Lenka Boháčová alias Lena Yellow: Má profese je pro mě koníčkem, zpěvem trávím nejvíce času

Lenka Boháčová alias Lena Yellow: Má profese je pro mě koníčkem, zpěvem trávím nejvíce času

Tisk

archiv Lenka Boháčová

Na hudební scéně se pohybuje 25 let. Za tu dobu toho stihla hodně. Působí nejen jako zpěvačka a vokalistka, ale je také lektorkou zpěvu a pořádá hlasové semináře a workshopy v kombinaci s pohybem, tancem a jógou. Je spoluzakladatelkou acappelly Yellow Sisters, která letos slaví dvacet let, s níž Lenka Boháčová alias Lena Yellow procestovala celý svět.

„Zpěv je moje životní cesta.“ Jsou to vaše slova. Jak jste se ke zpěvu dostala? Zpívala jste odmalička?

Je to tak. Vzpomínám si, že mi babička vyprávěla, jak mě vozila jako nemluvně v kočárku a už jsem si broukala. Prošla jsem klasickou základní uměleckou školou, hrála jsem na zobcovou a příčnou flétnu a k tomu zpívala sólově a také ve sboru. Tam jsem se definitivně zamilovala do vícehlasů a už nebylo cesty zpět.

Než jste vystudovala jazzový zpěv, nejdříve jste absolvovala studium na Vysoké škole ekonomické. Proč právě ekonomika?

Po revoluci to byl trend, já jsem byla dobrá v matematice, tak jsem následovala automaticky ekonomické zaměření svého otce. Až v prvním ročníku jsem začala přemýšlet více sama za sebe a zjišťovat, že má podstata je spíše humanitní. Tak jsem si studium uzpůsobila na míru a zaměřila se na neziskový sektor a filozofii.

Na hudební scéně se pohybujete od roku 2000, což je letos již 25 let. A začínala jste s karlovarskou kapelou Babylon Station, Daliborem Cidlinským a jeho DC Bandem. Pak jste vystupovala s vlastní kapelou Yellow Family a v roce 2005 spoluzaložila acappellu Yellow Sisters, která letos slaví dvacet let na hudební scéně. Jaké byly ty dvě dekády s touto skupinou, s níž jste vydala 7 alb? Co skupinu čeká dále?

To by vydalo na knihu. Bylo to neobyčejně pestrých dvacet let. Opravdu vnímám jako velký dar, že jsme se mohly od začátku koncertováním živit. Procestovaly jsme celý svět, spolupracovaly s řadou hudebních osobností, vydaly spoustu hudby, porodily devět dětí. A to vše jsme mohly společně sdílet. Takže velká jízda. Protože jsme se posledních deset let věnovaly tvorbě pro děti, tak si ke dvacátým narozeninám nadělujeme desku původní tvorby, nahráváme nové písně. Také jsme si zařídily turné, které vyvrcholí dvěma koncerty v Novoměstské radnici 6. a 7. 11. 2025 a výstavou obrazů inspirovaných Yellow Sisters ve Slovenském domě.

archiiv Lenky Boháčové

Kromě toho autorsky působíte v projektech Mateřská.com, kde zpíváte avantgardní rap a Lena Yellow, kde zpíváte soul-jazz, v němž spolupracujete se skladatelem a pianistou Tomášem Sýkorou. Jak se vám zpívá avantgardní rap a jak se vám spolupracuje s Tomášem Sýkorou?

Projekt Mateřská.com vznikl spontánně v duu s kolegyní Bárou z Yellow Sisters po narození našich dcer. Asi jsme potřebovaly vyventilovat přetlak z mateřství. Byla to velká zábava, když jsme mapovaly různé fáze a nástrahy a skládaly o nich písně. S Tomášem Sýkorou jsem spolupracovala deset let, to byla pro mě také srdeční záležitost. Vznikla deska Positivity a EP Na chvíli. Miluji soulovou hudbu a v tom jsme se úplně potkali. Moc ráda na to období vzpomínám.

