Čech na palubě sovětské plachetnice

Čech na palubě sovětské plachetnice

Posledni plavba perexV roce 1987 byl Jiří přijat na vysněnou Oděskou státní námořní Akademii ke studiu námořní navigace. Během těchto studií se zúčastnil dálkových plavebních praxí na pěti námořních lodích. O jedné z nich, která začala v listopadu 1990 v oděském přístavu a skončila v lednu 1991 v aténských docích, vypráví ve své knize „Poslední plavba sovětské plachetnice byla s Čechem na palubě“. 

„Uteklo už více jak čtvrt století od symbolické plavby sovětské plachetnice Družba na cestě z Oděsy do Bombaje a zpět. A já byl tehdy členem její posádky. Nicméně, teprve až nyní jsem se rozhodl o této dobrodružné plavbě zveřejnit svoje vzpomínky, podepřené záznamy z mého námořního deníku, poznámkových sešitů a útržků, které se mnou tehdy cestovaly v kajutě a po kapsách.“ Jiří Filipovský– autor knihy.

Unikátní zkušenost z jedinečného pobytu na palubě sovětské plachetnice

Jako jediný Čech se tehdy stal členem posádky trojstěžníku Družba, aby zde absolvoval nezbytný námořnický výcvik. Strávil zde skoro sto dní v kolektivu sovětských kadetů, důstojníků a dalších profesionálů. Díky jeho pečlivě vedeným poznámkám, autentickým zážitkům, 112 fotografiím a nákresům dostává čtenář šanci lépe si představit běžný život na palubě plachetnice a upravit si tak zkreslené, často romanticky laděné iluze.

Jiří Filipovský je dobrým vypravěčem, který umí barvitě popsat vše, co se děje v rámci výcviku a při obsluze lodi. Vysvětluje palubní hierarchii, lehce rozkrývá vztahy panující mezi posádkou. S čtenářem se dělí o myšlenkové pochody v průběhu náročného cvičení a zkoušek, o pocity střídající se podle právě nastalé, často i dramatické, situace. Nevynechá ani pikantní perličky z námořnického života a upřímně zavzpomíná i na momenty, na něž třeba sám není tak úplně pyšný. Unikátní zkušenost ze svého jedinečného pobytu na palubě sovětské plachetnice, zdá se, zúročil beze zbytku.

Tento dobrodružný příběh vycházející z reality má velký potenciál oslovit nejen fanoušky námořnické tématiky, ale také všechny čtenáře, kteří se rádi nechají inspirovat a motivovat osudy lidí nezdolně kráčejících za svými sny. 

Posledni plavba

Poslední plavba sovětské plachetnice byla s Čechem na palubě
Autor: Jiří Filipovský
Nakladatelství: Mare-Czech
Rok Vydání: 2021
Vazba: brožovaná
Počet stránek: 144

Hodnocení: 92 %

www.mare-czech.cz

( 1 hlas ) 


 

PřihlášeníSoutěže

Hana Zagorová dokázala oživovat písničky, byla v nich krása, oduševnělost a poetika

I kdyby nazpívala třeba jen třetinu toho, co ve své kariéře Hana Zagorová skutečně natočila, tak by byla pořád tou milovanou zpěvačkou. I když nevyzpívala tři oktávy, uměla chytit za srdce, zaujmout. Už od svých uměleckých začátků dokázala oživovat písničky. Textem, výrazem, atmosférou a pak ještě čímsi, co v sobě nemá každý zpěvák.

Bouřlivé ticho po pobřežní cestě

Po tisícikilometrové Jihozápadní pobřežní cestě se manželé Raynor a Moth snaží vrátit k normálnímu životu a zase žít mezi čtyřmi zdmi. Jenže to pro ně není vůbec jednoduché. Raynor bojuje se strachem z lidí i z budoucnosti a Moth vzdoruje postupující nemoci. Ale postačí neuvěřitelné gesto někoho, kdo si přečetl o jejich putování a ztrátě domova, a znovu se v nich probudí síla a odhodlání.
Kazda
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Rozhovor

Nemám rád rozhovory, říká spisovatel Peter Stoličný

A Foto Stoličný

 Žurnalista, dramaturg a spisovatel doc. Mgr. Peter Stoličný, ArtD. napsal spoustu knih pro děti. Občas obdaří svým příspěvkem i magazín Kultura 21. Přečtěte si, co na sebe...

Hledat

Odvážná rebelka, která jako jediná může zachránit království

Malá Mia je sirotek žijící ve středověkém městě, v němž zná každý kout. Je samostatná a velmi vynalézavá, a tak se jí a jejím třem lasičkám daří přežít na ulici, a to zejména díky krádežím jídla. Jednoho dne Mia prchá před strážemi a narychlo se převlékne do princeznovských šatů.
Kazda

Z archivu...

Čtěte také...

Kalba ve spoďárech: Pij a žij jako Fin

kalimeFinsko a jeho svéráznou kulturu cizinci popisují slovy sauna, zima, vodka a introverti. I přes obraz pochmurné zimní krajiny, který tato slova naznačují, je to ale nejšťastnější země světa.

 


Literatura

Nezapomínejte na úsměv

Jde to i s usmevem 200Nakladatelství Portál vydalo další knihu psychiatra, publicisty a pedagoga Karla Nešpora, tentokrát zaměřenou na úsměv a humor. Nemračte se a začtěte se radši do této útlé knížečky.

 

...

Divadlo

Kolečko v Disku pracuje s buchtami i bohyněmi

buchty a bohyne200Petr Kolečko (Okresní přebor) napsal divadelní hru přímo na míru čtyřem absolventkám, čtvrtého ročníku Katedry herectví činoherního divadla pražské DAMU, Nikol Kouklové, Evě Josefíkové, Marii Poulové

Film

Soudce, který spáchal těžký zločin. Nebo ne?

soudce 200Malé americké město, tam je soudce veleváženou osobou. Alespoň navenek, protože za dveřmi jeho domova už to tak zřejmé být nemusí. Jaké by to asi bylo, kdyby vás vychovával muž, u kterého není jasné, jestli je víc despota, nebo člověk, který chce za...