Umění by nemělo být tvořeno jen v ukradených chvílích

Umění by nemělo být tvořeno jen v ukradených chvílích

Tisk

Veronika perexVeronika Opatřilová, autorka úspěšného románu Počkej na moře, se stala patronkou naší literární soutěže Nejkrásnější milostný příběh. Slíbili jsme vám s ní rozhovor, tak tady je. Veronika na sebe prozradí, jakou literaturu má ráda, kdy začala psát, čím se živí, nebo jak vydala svou první knihu. 

Veroniko, vždycky jste chtěla psát? Jak se to stalo, že jste vydala svou první knihu?

Píšu opravdu od chvíle, kdy jsem se naučila abecedu a vydání knihy byl můj sen zhruba od patnácti. Cesta k jeho splnění byla krkolomná a nelehká. Dlážděná pochybnostmi, frustracemi a nezdary. Nakonec jsem se během covidu rozhodla vzít věci víc do vlastních rukou a vydat knihu přes crowdfunding a nakladatelskou službu Pointa. Moje první kniha Ostrov žije tak spatřila světlo světa v lednu 2021. Pro mě je to magický příběh o lásce k naší planetě zemi, hledání své identity a moje přispění do žánru ekofikce.

Jaké je vaše civilní povolání a jak často píšete, dá se to skloubit?

Primárně jsem překladatelka a spisovatelka, před rokem jsem si k tomu ještě přibrala práci na zákaznické lince pro Švédsko v jedné české firmě. Ale civilních povolání jsem měla už opravdu hodně. Od uklízečky přes baristku, recepční, učitelku jazyků, průvodkyni a tak dále až právě k překladatelství, které je nejblíže tomu, čím skutečně jsem. Psaním bych si opravdu moc ráda vydělávala, protože mě všechny tyhle ostatní povolání psychicky vyčerpávají a kradou mi čas na psaní. A umění by nemělo být tvořeno jen v ukradených chvílích.

Na čem momentálně pracujete, máte své ambice, touhy, cíle, sny? O čem sníte?

Píšu pořád, takže píšu i teď, i když ne tak moc, jak bych chtěla. Čili ne každý den – celý den. Pracuju na příběhu ze Švédska, který se vyvinul z jedné kratší povídky, která vyhrála soutěž Brno Writers Group v minulém roce. A o čem sním? O možnosti psát a vydělávat si tím, o životě na břehu moře nebo jezera a o dalších stovkách věcí, které jsou někdy svými úplnými protiklady.

Veronika Opatřilová

U vás se hodně objevuje tématika moře, nebo i v názvu knihy... To se mi líbí… jak byste to vysvětlila, jste romantik, nebo hraje roli astrologické vodní znamení?

A víte, že mám ve své birth chart hlavně zemská znamení? Voda je u mě vlastně až na třetím místě. Ale někdy se považuju za nějakého vodního tvora, který byl vyvržen na břeh proti své vůli. Voda mě nabíjí, čistí, když se dotknu hladiny jezera nebo moře, cítím se mnohem víc naživu. Kdybych mohla mít nějakou zvláštní schopnost, bylo by to určitě dýchání pod vodou.

Proč jste napsala knihu o lásce dvou mužů? Asi hloupá otázka, ale zajímá mě to dokonalé nacítění... vy jste přece žena....

Já jsem psala primárně o lásce jako takové. Sama se označuju jako queer osoba, a to je slovo, které pro mě momentálně obsahuje esenci toho, kým jsem. Psala jsem o tom, co znám, co je mi blízké, a tak to taky vždycky zůstane. Možná to nezapadá do genderově binárního vidění světa a někoho tím překvapím, ale pro mě duše nemá žádný gender.

Co vaše koníčky, záliby?

Řekla bych, že to asi ani nerozlišuju. Psaní je jak moje záliba, tak smysl života a v budoucnu ideálně i zaměstnání. A se psaním se pojí vlastně i všechno ostatní nebo s ním nějak souvisí v menší i větší míře. Psaní je moje forma magie.

Jakou literaturu máte ráda a co jste četla už jako dítě?

Jako dítě mě formovaly knihy Astrid Lindgren a Tove Jansson. A ráda se k nim vracím i teď. Dávám přednost příběhům, které mě přinutí něco cítit, nepotřebuju velký děj a už vůbec ne tragédie. To ale nikdy nevím předem, proto sahám po knihách všech možných žánrů – kromě detektivek a hororů – a někdy najdu nějaký skrytý poklad. Poslední opravdu dobrá kniha byla od Mary Sharrat – The dark lady´s mask. Vřele doporučuju i knihy, které od Sharrat vyšly česky jako Dcery čarodějného vrchu nebo Iluminace.

Pockej na more

Těším se na vaše další knihy a našim čtenářům doporučuji knihu Počkej na moře


 

PřihlášeníAneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Příroda je krásná v každém časovém okamžiku a počasí

Miroslav SanigaVědec, popularizátor vědy, velký milovník přírody, vysokoškolský pedagog a publicista, Miroslav Saniga, svůj život zasvětil přírodě a právě přírodě věnuje také své knihy. Píše jak pro malé čtenáře, ta...

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.

Čtěte také...

Já rád hraju všude, ale všechna ta místa, kde vystupujeme, mají něco do sebe, říká bubeník Libor Školný

libor perexV otrokovické rockové kapele GAIA je její bubeník Libor Školný největším srandistou. Jeho smysl pro humor je pověstný a nakažlivý. Civilním povoláním je zlínský rodák svářeč - zámečník, ale k muzice má blízko už odma...


Literatura

Msta písecké panny

lit1Jak už název napovídá, tentokrát se podíváme v cyklu Hříšní lidé Království českého do města Písku, kde Ota ze Zástřízlí, panoš královského prokurátora Oldřicha z Chlumu, očekává spolu s dalšími nejen svého pána, ale i příjezd krále Přemysla II. Otakara ze Štýr...

Divadlo

Peter Gábor režíruje v Česku i Slovensku, ale představil se i na scéně Théâtre Moliére v Paříži

peter gabor perexKrásných sedmapadesát let oslavil koncem října renomovaný režisér Peter Gábor. Řadu let sklízí úspěchy na divadelních scénách v Česku i Slovensku, ale objevil se také jako herec se objevil v několika filmech a seriálech. Působil j...

Film

Film Zkrocená hora má deset let

zkrocena hora 200To mezi náma je na teď. Já teplej nejsem. - Já taky ne...  Kdo z filmových fajnšmekrů by si nevzpomněl na deset let starý americký film Zkrocená hora, který v sobotu 28. února reprízoval druhý program České televize.  I když snímek zí...