Působíte nejen jako zpěvačka a vokalistka, ale také jste lektorkou zpěvu. Pořádáte hlasové semináře – Hlasem k sobě, Hlas těla. K tomu sama říkáte: „Miluji výzvy a osobní růst. Objevování daru hlasu a vědomá práce s tělem mě den za dnem přivádí k hlubšímu poznání sebe sama a větší autenticitě ve zpěvu i v životě.“ Co vás přivedlo k lektorování? Co vás na něm baví a naplňuje?

Přišlo mi přirozeně do života. Jednou se mě zeptal můj dobrý přítel, jestli bych vedla zpívací středy na Dobešce. Tím to vše začalo. Zjistila jsem, že předávání toho, co jsem se naučila, mě naplňuje, že zpěv je obrovský dar, který patří do běžného života, nejen na pódium. Pozorovat rozjasněné tváře po každém kurzu je odměna. Později jsem začala profilovat kurzy Hlasem k sobě – od objevování daru hlasu, přes sílu vícehlasu až k práci s looperem a improvizaci.

Se street – performance programem jste procestovala Evropu a západní Afriku. Jaká to byla pro vás zkušenost? Co vám to dalo a jak vás to profesně ovlivnilo?

Zkušenost to byla naprosto zásadní. Vzpomínám si, že poprvé jsme se osmělily v Berlíně, pak následoval Madrid, Las Palmas de Gran Canaria – po cestě do Gambie, Řím, Cadiz, Amsterodam… Vystupovaly jsme jako ženské trio, obcházely jsme zahrádky restaurací, kde jsme vždy zazpívaly tři krátké africké písně zaranžované do vícehlasu a vybraly peníze do měšce. Vydělávaly jsme si tak na náklady spojené s cestováním, mohly jsme prakticky vyrazit kamkoliv, stačila jednosměrná letenka. A co mi to dalo? Bylo to úžasné cvičení na to vyjít z komfortní zóny a stoupnout si do vlastní síly a také možnost pozorovat, co se po několika dnech začne dít s energií, jak roste a jak se to odráží v realitě jako zrcadlo, začnou se potom dít opravdu zázraky. Mohu říct, že jsem v tomto období zažila největší volnost a svobodu.

archiv Lenky Boháčové ve studiu

Pořádáte také workshopy v kombinaci s pohybem, tancem a jógou – Hlas těla, Hadí serenády. Co vás k tomu přivedlo?

Většinou mám impulz ke spolutvoření, když potkám nějakou zajímavou osobnost, se kterou se vnitřně protnu. To bylo v případě Hadích serenád díky prolnutí s lektorkou jógy Petrou Hlaváčkovou a kytaristou Vladem Ličko. Moc ráda také propojuji zpěv s pohybem, což vedlo k další spolupráci s brazilskými lektorkami Rosane a Maisha Cobra v rámci retreatu Hlas těla. Letos chystáme už šestý ročník v nádherné přírodě Beskyd.

Za těch 25 let na hudební scéně jste se setkala s řadou osobností. Na koho ráda vzpomínáte? S kým byste se ráda pracovně setkala?

Těch hudebních spoluprací bylo opravdu mnoho. Ráda vzpomínám na spolupráci s Michalem Dvořákem, Michalem Prokopem. Dále určitě Dan Bárta, Vojta Dyk, Ondra Ruml, En.dru, ze zpěvaček zmíním například Annamáriu d’Almeidu, Markétu Foukalovou, Martu Kloučkovou, Mirku Novak… Mám slabost pro nový cirkus a divadlo, takže třeba se skupinou Loosers. Baví mě hudba a performance Vojty Dyka a projekty Ondřeje Pivce.

Hudba a zpěv jsou vašimi celoživotními „láskami.“ A co další zájmy a koníčky, máte na ně čas? Patříte k lidem, pro které je jejich profese, také koníčkem?

