanka, i když se děj odehrává v romantickém přírodním prostředí Grand Canyonu. Hlavní hrdinka tam ani nemedituje, ani si neužívá místních kulinářských specialit, ale tvrdě maká a kručení v břiše už ani nevnímá. A milování? Počáteční elektrické výboje vzrušení brzy vystřídají bolest, paralýza ze strachu a živočišný odpor. Naštěstí zafunguje i pud sebezáchovy.

Pointa

Skřítci Houbáci opět zasahují

Děti, co mají pod kloboukem, už jistě znají skřítky Houbáky. Ti se nyní vracejí na scénu a s nimi spousta dalších lesních bytostí, bez nichž by to v lese nebylo tak úplně ono. Na světě je druhý díl Houbáčků, knížky, která by měla ležet na čestném místě všech knihkupectví. Čím je tak výjimečná? Je prostě jedinečná!

Pointa

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Rozhovor

Podzim už je v plném proudu, ale jitra jsou zde tichá, říká Robert Rohál

robert rohal perex

Kulturou žije řadu let. Působil v novinách, kde napsal tisíce článků, později začal také fotit a psát knížky. Dnes Robert Rohál pracuje v jednom kulturním domě, ale nadále píše a publikuje, prezentuje své fotografické výsta...

Videorecenze knih

Fotbal je magie, je to souboj umění, techniky a síly se soupeřem, který chce taky vyhrát

Na svém kontě má 130 fotbalových zápasů v nejvyšší československé soutěži, během nichž vystřelil 11 gólů. Kromě toho je dvakrát mistr Kostariky a jednou mistr střední Ameriky, z doby kdy působil v kostarickém klubu LD Alajuelense. Řadu let byl fotbalovým expertem a komentátorem fotbalových zápasů v České televizi. Spolu s manželkou, dcerou a synem pořádají každoročně pravidelně rodinný příměstský tábor pro děti Multi Art Camp, o který je obrovský zájem. Věnuje se také grafice a malování obrazů. Řeč je o Pavlu Karochovi.

Z archivu...

Čtěte také...

O nelidskosti businessu

Vyhoda spokojenosti 200Shawn Achor je populárním psychologem a také autorem knihy s názvem Výhoda spokojenosti, kterou u nás  vydalo nakladatelství ANAG. Achor se dlouhodobě zabývá využitím a podporou lidského po...


Literatura

Vzhůru na klíčky!

nakliceno 200Další malou a praktickou knihou vydavatelství Esence je Naklíčeno! Semnka, obilniny a luštěniny, která vás naučí vypěstovat si tyto zelené dobroty plné vitamínů.

...

Divadlo

Hudební scéna Městského divadla v Brně jubiluje

Hudebni scena 200Je to neuvěřitelné, jak letí ten čas. Docela nedávno byl v jámě budoucího divadla na Lidické ulici v Brně kladen základní kámen – až z Broadwaye. Pokřtili jej šampaňským manželé Formanovi. A jejich přání, aby to bylo divadlo veleúspěšn...

Film

Mezipatra 2012: Dolan a Laurence svádějí boj za emancipaci jako jeden muž

laurence anyways dolanZ řady nesporně zajímavých tvůrců, jejichž snímky se objevily na programu letošního ročníku festivalu queer filmů Mezipatra a stojí za pozornost, má třiadvacetiletá režisérská hvězda z Québecu Xavier ...