Válečné lodě a námořní strategie v rukou žen

Válečné lodě a námořní strategie v rukou žen

Pisen more perexV knize Píseň moře autorka poutavě a s hlubokou znalostí reálií líčí příběh dívky Victory, která je zároveň lodí Victory. Právě na její palubě porazil britský námořní vojevůdce, admirál Horatio Nelson, v roce 1805 francouzské loďstvo v bitvě u Trafalgaru. Prastará legenda zaznívající ve skutečné písni vypráví o Královně moří, která stane v čele vítězné flotily. 


Ve hře je hned několik kandidátek, jen jedna je však tou pravou. Právě personifikace lodí je jedním z nejzajímavějších a nejoriginálnějších prvků této knihy. Ostatně, prý sami námořníci hovoří o lodích jako o ženách.

Ženy jako lodě, lodě jako ženy

Díky bohaté fantazii Kláry Klimecké můžeme sledovat zhruba čtyřicet let života hlavní hrdinky, HMS Victory, ikonické britské válečné lodi v lidské podobě, od začátku její služby až po nejvýznamnější momenty námořní kariéry. Děj se odehrává ve středomořských vodách, v Portsmouthu, u La Manche a na Gibraltaru. Viktoriin příběh je propleten s osudy mnoha dalších, fiktivních i historických postav. Jednou z nich je již v úvodu zmíněný admirál Horatio Nelson. Mořské vlny, lodní paluby i podpalubí, popisy námořní strategie a námořnická terminologie – to není příliš ženské téma. Naštěstí zde najdeme i romantickou linii a dostáváme šanci rozplétat košaté předivo vztahů mezi oběma pohlavími, takže kniha má velký potenciál oslovit zejména zvídavé dívky a ženy bez předsudků.

Hrdé a odvážné na palubách sebe samých

Než jsem pochopila stěžejní motiv polidštění lodí do dívčí podoby, trochu jsem se v ději ztrácela. Ale už po pár stránkách mi to došlo, a tak jsem se nechala unášet na vlnách fantazie. Nejen autorčiny, ale i té své. Ženy – lodě, v rolích jakýchsi palubních maskotů, se potýkají s mužských šovinismem ještě umocněným námořnickou náturou. Postupně si však budují sebevědomí a nacházejí sílu postavit se „na palubách sebe samých“ do významnějších a respektovaných pozic. Všechny je provází Píseň moře s legendou o Královně moří, která se nakonec opravdu objeví. A bude to velkolepé.

Kniha Píseň moře je velice čtivá a splňuje veškeré předpoklady stát se bestsellerem na světové úrovni. Vzhledem k tomu, že ji nyní autorka překládá do angličtiny, je reálné, že se to podaří. Moc bych jí to přála. Dokonce si dokážu představit i filmovou podobu celého příběhu.

Klára Klimecká (2005) je výjimečná osobnost na české literární scéně. Už od svých deseti let se zajímá o válečné lodě a chce jejich historii studovat. Oslovuje ji především námořní historie 18. století napoleonských a revolučních válek. V současné době studuje dálkově na gymnáziu.

Pisen more

Píseň moře
Autor: Klára Klimecká
Nakladatelství: Mare-Czech
Edice/oddělení: MC - Chytit vítr
Rok vydání: 2021
Počet stránek: 196

Hodnocení: 88 %

www.mare-czech.cz

Zdroj dílčích informací: www.domacaskola.sk/neznasala-pisanie-dnes-je-autorkou-romanu

( 1 hlas ) 


 

PřihlášeníSoutěže

Zvířata nejsou bez citu

Nakladatelství Portál vydalo velmi zajímavou knihu. Zve nás do obrovského světa zvířecích smyslů. A je mi až hanba, jak člověk s těmito smyslově bohatými zvířaty zachází a je dojemné, když je někdo miluje a plně respektuje jejich potřeby.
Portál

Nevyhazujte dřevo a vyrobte si z něj jednoduše nějaký nábytek

Jednoduše ze dřeva s podtitulem Nábytek a předměty z nasbíraného dřeva je název knihy, která vyšla v nakladatelství Grada už v roce 2016 a loni se dočkala dotisku. Nadšení Antje Rittermannové je rozhodně nakažlivé!
Grada
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Rozhovor

Juraj Hnilica: V našich textech písní převládá hodně emocí, o sexu, bláznivých věcech a pro teenagery

DSC 1314webSlovenský úspěšný zpěvák Juraj „Ďuro“ Hnilica se vydal v tomto měsíci na turné po českých městech. Pro náš magazín nám poskytl v minulých dnech rozhovor.

...

Hledat

Když se v písních stmívá

Album Martina Hejnáka Chmýří, které vlastním nákladem vydal v roce 2021, obsahuje 14 (relativně) nových či zrevitalizovaných skladeb. Jednotlivé songy nejsou příliš dlouhé, takže i přes jejich celkový počet výsledná stopáž jen o fous přesahuje 30 minut.

Z archivu...

Čtěte také...

Poslání knižních detektivů

zlodeji-knih200Kniha, kterou dneska představujeme, je tak trochu kombinace Zlodějky knih a filmu Památkáři (The monuments men) s Georgem Clooneym. Se Zlodějkou knih nejde jen o téměř stejný název, ale o lásku ke knihám, s Památkáři zase paralela v zachra...


Literatura

Teror ve jménu víry– další výtečný komiks od F. Millera

tero200Co tak napsat v recenzi na knihu, která se věnuje situaci po útoku 11. září 2001? Co napsal jeden z nejlepších komiksových tvůrců Frank Miller? No nebude to lehké.

...

Divadlo

Citové vzplanutí a herecký koncert Hany Maciuchové v Branickém divadle


maciuch 200Zamilovat se lze v jakémkoli věku. A láska může být opětovaná! To je asi největší poselství monodramatu francouzské autorky Noelle Chatelet Žena Vlčí mák. Představení, které uvedlo Branické divadlo, je hereckým koncertem Hany Maciuchové.

Film

Příjemná atmosféra a sedm nejlepších krátkých filmů za poslední čtvrtrok na Future Shorts Brno

future shorts film200Aligátor místo pejska v bytě, somálští rybáři, kteří k lovu používají samopaly nebo překvapivé odhalení původu jednoho filmařského loga. Ano, tohle je Future Shorts a poprvé i v Brně!