Ano, má profese je pro mě koníčkem, zpěvem trávím nejvíce času. Ráda si zajdu na procházku, na jógu, zatančit nebo do divadla. Uvědomuji si, že jsem šťastný člověk. 

archiv Lenka Boháčová - Hlasem k sobě
Fotografie: Archiv Lenky Boháčové

Lenka Boháčová alias Lena Yellow, Lena Boha:

Narodila se 26. 10. 1977 v Praze. Známá je také jako Lenka Jankovská.
V roce 2003 vystudovala Vysokou školu ekonomickou v Praze a v roce 2009 Vyšší odbornou školu Jaroslava Ježka – obor jazzový zpěv.
V roce 2005 spoluzaložila acappellu Yellow Sisters (CD – Singalana, Tubab Woman, Zvěřinec, 2013 REMIXED, Yellow Sisters LIVE & Petr Wajsar, Zvěřinec 2, Zvěřinec 3)
V roce 2012 vznikl projekt Materska.com (CD – Laktační psychóza, Automatka).
Sólově se realizovala se skladatelem a pianistou Tomášem Sýkorou jako Lena Yellow (CD Positivity, Na chvíli).


 

Přihlášení



Cesta ke hvězdám. Román o nezlomné vůli jít si za svým snem

Příjemné čtení, ženský román o velkých ambicích, dřině i cestě za svým snem je kniha nazvaná Cesta ke hvězdám od autorky Renée Rosen. Hlavní postava, bohatá Glorie Downingová, odchází z domova po krachu na burze a odsouzení otce za majetkové podvody. Zcela bez peněz a s pocitem, že vůbec nic neumí, si našla práci v kadeřnictví, kde myla lidem hlavy. A právě tam se seznámila s později slavnou a úspěšnou Estée Lauder, staly se z nich kamarádky a to všechno odstartovalo další životní kroky a úspěchy obou dívek. Kniha vypráví příběh známé zakladatelky slavné kosmetické značky.

Vymahačka. Thriller inspirován životním příběhem matky autora

Šedivá dýmající Ostrava, zelené Jeseníky. Na severní Moravě je v devadesátých letech minulého století nebezpečně rušno. Když si člověk moc nedělá hlavu se zákonem, může tu snadno přijít k pořádnému bohatství. Tak se hraje ve světě Anastázie a Hanky, dvou mladých dívek, které si nesou šrámy minulosti a potřebují rychlé peníze. Práce vymahaček jim je pomůže sehnat, ale taky je dokáže dostat do velkého maléru.

Banner

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

Richard Jaroněk: Starý lovec už jen tak bezmyšlenkovitě do všeho nekouše

Jaronek zralok perexCo si mnozí z nás představí, když se řekne ,,velký bílý ŽRALOK“? Hádám, že jste si právě vybavili nezastavitelného zabijáka, nejen díky filmu ,,Čelisti“ obecně vžitý předsudek. Nemám pravdu? Tito tvorové ale za svou robustnost ne...

Komorní inscenace Chvilky překvapí moderním tónem i zralým herectvím

Komorní příběh v současných kulisách, obyčejní lidé a jejich problémy, v hlavní roli Natálie Tichánková – to jsou atributy prozatím poslední činoherní premiéry na velké scéně Moravského divadla Olomouc. Název nové inscenace zní Chvilky a premiérové uvedení na prkna (jež znamenají svět) proběhla v pátek 2. května.

Čtěte také...

Bez knihy se mi špatně usíná, říká Bohdana Tučková

bohdana200Od malička mám rád knihy, knihkupectví a také knihovny, hlavně tu naši holešovskou Ale pravda je, že mám i jednu oblíbenou v Praze, kam rád tu a tam zajdu. Je to Knihovna na Vinohradech a líbí se mi tam z mnoha důvodů. Jednak je to velmi útulné prostř...


Divadlo

Open-air opera Čert a Káča bude uvedena na Vysoké u Příbramě, kde ji Antonín Dvořák složil

cert a kaca200Tři výjimečná letní představení pohádkové opery Čert a Káča Antonína Dvořáka uvedená v kouzelných kulisách anglického parku přilákají 16., 18. a 20. června diváky na Vysokou u Příbramě.

...

Film

Lze vůbec nalézt cestu z beznaděje?

Cesta ven perexRoku 1971 se poprvé uskutečnil Mezinárodní romský sjezd, který doporučil, aby namísto prý urážlivého termínu „cikáni“ bylo přijato pojmenování „Romové“. Takže bělošská majorita – aspoň v oficiální rovině – přešla na politicky korektní v...